خبرنگاران خارج کردن انگشتر از معده کودک چهار ساله زیرابی با آندوسکوبی

به گزارش تور کیش، ساری - خبرنگاران - پزشکان بیمارستان امیرکلای بابل روز یکشنبه انگشیر بلعیده شده توسط دختر بچه چهار ساله زیرابی را با آندوسکوبی از معده اش خارج کردند.

خبرنگاران خارج کردن انگشتر از معده کودک چهار ساله زیرابی با آندوسکوبی

این دختر بچه 11 روز پیش هنگام بازی انگشتر مادرش را بلعیده بود.

به گزارش روابط عمومی دانشگاه علوم پزشکی بابل ، انگشتر بلعیده شده با توجه به اندازه و سن و جثه کودک در این مدت دفع نشد و به همین خاطر بیمار به بیمارستان امیرکلاء ارجاع که با انجام رادیوگرافی و آندوسکوپی جسم خارجی در معده، رؤیت و با آندوسکوپی بدون هرگونه عوارضی خارج شد.

بر اساس این گزارش ، بیمار پس از خارج کردن جسم خارجی و کسب هوشیاری ، با حال عمومی مناسب مرخص شد.

فوق تخصص گوارش بچه ها دانشگاه علوم پزشکی بابل که کار خارج کردن انگشتر را از معده کودک زیرابی انجام داد ، گفت : بیشترین موارد بلع اتفاقی جسم خارجی در بچه ها بین سنین 6 ماه تا چهار سال رخ می دهد که سکه و اسباب بازی های کوچک شایع ترین موارد جسم خارجی را تشکیل می دهند.

دکتر ساناز مهربانی اضافه کرد : از بین اجسام خارجی ، بلع باتری بسیار خطرناک است و باعث پارگی مری در طی چند ساعت می گردد ضمن این که اجسام نوک تیز نیز می تواند باعث آسیب به مری و بافت های اطراف مری به خصوص عروق و معده شده و ممکن است باعث خونریزی شدید شوند.

وی با تاکید بر این که اجسام نوک تیز و باتری باید از طریق آندوسکوپ اورژانسی خارج گردد، به والدین توصیه کرد اجسام کوچک قابل بلع به خصوص اجسام تیز و سربی و باتری های دیسکی و آهن ربا را از دسترس بچه ها دور نمایند.

این متخصص گوارش گفت : والدین همچنین فرزندان خود را از مواد شوینده اسیدی و قلیایی دور نگه دارند چون می تواند گاهی منجر به عوارض جبران ناپذیری گردد.

منبع: ایرنا
انتشار: 26 خرداد 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: toure-kish.ir شناسه مطلب: 914

به "خبرنگاران خارج کردن انگشتر از معده کودک چهار ساله زیرابی با آندوسکوبی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "خبرنگاران خارج کردن انگشتر از معده کودک چهار ساله زیرابی با آندوسکوبی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید