ماسه سنگ چیست؟؛ ویژگی ها، مشخصات علمی و کاربرد ها

به گزارش تور کیش، ماسه سنگ (Sandstone) یا سنگ ماسه یک سنگ رسوبی است که بخش عمده آن از کوارتز تشکیل شده است. نوع مواد موجود در این سنگ مشخص کننده رنگ آن خواهد بود. مهمترین کاربردهای ماسه سنگ شامل ساختمان سازی، راه سازی و معماری بناها می گردد.

ماسه سنگ چیست؟؛ ویژگی ها، مشخصات علمی و کاربرد ها

خبرنگاران | سرویس علوم - ماسه سنگ، سنگ رسوبی است که عمدتا از سنگ کوارتز درست شده، اما می تواند شامل مقدایر زیادی فلدسپار و در بعضی موارد گل و لای و رسوبات باشد. سنگی که نود درصد آن را کوارتز تشکیل دهد، یک سنگ رسوبی کوارتزی به شمار می آید، اما زمانی که بیشتر از 25 درصد آن را فلدسپار تشکیل دهد، آن را سنگ های رسوبی آرکوزی می نامند. زمانی که سنگ دارای مقدار قابل توجهی گل و لای و رسوبات باشد، زمین شناسان آن را ماسه سنگ رسی می نامند. رنگ ماسه سنگ ها بر اساس ترکیبات حاوی آن متنوع است. ماسه سنگ های رسی اغلب خاکستری یا آبی هستند. به علت وجود کانی های روشن در ماسه سنگ ها، رنگ آن ها عمدتا قهوه ای مایل به زرد (برنز) است، هرچند وجود عناصر دیگر در سنگ باعث ایجاد طیف دیگری از رنگ ها می گردد. معروف ترین نوع ماسه سنگ دارای رگه های قرمز رنگی است که به علت اکسید آهن (زنگ زدگی) ایجاد می گردد. در بعضی از نمونه ها رنگ بنفش هم وجود دارد که علت وجودی آن منگنز است.

مشخصات علمی ماسه سنگ

ویژگی ها
بافتجداشونده (آوار ها با میکروسکوپ دیده می گردد) - آوار به دانه یا اجزای ریز سنگ های آواری مانند اجزای ماسه سنگ گفته می گردد.
اندازه دانه ها0/06 تا 2 میلی متر، آوارها قابل رویت با چشم غیر مسلح، و اغلب قابل شناسایی اند.
سختی متغیراست و بسته به میزان آوار و ترکیب سیمان موجود در آن ممکن است سخت یا نرم باشد.
رنگ میان رنگ های خاکستری، زرد، قرمز تا سفید متغیر است. رنگ سنگ، نوع و میزان ترکیبات سیمانی و مواد معدنی را منعکس می نماید.
آوارهابه میزان زیاد کوارتز و فلدسپار (ارتوکلاز- پلاجیوکلاس) همراه با آوارهای سنگ های دیگر و مقدار کمی از مواد معدنی
استفاده اگر نرم باشد معمولا استفاده ای ندارد، اما اگر سخت باشد به صورت انبوه و متعدد قابل استفاده است. در ساختمان سازی و صنایع راه سازی، سنگ نما، سنگ سنگ فرش خیابان
سایر ویژگی ها سطح شن دار و زبر (مانند کاغذ سمباده)

ماسه سنگ ها چگونه شکل می گیرند؟

زمانی که ماسه ها دفن می شوند، ماسه سنگ ها شکل می گیرند. معمولا این اتفاق در قسمت ساحلی دلتا های رودخانه ها اتفاق می افتد، اما گزارش های جغرافیایی مبنی بر وجود توده ها شن های ساحلی بیابان ها و سواحل نیز وجود دارد که می توانند بستر هایی از ماسه سنگ ها را از خود برجای بگذارند. برای مثال سنگ های قرمز رنگ معروف به گراند کنیون درمحیط های بیابانی تشیکل می شوند. فسیل ها می توانند در ماسه سنگ ها پیدا شوند. زمانی که ماسه ها به طور عمیق دفن می شوند، فشار ناشی از دفن مواد و درجه حرارت های بالاتر باعث حل شدن یا تغییر شکل مواد معدنی شده و به صورت سیال در می آیند. دانه های ماسه ها خیلی محکم تر در هم تنیده می شوند و رسوبات در حجم کوچکتر به هم فشرده می شوند؛ و این زمانی است که ترکیبات سیمانی به داخل رسوبات حرکت می کنند. این ترکیبات توسط جریان های بارگذاری شده همراه با رسوبات حل شده به آنجا حمل شده اند. وجود شرایط زنگ زدگی منجر به قرمز شدن از اکسید آهن می گردد در حالی که فقدان این شرایط باعث تیره تر شدن و خاکستری تر شدن ماسه سنگ ها می گردد.

کاربردها

ماسه سنگ یک ماده معدنی طبیعی است که امروزه به طور گسترده در جهان و در صنایع گوناگون کاربرد دارد و مطمعنا در بیشتر ساختمان ها، بنا های یادبود، ورودی ها و جاده ها دیده شده است. این سنگ حتی در استخر های شنا و باغ ها دیده شده است. نیز درساخت تولیدات شیشه، بتون های ترکیبی و سنگریزه ها استفاده می گردد. این سنگ از به هم فشرده شدن دانه های شن ها در فرایند سیمان سازی و سیلیکا شکل می گیرد. ماسه سنگ ها می توانند خرد شده، تراشیده شده و برای استفاده های مختلف صیقل داده شوند.

1. ماسه سنگ در ساختمان

یکی از موثرترین مصالح ساختمانی ماسه سنگ ها هستند که به عنوان ماده ساختمانی از دوران تمدن های باستانی مورد استفاده قرار می گرفتند. دارای عمر طولانی و قابل اطمینان است. ماسه سنگ های نرم برای شکل دادن دیوارها، ستون ها، سقف ها و نرده ها کاربرد دارند. این نوع سنگ ها در هر فضایی که استفاده شوند، زیبایی و جلوه به محیط می بخشند. ماسه سنگ های دارای بافت زبر و خشن برای شومینه ها، گردشگاه ها و دیوار ها استفاده می شوند. مقاومت این نوع سنگ ها قابل اطمینان هستند و می توانند وزن های سنگین را به راحتی تحمل کنند، بنابراین ماده خوبی برای پی ریزی و نگهداری هستند.

2. پیاده رو ها و کاشی کاری ها

ماسه سنگ ها در کف و دیوار های کاشی شده در ساختمان به عنوان کاشی های تزیینی و حتی در سنگفرش گردشگاه ها استفاده می گردد. این سنگ، سنگی تزیینی کامل و عالی است که برای تزیین سطوح خارجی و داخلی مورد استفاده قرار می گیرد. سنگ های مورد استفاده در سنگفرش سطوح از ماسه سنگ های محکم و بادوامی تهیه شده که به عنوان انتخاب عالی برای نصابان سنگ فرش ها شناخته شده است. در قیاس با بتون و خاک رس، ماسه سنگ ها می توانند هر شرایط آب و هوایی از سردترین تا گرمترین را تحمل کنند. حتی می توانند ترافیک سنگین را متحمل شوند و این ویژگی باعث شده که به عنوان مصالح عالی برای نصابان سنگ به احتساب آید. مراقبت و نگهداری از این سنگ نیز به هزینه و زمان کمی احتیاج دارد.

3. ساخت مجسمه و یادبود

یکی از بهترین مصالح برای ساخت یادبود ها و مقبره های سنگی ماسه سنگ است. تعداد زیادی از یادبود ها از این نوع سنگ ساخته شده است و به علت نوع و خاصیت فرم دهی این سنگ، از روش های خلاقانه بسیاری استفاده می گردد. هر چند این سنگ سخت و محکم است، اما برای اندازه ها و شکل های دلخواه به راحتی برش داده می گردد و برای شکل های هنری مختلف تراشیده می گردد. این سنگ همچنین یک سنگ مطلوب برای مجسمه سازان و پیکرتراشان و برای ساخت مقبره ها توسط مجسمه سازان به شمار می آید. در معماری و ساخت قطعات یادبود از قبیل وسایل باغ، سنگ قبر ها و فواره ها نیز از این نوع سنگ استفاده می گردد. نیز در مناظر، گذرگاه های سرپوشیده و ستون ها استفاده می گردد.

این ها چند روش استفاده از ماسه سنگ هاست. روش های ذکر شده تنها مانند نوک کوه یخ شناور در آب است. تنها از قدرت ابتکار و خلاقانه خود استفاده نمایید و تصور کنید که چگونه یک نفر می تواند از این نوع سنگ استفاده کند. یکی از ویژگی های چشمگیر این نوع سنگ قابلیت انعطاف پذیری این سنگ است که می تواند به صورت قطعات منحصر به فردی ساخته گردد.

ماسه سنگ و استخراج آن از معدن

مواد سخت و محکم می توانند به راحتی با استفاده از فشار زیاد مانیتور های وابسته به نیروی آب استخراج شوند. ماسه های شسته شده از روی سطوح داخل چاله ای جمع آوری و از آن جا به داخل توده آب زدا کننده یا توده امواج خروشان پمپاژ می گردد؛ جایی که مواد می توانند آزادانه آبکشی و صاف شوند. شن هایی که یکبار آبکش شده اند به کارخانه منتقل می گردد. رسوباتی که به خوبی متراکم شده اند، با روش های مرسوم مته زدن و انفجار به مواد معدنی تبدیل می شوند. بعد از انفجار، ماسه سنگ ها با استفاده از لودر های پرسرعت داخل کامیون های حمل و نقل قرار می گیرند و برای اولین نوبت کوبیدن به کارخانه برده می شوند. پس از کوبیدن اولیه، مواد احتمالا به کارخانه های دوم یا سوم ارجاع داده می شوند. معمولا مواد قالب زده شده توسط سیستم انتقال حمل به کارخانه های متنوع پردازش، برده می شوند.

منبع: setare.com
انتشار: 14 اسفند 1399 بروزرسانی: 14 اسفند 1399 گردآورنده: toure-kish.ir شناسه مطلب: 1433

به "ماسه سنگ چیست؟؛ ویژگی ها، مشخصات علمی و کاربرد ها" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ماسه سنگ چیست؟؛ ویژگی ها، مشخصات علمی و کاربرد ها"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید