تحقیقات کرونا در ایران با فقر حمایت روبرو است

به گزارش تور کیش، دکتر محمود تولایی رئیس انجمن ژنتیک در تبادل نظر با خبرنگاران با اشاره به نتایج بعضی تحقیقات در مورد ویروس کرونا گفت: ویروسی که روز اول در ایران شیوع پیدا نموده با ویروسی که در ماههای مختلف ظاهرشده از طریق ابزارهای مبتنی بر نرم افزارهای بیوانفورماتیکی و هوش مصنوعی مورد آنالیز و مطالعه قرار گرفته است و تغییراتی در ویروس مشاهده شده لیکن باید در تعداد زیادتری این مطالعات به انجام برسد.

تحقیقات کرونا در ایران با فقر حمایت روبرو است

وی با اشاره به نتیجه این تحقیقات گفت: در راستای این تحقیقات داده هایی بدست آمده که بعضی تغییرات ویروس نشان از جهش های ژنتیکی است؛ جهش در اثر مقاومت در برابر دارو، جهش های موثر در تفاوت های پاسخ سیستم ایمنی بدن بیماران و … از جمله جهش های ویروس کرونا است.

تولایی اضافه کرد: در واقع آخرین تحقیقاتی که ما داشتیم این بود، ویروسی که در کشور ما است بالای 99 درصد با سایر واریته های ویروس در کشورهای مختلف شباهت دارد ولی همین تفاوت های بسیار جزیی می تواند عامل تفاوت در شدت بروز و شیوع گردد.

این استاد ژنتیک خاطر نشان کرد: اما به دلیل اینکه این کار روی جمعیت انبوه صورت نگرفته، تحلیل های قاطعی نیستند و باید این موارد با احتیاط و در بستر علمی مطرح گردد و با تحقیقات بیشتر، فرضیات موجود تایید و یا رد گردد، بنابراین تحقیقات را باید ادامه دهیم.

رئیس انجمن ژنتیک با بیان اینکه تا به امروز در کشور ما کمتر از 5 مورد ژنوتایپینگ گزارش شده است، بیان نمود: تا به امروز حدود 20 هزار ژنوتیپ ویروسی در سراسر جهان گزارش شده است.

وی با بیان این که مسئولین وزارت بهداشت باید برای تکمیل تجهیزات مورد احتیاج مطالعات ژنومیک توجه ویژه ای بعمل آورند، تاکید نمود: انجام تحقیقات مولکولی روی ویروس کرونا، هزینه های سنگینی دارد و گروههای مختلف در کشور همیشه در حال تحقیق هستند ولی در عین حال، حمایت بودجه ای از این فعالیت ها، بسیار کمتر از حد مورد انتظار است و توجه بیشتر مسئولان به تقویت مطالعات هدفمند بمنظور بهبود روش های پیشگیری، تشخیص و درمان است.

انتشار بیش از 60 مقاله در حوزه کرونا

وی اضافه کرد: تا به امروز 50-60 مقاله در کشور در زمینه کرونا منتشر شده و این موضوع هنوز ادامه دارد. همچنین در جهان، حداقل 50 روش درمانی در حال ارائه است که در کشور ما هم قریب به 200 کارآزمایی بالینی در حال اجرا است.

تولایی ادامه داد: ایران از نظر علمی فعالیت های خوبی در زمینه کرونا نموده اما چقدر این فعالیت ها به مهار بیماری یاری نموده خیلی خوش بین نمی توانیم باشیم چون ویروس موجودی است که با به خدمت دریافت میزبان ، امکان جهش های خواسته و ناخواسته را در بدن بیمار برای خود فراهم می نماید از این رو ویروس ناشناخته ای است.

وی اضافه کرد: ناشناخته بودن ویروس کرونا دلیل بر عدم انجام تحقیقات نیست بلکه احتیاج است تحقیقات به مرحله ای برسد تا نتایج و دستاوردهای آن در دسترس جامعه علمی و درمانگران قرار گیرد.

تولایی با تاکید بر اینکه این ویروس بعد از قرن ها، جهان را با بهت و حیرت روبرو نموده، بیان نمود: همه کشورها از جمله ایران تحقیقات در این زمینه را متوقف نمی نمایند و تا دستیابی به درمان امیدوار نماینده، این حرکت ادامه خواهد داشت.

تولایی با بیان اینکه آنالیز داروها نیز در کشور از اتفاقاتی است که در حال آنالیز است، بیان نمود: دلبستن به نتایح زودهنگام نباید ما را از پیشگیری غافل کند چون پیشگیری یک اصل است.

وی با تاکید بر اینکه انواع داروهای اساسی که در جهان به عنوان یک روش درمانی معرفی شده، بلافاصله فراوری آن در کشور مورد توجه و اقدام واقع شده و بعضی از آنها تا به امروز فراوری و وارد فاز آنالیز های بالینی نیز شده اند.

رئیس انجمن ژنتیک تاکید نمود: اگر هر کدام از داروها در درمان کرونا موثر مطرح می گردد امکان فراوریش در کشور فراهم نگردد قطعاً امکان خرید آن میسر نیست زیرا همه کشورها درگیر این موضوع هستند.

وی اضافه کرد: کشور ما با زیرساختهای خوب، آماده فراوری بعضی داروهاست و با استفاده از ظرفیت های دانش بنیان در کشور، می توان از شدت نگرانی ها کاست.

وی تاکید نمود: یک تورنومنت علمی در همه کشورهای جهان در حال اجرا است. جهان در طی ماه های اخیر با عامل ویروس کووید 19 روبرو شد و این عامل بسرعت جهانگیر شد و جمع کثیری را مبتلا و تعداد زیادی نیز دراثر این بیماری فوت شده اند.

20 واکسن وارد مرحله ارزیابی بالینی شدند

تولایی گفت: در حال حاضر قریب به 200 پروژه واکسن در سراسر جهان در مراحل پیش بالینی هستند و قریب به 20 مورد آنها وارد مرحله ارزیابی بالینی شده اند و بنا به گزارشات جاری، 4 مورد از آنها در مراحل پیشرفته تری بوده و وارد فاز 3 ارزیابی شده اند.

به گفته تولایی، تجارب موجود نشان می دهد که شانس موفقیت واکسن ها در شرایط پیش بالینی، معمولاً 7-6 درصد و مواردیکه به مرحله بالینی برسند، میزان موفقیتی در حدود 15 درصد را داشته و بالاخره به مرحله فراوری انبوه می رسند به همین جهت، کشورها به امید دستیابی به واکسن های مطلوب، با یکدیگر همکاری می نمایند و طبیعی است که با اعلام فرایند فراوری واکسن در یک شرکت و یا یک کشوری، سایر فعالیت ها همچنان استمرار می یابد و هر شرکتی که به موفقیت نهایی می رسد، می تواند روی بازار جهانی آن هم حساب باز کند.

به گفته استاد ژنتیک، در ایران نیز از ابتدای شیوع بیماری، گروههای مختلفی بر روی انواع روینمودهای سنتی و غیر سنتی واکسن تمرکز یافته و پژوهش های ارزشمندی نیز در جریان است.

تحقیقات کرونا با هزینه شخصی

رئیس انجمن ژنتیک با تاکید بر اینکه بعضی تحقیقات با هزینه های شخصی در حال اجرا هستند، بیان نمود: طرح های تحقیقاتی هزینه های زیادی دارند و از سوی دیگر، از نظر مسئولین، اولویت با درمان است؛ پس تحقیقات با فقر حمایت روبرو است اما دست از کار نشسته ایم و تحقیقات همچنان استمرار دارد.

وی با بیان اینکه ما تحریم مقالات هستیم ولی این شرایط کمتر برای کرونا است، زیرا همه جهان تشنه یافته های علمی است که برای موفقیت های خودشان از آنها بهره ببرند. همه در حال کوشش هستند و نتایج خود را به اشتراک می گذارند که کشورهای دیگر هم از این استفاده کند.

وی تاکید نمود: اگر مراکز علمی تحقیقاتی پیشرفته و پول زیاد نقش معین نماینده و تاثیر گذاری در تحقیقات کرونا داشت اکنون امریکا با این همه تلفات از کرونا، روبرو نبود؛ پس صرفاً دسترسی به پول و دراختیار داشتن مراکز تحقیقاتی پیشرفته، برای موفقیت کافی نیست زیرا ماهیت این ویروس، بیشترین عامل معین نماینده در حدت و شدت بیماری است که در سراسر جهان در حال آنالیز و مطالعه است.

تولایی اضافه کرد: جهش هایی در درون ویروس است که نمی توان اکنون درباره این موضوع اظهار نظر کرد زیرا باید بیش از اینها مورد آنالیز قرار بگیرد. در واقع تغییرات نهفته ای در ویروس مشاهده می گردد که باید در مورد آن تحقیقات لازم صورت پذیرد.

وی اضافه کرد: هنوز نمی گردد ادعا کرد که همه جهش های ژنتیکی این ویروس معین شده است.

منبع: خبرگزاری مهر
انتشار: 14 آبان 1399 بروزرسانی: 14 آبان 1399 گردآورنده: toure-kish.ir شناسه مطلب: 1195

به "تحقیقات کرونا در ایران با فقر حمایت روبرو است" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تحقیقات کرونا در ایران با فقر حمایت روبرو است"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید