آتش سوزی زاگرس؛ عمدی یا طبیعی؟

به گزارش تور کیش، یک استاد دانشگاه با اشاره به اینکه در 5 نقطه دنیا آتش سوزی طبیعی رخ می دهد، تأکید کرد در ایران همه آتش سوزی های جنگل ها و مراتع تحت تأثیر عامل انسانی است.

آتش سوزی زاگرس؛ عمدی یا طبیعی؟

به گزارش گروه اجتماعی تور کیش، به نقل از رادیو تبادل نظر، سرهنگ علی عباس نژاد، فرمانده یگان حفاظت منابع طبیعی کشور در برنامه صبح و تبادل نظر با اشاره به اینکه متأسفانه هرسال با افزایش دما و افزایش حضور افراد مختلف در مناطق جنگلی و مراتع شاهد آتش سوزی هایی هستیم، گفت: سال جاری آتش سوزی ها زودتر از سال های قبل آغاز شده است، به طوری که تا به امروز صد مورد آتش سوزی جنگل ها و مراتع گزارش شده است.

وی اضافه کرد: با وجود این آتش سوزی ها تمام استان های کشور آمادگی مقابله با ایجاد چنین شرایطی را دارند.

روشن کردن غیرقانونی آتش در جنگل ها

فرمانده یگان حفاظت منابع طبیعی کشور تأکید کرد: در 95 درصد از آتش سوزی های به وقوع پیوسته در جنگل ها و مراتع کشور این عامل انسانی است که مقصر شناخته می گردد. از این میزان بخشی آتش سوزی های عمدی هستند و در مقابل بخش دیگری به دلیل بی توجهی افرادی است که در یک منطقه آتش افروزی نموده اند.

عباس نژاد ادامه داد: آتش روشن کردن در جنگل عملی غیرقانونی است، با این حال بعضی افراد در جنگل ها آتش روشن می نمایند در حالی که بعد از ترک محل از خاموشی آن مطمئن نیستند.

تشکیل پرونده قضایی در آتش سوزی ها در خوزستان

وی گفت: برای بخشی از آتش سوزی های به وقوع پیوسته در استان خوزستان پرونده قضائی ایجاد شده است. این پرونده ها مربوط به کشاورزانی می گردد که در مزرعه خود آتش روشن نموده اند، اما به دلیل شعله ور شدن آتش به نواحی جنگلی و مراتع اطراف زمین های کشاورز سرایت نموده و به منابع طبیعی خسارت وارد آمده است. به عبارتی آتشی بوده است که از کنترل فرد خارج شده و از مهار آن ناتوان شده است.

احتیاج کاج های کهنسال به آتش

در ادامه برنامه صبح و تبادل نظر دکتر رامین رحمانی، عضو هیأت علمی دانشگاه درباره عمدی ضروری بودن بعضی از آتش سوزی ها در مناطق جنگی گفت: یک حالت از آتش سوزی های عمدی مربوط به جنگل های کاج می گردد. وقتی میوه مخروطی آن در درختان کهنسال سربسته است آتش به فراوری مثل آن یاری می نماید. به این شکل که میوه آن فشرده است و به خودی خود این میوه مخروطی باز نمی گردد تا دانه در خاک قرار بگیرد.

وی درباره آتش سوزی های طبیعی در دنیا اضافه کرد: در 5 نقطه دنیا از جمله در کشور پرتغال و مناطقی از آفریقا آتش سوزی طبیعی دیده می گردد. اما درباره ایران تحقیقات اثبات کردند که تمام آتش سوزی ها ناشی از رفتار عامل انسانی است و به شکلی که منطقه ای خود به خود تحت تأثیر گرما و خشکی گیاهان و یا برخورد صاعقه به تنه گیاهان آتش سوزی رخ دهد، دیده نمی گردد.

بی توجهی زاگرس نشینان یک دلیل ایجاد آتش سوزی

این استاد دانشگاه توضیح داد: درباره آتش سوزی منطقه زاگرس هم به این دلیل که بخشی از مردم غرب آن زراعت و دامداری می نمایند از جمله عوامل ایجاد آتش سوزی می توان بی احتیاطی های اهالی اشاره نمود.

وی با طرح گلایه ای در بخش پایانی گفت: به صراحت در قانون حفاظت از جنگل ها اشاره شده است که هنگام بروز آتش سوزی درکشور باید تمام امکانات دولتی در خدمت اطفاء حریق قرار بگیرد. اما شاهد هستیم محمدباقر نوبخت، رئیس سازمان برنامه و بودجه برای در اختیار قرار دادن امکانات دولتی صحبت از پول دادن می نماید که این موضوع با یاری کردن دولت برای خاموش کردن آتش جنگل ها که در قانون تأکید شده تناقض دارد.

منبع: خبرگزاری دانشجو
انتشار: 10 مرداد 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: toure-kish.ir شناسه مطلب: 997

به "آتش سوزی زاگرس؛ عمدی یا طبیعی؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "آتش سوزی زاگرس؛ عمدی یا طبیعی؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید