بازگشت خشونت به خارطوم

به گزارش تور کیش، در حالی که زمزمه های از سر گیری مذاکرات میان رهبران شورای نظامی انتقالی سودان و رهبران معترضان به گوش می رسید، دست کم دو کشته و 10 زخمی ماحصل درگیری های روز شنبه میان معترضان و نیروهای پلیس در خارطوم پایتخت سودان شد.

بازگشت خشونت به خارطوم

به گزارش شبکه الجزیره، روز گذشته کمیته مرکزی دکتران سودانی در بیانیه ای نوشتند: پس از آنکه نیروهای پلیس در خیابان نیل در نزدیکی پل نیل آبی به سوی معترضان آتش گگرددند و مرتب به سمت آنها شلیک کردند، چند نفر زخمی و به بیمارستان منتقل شدند. اگرچه تا لحظه نگارش این گزارش، این کمیته هویت زخمی شدگان و کشته شدگان را تعیین نکرده است اما در بیانیه خود نوشته که حال بعضی از زخمی شدگان آنقدر وخیم است که هرلحظه بیم افزایش تلفات می رود. روز شنبه، هزاران نفر از معترضان سودانی کوشش می کردند نیروهای ارتش را از میادین اصلی خارطوم بیرون نمایند. با شدت دریافت اعتراض مردم، نیروهای ارتش به سمت مردم تیراندازی کردند؛ به گفته ناظران این درگیری ها حدود چهار ساعت به طول انجامیده بود.

به گزارش شاهدانی که در محل درگیری ها حضور داشتند، معترضان با ایجاد موانعی می خواستند سد راه پلیس نظامی شوند اما آنها بسرعت موانع را کنار زدند و وارد جمعیت شدند و به مردم تیراندازی کردند.

آتش گگرددن پلیس نظامی این کشور با واکنش منفی گروه هایی روبرو شد که پیش از این حضور ارتش در رأس قدرت این کشور را آفتی علیه حقوق مردم می دانستند. این گروه ها که بارها خواهان تسریع روند انتقال قدرت از شورای نظامی انتقالی به دولت مدنی شده اند، این درگیری ها را نقطه آغازین اقدامات ارتش علیه مردم قلمداد کردند. کمیته اقدام میدانی وابسته به ائتلاف گروه های آزادی و تغییر، بزرگترین گروه مخالف در سودان با انتشار بیانیه ای انتقادی گفت که اقدام ارتش در سرکوب وضعیت خیابان نیل، تصمیمی بوده که بدون مشورت با گروه ها و کمیته های دیگر گرفته شده است. جمعیت شاغلین سودان نیز با انتشار بیانیه ای اقدام نظامیان سودان در تیراندازی با گلوله واقعی به سوی معترضان را محکوم و تأکید کرد: قتل و تهدید در خیابان نیل تنها مقدمه ای با هدف یک کشتار بزرگ برای بر هم زدن تحصن و اعتراضات مردمی است. ما هرگز نمی توانیم در برابر چنین فاجعه ای سکوت کنیم.

همچنین آنتونیو گوترش، دبیرکل سازمان ملل هم در این باره سکوت نکرد و در بیانیه ای از شورای نظامی و رهبران معترضان در سودان خواست مذاکرات را با هدف دستیابی هرچه سریع تر به توافقی برای انتقال قدرت به غیرنظامیان از سر بگیرند. او در این بیانیه از طرفین خواست که بیشتر حد خویشتنداری خود را لحاظ نمایند و در تمامی مراحل به حقوق بشر و مردم و آزادی آنها فکر نمایند.

محمد حمدان دقلو، معاون رئیس شورای نظامی انتقالی سودان که به نام حمیدتی شناخته می گردد، از شرایط موجود برای پیشبرد هدف خود استفاده کرد و گفت: تشکیل دولت مدنی در شرایطی که میان تحصن نمایندگان و نیروهای امنیتی درگیری شدیدی در جریان است، منطقی نخواهد بود. اگرچه ما مسئله ای با انتقال قدرت به غیرنظامیان نداریم اما این دولت باید شامل همه گروه های مردم سودان باشد. ما برای تشکیل دولت مدنی آینده و اجرای قانون، هر گونه آشوب در کشور را حل و فصل خواهیم کرد.

منبع: ایران آنلاین
انتشار: 7 مرداد 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: toure-kish.ir شناسه مطلب: 202

به "بازگشت خشونت به خارطوم" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "بازگشت خشونت به خارطوم"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید