رباتی با دستان نرم و پوستی حساس

به گزارش تور کیش، این ربات های نرم با الهام از موجودات زنده ساخته شده اند و با کارکرد سیال خود مزایای بسیاری دارند. آن ها قادر به حرکات بسیار ظریف تر از همتایان سخت خود هستند، اما تا به امروز ظرفیت درک چیستیِ اشیایی را که با آن ها در ارتباطند نداشته اند.

رباتی با دستان نرم و پوستی حساس

اولین ربات محصول پژوهش مشترک دو دانشگاه ام آی تی و هاروارد در سال 2019 ساخته شد و دستی به شکل یک قیف داشت

پژوهش گران پیروز به ساخت دستان ربات شده اند که قادر به بلند کردن اشیایی به شنمایندگی یک حلقه چیپس به وسیله حس کردن آن ها هستند.

دو وسیله جدید که آزمایشگاه علوم کامپیوتر و اطلاعات مصنوعی (سیسیل) در دانشگاه ام آی تی ساخته است پیش رفتی در عرصه نوظهور رباتیک نرم به حساب می آیند - نسل جدیدی از ربات ها که از مواد نرم و منعطف و نه تجهیزات سنتی صلب و سخت استفاده می نمایند.

این ربات های نرم با الهام از موجودات زنده ساخته شده اند و با کارکرد سیال خود مزایای بسیاری دارند. آن ها قادر به حرکات بسیار ظریف تر از همتایان سخت خود هستند، اما تا به امروز ظرفیت درک چیستیِ اشیایی را که با آن ها در ارتباطند نداشته اند.

پژوهش گران برای فائق آمدن بر این مانع، حس گر ها و دوربین ها و نرم افزار های مختلفی در این ربات ها کار گذاشته اند که به آن ها امکان می دهد گستره ای از اشیا را ببینند و طبقه بندی نمایند.

دنیلا راس، استاد دانشگاه ام آی تی و مدیر سیسیل گفت: می خواهیم امکان دیدن دنیا را به وسیله حس کردن دنیا ممکن کنیم. او اضافه نمود: دستان نرم رباتی پوست حساسی دارند که بهشان امکان می دهد انواع اشیا را بلند نمایند؛ از اشیاء نرم مثل چیپس تا اشیاء سخت مثل بطری شیر.

اولین ربات محصول پژوهش مشترک دو دانشگاه ام آی تی و هاروارد در سال 2019 ساخته شد و دستی به شکل یک قیف داشت. این دست به وسیله فرود آمدن روی شکل، مثل گل ونوس مگس خوار، عمل می کرد و این گونه می توانست اشیایی را که اشکال غریب دارند و تا صد برابر خود این دست وزن دارند بلند کند.

وقتی حس گر های لمسی اضافه شدند، ربات قادر به درک این که دارد چه چیزی بلند می نماید می گردد و این گونه می تواند به میزان لازم فشار وارد کند. از ده شی مورد استفاده در این تجربه حس گر ها قادر به شناسایی آن ها با دقت بیش از 90 درصد بوده اند.

جوزی هیوز از ام آی تی که نویسنده اصلی مقاله ای در شرح این حس گر ها است می گوید: برخلاف بسیاری حس گر های لمسی نرم، حس گر های ما می توانند به سرعت ساخته شوند، داخل دستان رباتی کارگذاری شوند و حساسیت و اتکا از خود نشان دهند.

او اضافه نمود: ما امیدواریم این دست ها روش جدیدی از احساس نرم نشان دهند که بتواند در گستره وسیعی از کاربرد های مختلف برای مصارف تولیدی مثل بسته بندی و بلند کردن اجسام مورد استفاده قرار بگیرد.

ربات دوم از انگشت متبکرانه جل فلکس استفاده می نماید که با استفاده از سازوکار تاندون محور و گستره ای از حس گرها، احساسات ظریف تر و شبیه تر به انسان ارائه می نماید.

این تیم حالا امیدوار است الگوریتم حس گر ها را آنالیز نموده و حرکات پیچیده تر انگشتی مثل پیچاندن را مشابه سازی کند.

دو مقاله در شرح مفصل هر دوی این ربات ها نوشته شده اند که به صورت مجازی در کنفرانس بین المللی رباتیک و اتوماسیون 2020 ارائه خواهند شد.

منبع: ایندیپندنت

منبع: فرادید
انتشار: 17 مرداد 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: toure-kish.ir شناسه مطلب: 1012

به "رباتی با دستان نرم و پوستی حساس" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "رباتی با دستان نرم و پوستی حساس"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید