آیفون 14 بدون ناچ و بیرون زدگی دوربین در رندرهای تازه دیده شد

به گزارش تور کیش، آیفون 13 قرار است در تاریخ 14 سپتامبر سال جاری یعنی 5 روز دیگر رسما رونمایی گردد و طبیعی است خبرهای زیادی هم در رابطه با آن شنیده باشیم. به همین دلیل برای آن دسته از علاقه مندان به محصولات اپل یک خبر تازه و مجذوب کننده از سوی یک افشاگر معروف منتشر شده است که در آن شاهد رندر تازهی از آیفون 14 پرو مکس بدون ناچ و بیرون زدگی دوربین هستیم.

آیفون 14 بدون ناچ و بیرون زدگی دوربین در رندرهای تازه دیده شد

اگر هیچ مسئله ای در برنامه ریزی های اپل اتفاق نیفتد، باید انتظار داشته باشید سال آینده حوالی همین روزها از آیفون 14 و مدل های مختلف آن رونمایی گردد. به همین دلیل مدت زمان بسیار زیادی تا آن روز به جای مانده است و طبیعتا هر خبری که منتشر می گردد فعلا در حد یک شایعه است تا زمانی که سه یا چهار ماه به آن تاریخ زمان باقی بماند. با این حال شایعه ها پیرامون گوشی ها یا گجت های هوشمند امروزی بسیار سریع و چندین ماه قبل از رونمایی رسمی آن ها پخش می گردد و گاهی اوقات حتی می بینیم که درست هم از آب در می آیند.

آیفون 14 هم از این قاعده مستثنی نیست و طی روزهای اخیر خبرهای متعددی در رابطه با آن شنیدیم. از جمله این شایعه ها می توان به تغییر ظاهری چشمگیر آن به نسبت نسل کنونی یاد کرد چرا که اپل سه سالی هست که از لحاظ طراحی کلی، تغییرات اندکی در پرچم دارهای خود پدید آورده است و به همین دلیل در بسیاری از خبرها خواندیم اگر قرار به تغییری باشد، در سری آیفون 14 رخ خواهد داد.

آیفون 14؛ انتها طراحی 5 ساله

تمام آیفون ها از سال 2017 تا به امروز با یک بریدگی نسبتا عظیم در بالاترین قسمت نمایشگر در دسترس قرار دارند و در هیچ یک از آن ها هم از نمایشگرهای خمیده استفاده نشده است. بنابراین آیفون ها ظاهری تخت و نه چندان منطبق با استاندارد روز جهان دارند. اما بسیار زیبا هستند و همین موضوع باعث شده تا کاربران زیادی برای خرید این گوشی ها تمایل نشان دهند.

این طور که به نظر می رسد، در آیفون 14 نه تنها این طراحی زیبا حفظ خواهد شد بلکه اپل با اعمال تغییرات مثبت بیشتر، این محصولات را مجذوب کننده تر از قبل رونمایی خواهد نمود. از جمله این تغییرات می توان به حفره کوچک روی نمایشگر به اسم دوربین سلفی اشاره نمود که در حال حاضر پرچم دارهای اندرویدی از چنین طراحی بهره می برند. دقیقا عظیم ترین مشکل گوشی های اپل همین بریدگی آن هاست که اگر جای خود را به حفره دهد، قطعا زیبایی آن ها چندین برابر خواهد شد.

حال نکته بسیار جالب اینجاست که کاربران گوشی های اندرویدی دیگر از طراحی حفره ای یا قطره ای دوربین سلفی خسته شده اند و در پی چیز نو و مجذوب کننده تری هستند. در نتیجه شرکت های سازنده تصمیم گرفتند دوربین سلفی زیر نمایشگر را به اسم راه چارهی برای این موضوع در نظر بگیرند تا هم تجربه کار با نمایشگر تمام صفحه به واقعیت بدل گردد و هم اینکه یک تغییر مثبت بعد از سال ها در طراحی پنل جلویی گوشی ها دیده گردد.

در حال حاضر تعداد کمی از شرکت ها از این فناوری در گوشی های خود استفاده نموده اند که از جمله این شرکت ها می توان به ZTE و سامسونگ اشاره نمود. این یعنی سال آینده قطعا شاهد گوشی ها و محصولات بیشتری مجهز به این فناوری خواهیم بود. حال اپل دقیقا در شرایطی تصمیم گرفت که آیفون 14 را با طراحی حفره ای دوربین سلفی راهی بازار کند که شرکت های سازنده گوشی های اندرویدی در پی راه چاره جایگزین آن هستند. البته اگر با اپل آشنایی داشته باشید می دانید که این شرکت تا زمانی که یک فناوری به بلوغ کامل نرسد آن را روی گوشی های خود پیاده نمی کند مگر اینکه خودش خالق فناوری یا نوآوری باشد. بنابراین شاید تا دو نسل دیگر هم طراحی دوربین سلفی زیر نمایشگر را در آیفون ها شاهد نباشیم.

نکته ای که وجود دارد این است که در رندر نو منتشر شده از آیفون 14 پرو مکس بدون ناچ شاهد دوربین سلفی حفره ای هستیم منتها خبری از سنسورهای مربوط به فیس آیدی نیست. می توان انتظار داشت شرکت کوپرتینویی در رابطه با این سنسور آن قدری به خود مطمئن هست که بخواهد آن را زیر نمایشگر پنهان کند چون اگر مسئله ای هم از بابت کارکرد آن وجود داشته باشد، احتمالا حسگر اثرانگشت زیر نمایشگر به اسم یک راه چاره امنیتی محبوب می تواند گزینه جایگزین خوبی باشد. شاید هم اصلا از سنسور تشخیص چهره در سری آیفون 14 استفاده نگردد و فقط شاهد همان اثر انگشت در زیر نمایشگر باشیم که البته چنین خبری خیلی نمی تواند درست باشد.

طبق شایعه های گذشته، شنیدیم که اپل می خواهد در سری آیفون 14 از هر دو راه چاره امنیتی ورود به گوشی استفاده کند. یعنی این محصولات هم حسگر اثرانگشت زیر نمایشگر خواهند داشت و هم از فیس آیدی بهره می برند. حال اینکه شرکت آمریکایی می خواهد سنسور دوم را در کدام قسمت نمایشگر تعبیه کند پرسش عظیمی است که هنوز پاسخی برای آن دریافت نکردیم. البته این پرسش زمانی پیش می آید که رندر نو منتشر شده از آیفون 14 پرو مکس بدون ناچ واقعیت داشته باشد.

در هر صورت، اگر اپل گوشی آینده خود را با همین طراحی که اکنون درون این خبر شاهد هستیم راهی بازار کند، نمی تواند متفاوت و خاص به نظر برسد. همان طور که اشاره شد، در جهانی گوشی های هوشمند اندرویدی های زیادی با این طراحی وجود دارند و اگر اپل هم بخواهد از چنین زبان طراحی در سری آیفون 14 استفاده کند، دیگر هیچ وجه تمایزی با گوشی های اندرویدی نخواهد داشت و این خیلی به مذاق کاربران شرکت خوش نمی آید. چرا که ظاهر آیفون ها حتی اگر قدیمی هم باشد چون متفاوت با سایر گوشی هاست، برای کاربران این شرکت مجذوب کننده است بنابراین اپل شاید فکر دیگری برای گوشی های خود بکند.

آیفون 14 پرو مکس ممکن است آیفون 4 نو باشد

این دقیقا مشابه همان چیزی است که در رابطه با سری آیفون 12 گفته شد و درباره نسل بعدی هم گفته می گردد. اپل آیفون 4 را با طراحی تخت گوشه ها راهی بازار کرد و به همین دلیل آیفون 12 که اولین بار با چنین طراحی رونمایی شد، همه کاربران به یاد آیفون های قدیمی افتادند. اما آیفون 14 نه تنها در بخش پنل جلویی بلکه در پنل پشت و گوشه ها هم تغییراتی را خواهد داشت. البته زبان طراحی کلی مشابه همان آیفون 4 است منتها این بار به جای استفاده از فولاد ضد زنگ، در ساخت بدنه این سری از تیتانیوم استفاده خواهد شد که محکم تر و در برابر فرسایش و رنگ رفتگی مقاوم تر است.

شباهت دیگری که آیفون 14 بدون ناچ با آیفون 4 خواهد داشت، کلیدهای فیزیکی دایره ای شکل در کناره های آن است که سال هاست در گوشی های اپل به شکل چهار ضلعی شاهد آن هستیم. بعلاوه پنل پشتی از جنس شیشه است و روی آن هم مثل همواره لوگوی اپل را شاهد خواهیم بود. اما این بار این پنل شیشه ای اندکی روی لبه های گوشی و خطوط آنتن هم قرار می گیرد تا ظاهر گوشی کاملا شبیه به آیفون 4 گردد.

روی پنل پشتی یک تغییر مجذوب کننده دیگر را هم به احتمال بسیار فراوان شاهد خواهیم بود و آن هم از بین رفتن بیرون زدگی دوربین است. در واقع اصلا هیچ ماژولی را روی بدنه شاهد نیستیم و سنسورها هم سطح با خود بدنه و با همان ترتیب که اکنون در آیفون های 12 شاهد هستیم در کنار هم قرار می گیرند. اینکه اپل توانسته است به چنین طراحی دست پیدا کند کمی عجیب به نظر می رسد چون بسیار سخت است با توجه به افزایش میزان سنسورها، بتوان محصولی را بدون بیرون زدگی دوربین روانه بازار کرد. منتها این احتمال وجود دارد که شرکت آمریکایی با افزایش ضخامت گوشی توانسته باشد چنین طراحی را رقم بزند.

در رابطه با تعیینات سخت افزاری آیفون ها در این خبر اخیر هیچ اطلاعاتی منتشر نشد به همین دلیل صحبت با حدس و گمان در رابطه با چیزی که هیچ ایده ای پیرامون آن نداریم خیلی جالب و ارزشمند نخواهد بود. اما نکته ای که وجود دارد این است که اگر در پی آیفون بدون پورت بودید، ناامید خواهید شد چون اگر این رندرها واقعیت داشته باشند، آیفون 14 بدون ناچ دیگر بدون پورت نخواهد بود و این بار هم به جای USB-C از لایتنینگ استفاده می گردد.

جان پراسر که یکی از معروف ترین افشاگران حوزه فناوری به شمار میرود این رندرها را منتشر کرد و مدعی شد آیفون 14 در یک رنگ گلد (طلایی) هم راهی بازار می گردد. البته در تصاویر بالا هیچ سندی برای اثبات این ادعا وجود ندارد منتها این ها فقط برای به نمایش گذاشتن طراحی گوشی هستند نه اینکه آیفون های آینده قطعا با چنین رنگ بندی هایی راهی بازار می شوند.

آیا این طراحی از آیفون 14 بدون ناچ واقعی است؟

مانند همه شایعه های دیگر، این خبر هم نباید به صورت قطعی به اسم یک خبر موثق در نظر گرفته گردد. پراسر به اسم یک افشاگر کارنامه فوق العاده درخشانی دارد و بسیاری از گفته های او درست از آب درآمدند اما اپل معمولا 6 ماه قبل از رونمایی آیفون هایش، طراحی ظاهری آن ها را تعیین نمی کند. بنابراین باید انتظار تغییر را داشته باشیم.

شاید هم این اتفاق درست مانند همان اتفاقی باشد که سال 2019 رخ داد. زمانی که اپل در نظر داشت طراحی های مختلفی از آیفون 11 را در آن واحد ارزیابی کرد. آنچه امروز شاهد آن هستیم می تواند یکی از چندین طرح هایی باشد که برای آیفون 14 در نظر گرفته شده است تا زمانی که اپل بتواند به آنچه مد نظر دارد دست پیدا کند.

اگرچه همه چیز ممکن است تغییر کند اما جان پراسر کاملا به گفته های خود مطمئن است و این موضوع را هم در خبر خود اعلام نمود. منبعی که این خبر را به دست او رساند معتقد است شاید رنگ بندی و ابعاد گوشی اندکی تغییر داشته باشد اما از لحاظ طراحی کلی، این همان محصولی است که پاییز سال آینده به فراوری انبوه خواهد رسید و به اسم آیفون 14 برای فروش در دسترس قرار می گیرد. همین منبع بود که اخیرا در رابطه با آیپد مینی 6 و اپل واچ سری 7 خبرهایی را منتشر نموده بود.

با این حال در رابطه با آیفون 14 خیلی زود است که بخواهیم صحبت کنیم منتها پراسر یکی از معروف ترین و باسابقه ترین افشاگران حوزه فناوری است و نمی توان از گفته های او ساده عبور کرد. حال فقط باید منتظر ماند و دید طی ماه های آینده چه خبرهای بیشتری در رابطه با آیفون 14 منتشر می گردد.

منبع:9to5mac

منبع: دیجیکالا مگ
انتشار: 20 شهریور 1400 بروزرسانی: 20 شهریور 1400 گردآورنده: toure-kish.ir شناسه مطلب: 1750

به "آیفون 14 بدون ناچ و بیرون زدگی دوربین در رندرهای تازه دیده شد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "آیفون 14 بدون ناچ و بیرون زدگی دوربین در رندرهای تازه دیده شد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید