خبرنگاران بیش از 70 درصد مزارع شالیکاری صومعه سرا مکانیزه کشت می شود

به گزارش تور کیش، رشت - خبرنگاران - مدیر جهاد کشاورزی شهرستان صومعه سرا گفت : کشاورزان شالیکار در این شهرستان با استفاده از ظرفیت بانک های نشاء بیش از 70درصد مزارع خود را درسالجاری مکانیزه کشت خواهند کرد.

خبرنگاران بیش از 70 درصد مزارع شالیکاری صومعه سرا مکانیزه کشت می شود

احمد پادیاب در گفت و گو با خبرنگار تور کیش با اشاره به اینکه بیش از 80 درصد از شخم زمستانه در این شهرستان اجرا شده است، افزود : بانک های نشاء زمینه ساز جهش تولید در شهرستان صومعه سرا شده و امسال افزایش تولید خواهیم داشت.

وی با اشاره به اینکه صومعه سرا پیشرو در توسعه بانک نشا کشاورزی در گیلان است، گفت : 19 بانک نشاء دارای پروانه بهره برداری در شهرستان مشغول فعالیت هستند و ظرفیت نشا مکانیزه را در سال زراعی جدید به 18 هزار هکتار می رسانند.

وی در ادامه با اشاره به اینکه وصل کردنحلقه های زنجیره توسعه برنج در اولویت است، مطرح نمود :این زنجیره از طرح تجهیز و یکسان سازی مزارع، مکانیزاسیون تجهیزات کشاورزی، بانک نشاء و در نهایت مدرن سازی شالیکوبی ها را شامل می گردد که همه آن ها منجر به افزایش تولید می گردد.

پادیاب در ادامه از توزیع 200تن بذر و 1800تن کود شیمیایی بین کشاورزان شهرستان خبر داد و افزود: مدرن سازی کارخانه ها شالیکوبی یکی از راههای جلوگیری از ضایعات برنج است و تا به امروز در این راستا 17واحد شالیکوبی مدرن سازی شده که سهم مهمی در کاهش ضایعات برنج دارند.

بانک نشای برنج به مکانی گفته می گردد که با استفاده از فضا، امکانات و نیروی کار محدود قابلیت تولید صنعتی نشاء برنج در داخل سینی نشاء را در سطح وسیع دارا می باشد. نشاء تولید شده علاوه بر قابلیت حمل و انتقال عاری از هرگونه آفت و بیماری بوده و با مصرف حداقل آب، بذر و انرژی تولید می گردد.

شهرستان صومعه سرا با حدود 130 هزار نفر جمعیت در 25 کیلومتری غرب مرکز استان گیلان واقع شده است.

این منطقه با دارابودن 28 هزار هکتار اراضی شالیزاری و تولید سالانه 65 هزار تن برنج سفید و 280 آب بندان و بیش از 12 هکتار صنوبر کاری از کانونهای مهم کشاورزی و آبزی پروری در استان است.

منبع: ایرنا
انتشار: 2 خرداد 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: toure-kish.ir شناسه مطلب: 866

به "خبرنگاران بیش از 70 درصد مزارع شالیکاری صومعه سرا مکانیزه کشت می شود" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "خبرنگاران بیش از 70 درصد مزارع شالیکاری صومعه سرا مکانیزه کشت می شود"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید