باران هایی که در سطح معابر به هدر می رود

به گزارش تور کیش، مدیر کل دفتر آبخیزداری سازمان جنگل ها، مراتع و آبخیزداری با اشاره به اینکه امکان استحصال آب باران در تهران و شهرهای مختلف کشور وجود دارد، گفت: با توجه به شرایط آبی کشوراین موضوع باید در قانون معماری و شهرسازی دیده گردد و شهرداری برای آن برنامه ریزی کند.

باران هایی که در سطح معابر به هدر می رود

هوشنگ جزی در گفت و گو با تور کیش با اشاره به سطوح آبگیر باران اظهار کرد: سطوح آبگیر باران به سطوحی گفته می گردد که امکان استحصال آب باران را دارد. استحصال آب باران در طراحی های شهری دو بخش دارد که عبارتند از استحصال آب باران در پشت بام های منازل و استحصال آب باران در خیابان های شهر.

وی ادامه داد: متاسفانه در حال حاضر آب باران پشت بام منازل توسط ناودان ها به کوچه ها و چاه های فاضلاب ریخته می گردد، درحالی که با وضعیت خشکسالی در کشور ما باید استحصال آب باران در پشت بام ها انجام دهیم و از آن برای آبیاری باغچه ها و اقداماتی به غیر از شست وشوهای بهداشتی استفاده کنیم همچنین می توان فلش تانک های منازل را با این آب پر کنیم.

مدیر کل دفتر آبخیزداری سازمان جنگل ها، مراتع و آبخیزداری با بیان اینکه استحصال آب در منازل کار ساده ای است، توضیح داد: آب باران را می توان از بام خانه ها توسط یک لوله به منبع انتقال دهیم و از آب باران استفاده کنیم.

جزی با اشاره به اینکه خانه هایی در جهان وجود دارد که مصرف انرژی در آن ها صفر است و اصطلاحا به آن ها خانه های سبز گفته می گردد، گفت: فضای معماری و شهری ما تا رسیدن به این نقطه فاصله زیادی دارد ولی حداقل با وضعیت آبی کشور می توانیم روی استحصال آب باران روی پشت بام ها کار کنیم. متاسفانه در شهر تهران کسی از مجموعه مدیریت شهری به این موضوع فکر نمی کند، در حالی که جمع آوری آب باران در پشت بام ها در نظام سنتی ما وجود داشت.

وی در ادامه اظهار کرد: برای مثال در حال حاضر روستایی در استان گلستان وجود دارد که ساکنان آن از گذشته آب باران را جمع آوری و از آن استفاده می کردند حتی معتقد بودند که این آب از آب لوله کشی تمیزتر است و از آن برای پخت برنج و چای استفاده می کردند البته در تهران با توجه به آلودگی هوا استفاده از آب باران برای پخت و پز امکان پذیر نیست.

مدیر کل دفتر آبخیزداری سازمان جنگل ها، مراتع و آبخیزداری درباره دومین روش استحصال آب باران که جمع آوری آب از خیابان های شهرها است، شرح داد: آب باران می تواند با مدیریت شهری به کانال های کنار خیابان و پارکینگ های عمومی راهنمایی گردد و از آن برای آبیاری فضای سبز استفاده کرد.

جزی با تاکید بر اینکه استحصال آب باران در شهر تهران حتی می تواند سیلاب شهری را کنترل کند، گفت: متاسفانه طراحی خیابان ها به درستی انجام نشده است و نمی توان پس از یک بارندگی حجم آب را از سطح خیابان خارج کرد. با یک سیستم ساده می توان آب باران را جمع آوری و از آن استفاده مجدد کرد.

وی در ادامه با تاکید بر اینکه این موضوع باید در قانون معماری و شهرسازی کشور دیده گردد، اظهار کرد: همانطور که ساختمان ها در نقاط مختلف مجبور به استفاده از پنجره های دوجداره هستند باید استفاده از منبع استحصال آب باران نیز اجباری گردد.

جزی در انتها توضیح داد: در شهر تهران نیز شهرداری تهران برای استحصال آب باران ابتدا باید نقاط بحرانی سیلاب را معین کند سپس اقدام به جمع آوری آب باران و برآورد هزینه این کار کنن. به طورقطع سود این کار بیشتر از هزینه آن است.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 17 فروردین 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: toure-kish.ir شناسه مطلب: 83

به "باران هایی که در سطح معابر به هدر می رود" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "باران هایی که در سطح معابر به هدر می رود"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید