خبرنگاران روان های رنجور میراث کرونا

به گزارش تور کیش، بروجرد - خبرنگاران - درنگی بر حوادث یکسال اخیر برای هر کدام از ما آرشیو غنی از اخبار، حوادث و رویدادهای نگران کننده ای به وجود آورده که همه آثار و تبعات آن تا زمان های طولانی بر روح وجسم انسان باقی می ماند و امروز نیز شیوع ویروس کرونا روان بسیاری از مردم را خسته و شکننده کرده است.

خبرنگاران روان های رنجور میراث کرونا

مشکل از آنجا آغاز شد که قرار بر خانه نشینی و قرار دریافت افراد در کنار همدیگر برای مدت های طولانی و بر هم زدن نظمی همیشگی بود؛ تقریبا بیشتر افراد میزانی از استرس و فشار را تجربه کردند و کار به جایی رسید که نیاز به رهایی را با زیرپا گذاشته دستورالعمل های بهداشتی و بیرون زدن از خانه نشان دادند.

در خصوص کرونا که گویی ضربه ای نهایی بر تمام وقایع تلخ پیش آمده در یکسال اخیر بوده است با چنان حجم وسیعی از نگرانی ها، دلشوره ها و ناامیدی نسبت به آینده همراه بود تا آنجا که زنده ماندن را تنها غنیمت موجود قدر بدانیم و گاه از ترس مرگ عزیزان خود خانه را هم پناه امنی نمی دانیم بطوریکه در همین روزهای تنیده با ترس کرونا، بسکمک از ما حجم بالایی از استرس را تجربه می کنیم.

راهکار درخانه ماندن هر چند سلامت جسم را در زمان شیوع کرونا تضمین می کند ولی انسانها فراتر از جسم، روانی دارد، که پساکه این روزها از یکجا ماندن و ناامیدی نسبت به آینده به ستوه آمده و دیگر از آن مقاومت و سخت جانی های روح خبری نیست و با تلنگری می شکنند. و گاه حتی یک بحث عادی خانوادگی را هم بر نمی تابد.

بنا بر گفته متخصصان روانشناسی و روانپزشکی عبور از هر حادثه، به معنای عبور تبعات و اثرات رویدادهای منفی پیرامون نیست و چه بسا اثرات طولانی مدت آنها بر روح و روان مان باقی بماند.

و شاید همین بی تابی های پیش آمده در پی خانه نشینی های ناشی از کرونا است که تماس با مراکز مشاوره را بیشتر کرده است و به همین دلیل نیز ؛ بنا بر اعلام دفتر مشاوره و امور روانشناختی سازمان بهزیستی کشور؛ با توجه به شیوع کرونا و افزایش اضطراب و تنش های روانی ناشی از آن در میان مردم، خط مشاوره تلفنی 1480؛ صدای مشاور، هر روز از 8 صبح تا 8 شب بصورت رایگان خدمات مشاوره ای و روانشناختی می دهد.

و یا اینکه به منظور غربالگری شرایط روانشناختی افراد جامعه در شرایط بحرانی کنونی سامانه خود ارزیابی روانشناختی در بحران ویروس کرونا به آدرس CORONA.BEHZISTI.IR طراحی شده است که همه اینها تاییدی بر اثرات روانی ناشی از شرایط پیش آمده است.

حال که روان هایی رنجور میراث ناگزیر کرونا شده است این سوال مطرح است که به راستی کرونا چه بر سر روان ما خواهد آورد؟! توجه به این نکته زمانی بیشتر می گردد که تبعات و اثرات کرونا از یک مساله صرفا مرتبط با سلامت و بهداشت فراتر رفته است و بخصوص با خسارات اقتصادی و بیکاری ها و از دست دادن برخی مشاغل ، بیم تبعات و اثرات روانی آنها بیشتر هم خواهد شد.

ارائه خدمات روانشناسی در مناطق حاشیه ای

بنا بر گفته معاون بهزیستی استان لرستان از ابتدای اسفندماه سال گذشته تا به امروز بیش از سه هزار و 777 مشاوره تلفنی در استان اجرا شده که 55 درصد این تماس ها مربوط به نگرانی ناشی از ویروس کرونا بوده است.

ابتسام داشی اضافه نمود: از زمانی که کرونا و مسائل اجتماعی و روانی ناشی از آن ایجاد شد 2 مقوله کاری در حوزه پیشگیری دنبال می گردد؛ بخشی از کار محله محور است به اینصورت که تسهیلگران در بیش از 36 محله با 70 محیط فعالیت دارند و این محیط ها در مناطق آسیب زا و حاشیه ای شهر قرار دارند.

معاون پیشگیری بهزیستی لرستان اضافه نمود: 300 میلیون تومان اعتبار بهزیستی استان به عنوان بسته های حمایتی برای پیشگیری از ویروس کرونا در این 70 محله داریم که از طریق پایگاه های سلامت و پیشگیری اجتماع محور اعتیاد توزیع می گردد.

داشی یادآورشد: با همکاری دانشگاه علوم پزشکی لرستان قرار است خانواده های متوفیان ناشی از کرونا ویروس را شناسایی کنیم و خدمات مشاوره انجام گردد.

مسوول امور اجتماعی بهزیستی بروجرد گفت: در راستای ارائه خدمات مشاوره ای به مددجویان، در پی تماس هایی که با خط اورژانس اجتماعی اجرا شده است تلاش شده تا اقدامات و مشاوره های لازم و به موقع داده گردد.

مهین گودرزی اضافه نمود: در ماههای اخیر تماس هایی با 123 در خصوص موضوعات مختلف اجتماعی و خانوادگی اجرا شده است و از طریق کارشناسان امور اجتماعی مورد رسیدگی قرار گرفته اند.

ضرورت حفظ حریم خصوصی در خانه

روانشناس بالینی با اشاره به اینکه برخی از استرس ها ناشی از قرار دریافت افراد در فضایی محدود برای مدت طولانی است، گفت: حفظ حریم خصوصی در خانه و خانواده در شرایط خانه نشینی از اهمیت بالایی برخوردار است با توجه به اینکه همه افراد نیاز به اوقاتی خصوصی دارند بهتر است شرایطی در خانه فراهم گردد که این حریم خصوصی و شخصی افراد حفظ گردد.

این روانشناس بالینی اضافه نمود: ایجاد و رعایت حریم شخصی ، روانی و فیزیکی برای اعضای خانواده این کمک را می کند تا اعضای خانواده خیلی از هم خسته نشوند و کمتر وارد مشاجره ها شوند.

سمیه کریمی بیان کرد: استرس اجتناب ناپذیری که این روزها گریبانگیر همه افراد شده است اگر بدرستی مدیریت نگردد و به استرس مزمن تبدیل گردد زمینه ساز اضطراب در جامعه خواهد شد که متعاقب آن افسردگی و مسائلی روانی در سطح خانواده، روابط اجتماعی و در سطح کلان جامعه ایجاد می کند.

قرنطینه و بالادریافت مشاجرات خانوادگی

این روانشناس بالینی با اشاره به مسائل روانی ناشی از قرنطینه و در خانه ماندن اضافه نمود: بطور طبیعی وقتی افرادی برای مدت طولانی در فضای خانه باقی می مانند دچار اضطراب و افکار منفی می شوند و باید به آنها این فرصت داده گردد تا این انرژی منفی را تخلیه کنند.

وی ادامه داد: گاه بهتر است در خانه به شخصی که دچار این افکار منفی شده فرصت داده گردد تا با انتقاد از همه چیز و همه کس این انرژی خود را خالی کند و سایر افراد خانواده با همدلی و درک کردن شخص مورد نظر شرایط آرام شدن او را فراهم کنند.

کریمی با اشاره به اثر مثبت ورزش در آرامش یادآور شد: بهتر است فضاهایی برای فعالیت های ورزشی در خانه فراهم گردد زیرا ورزش کردن به تخلیه خشم و انرژی منفی افراد بسیار کمک کننده است.

استرس مداوم زمینهای برای افسرگی

وی بیان کرد: استرس اگر بصورت مقطعی و گذرا باشد با بالا بردن سیستم دفاعی و ایمنی بدن، میزان دفاع بدن در برابر عوامل تهدید کننده سلامت بالا می برد ولی اگر استرس طولانی و مزمن باشد کاملا بر عکس عمل می کند و سیستم دفاعی بدن را پایین می آورد.

این روانشناس بالینی با اشاره به اینکه میزان کمی از استرس در افزایش سیستم دفاعی بدن موثر است، گفت: استرس بطور طبیعی زمانی که خطری بیرونی بدن را تهدید می کند ایجاد می گردد و در آن مقطع بدن را برای دفاع در برابر عامل تهدید آماده می کند و بدن فعالتر می گردد.

وی اضافه نمود: در حالت طبیعی استرس بعد از مرتفع شدن تهدید، بدن نیز به حالت قبلی خود باز می گردد اما اگر استرس مکررا تکرار گردد بدن قادر به بازگشت به حالت اولیه نیست و این استرس مزمن و طولانی مدت خود عاملی برای وارد آمدن آسیب جدی به بدن می گردد.

این روانشناس بالینی ادامه داد: استرس مزمن، تبدیل به اضطراب می گردد و تفاوت استرس و اضطراب در این است که استرس عامل بیررونی دارد و با رفع آن عامل استرس نیز از بین می رود ولی اضطراب یک بیماری روحی و روانی بدون علت است که ماندگاری بیشتری دارد و می تواند مسائل دیگری اعم از سردرد، بدخلقی، اثرات قلبی، عروقی، تغییر در فشار خون و ومسائل دیگری ایجاد کند.

کرونا و روان بچه ها

هر چند فرضیه اینکه کرونا با بچه ها مهربان تر است و کمتر آنها را درگیر می کند فارغ از صحیح یا غلط بودن این فرضیه ، دست کم آرامش خاطری به والدین داد ولی این خانه نشینی های طولانی مدت و بیقراری بچه ها برای رفتن در هوایی آزاد و رهایی از فضای محدود خانه ، می تواند زمینه بروز آسیب هایی در روحیه آنها گردد.

در همین خصوص آزاده ترک روانشناس بالینی و درمانگر کودک می گوید: بهتر است والدین زمان بیشتری را با بچه ها خود بگذرانند با توجه به سن آنها، در منزل آنها را با بازی هایی سرگرم کنند و تمرین هایی همچون تنفس عمیق و آرام سازی را با آنها داشته باشند.

وی یادآور شد: داشتن مقداری ترس طبیعی است اما بچه ها دارای روحیه لطیفی هستند و بخصوص در شرایط اکنون و ویروس کرونا، لازم نیست آنها را در جریان تمام خبار مرتبط با این ویروس قرار داد و با توجه به تعطیلی مدارس و مهدکودک ها، برای بچه ها متناسب با سن آنها آموزش ها، بازی و نقاشی با آنها کار گردد.

ترک بیان کرد: والدین در صورت مشاهده هر گونه رفتاری که نشان دهنده استرس در بچه ها است می توانند از طریف خط تلفن 1480 از صدای مشاور بصورت تلفنی بهره مند شوند.

این روانشناس گفت: علایمی همچون افزایش ضربان قلب، دل درد و حالت تهوع، خستگی، احساس ضعف، بیخوابی، پرخاشگری، ترس از جدایِی، ترس از دست دادن والدین و شب ادراری از ویژگی های اضطراب در بچه ها است که اگر به موقع درمان نگردد تا بزرگسالی می تواند منجر به اختلالات رفتاری و عاطفی در آنها گردد.

به گفته وی در زمان هایی که جامعه با میزان بالایی از نگرانی و استرس ناشی از برخی واقع روبرو است، والدین باید با بچه ها بیشتر صحبت کنند و به سوالات آنها بصورت کوتاه اما درست پاسخ بگویند.

منبع: ایرنا
انتشار: 27 خرداد 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: toure-kish.ir شناسه مطلب: 916

به "خبرنگاران روان های رنجور میراث کرونا" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "خبرنگاران روان های رنجور میراث کرونا"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید