تکذیب یک شایعه درباره دماوند

به گزارش تور کیش، مسئولان مازندران به همراه کارشناسان زمین شناسی هرگونه فعالیت آتش فشانی در قله دماوند را تکذیب می نمایند و می گویند که فیلم منتشر شده در فضای مجازی شرایط عادی در قله دماوند محسوب می گردد که مردم منطقه با آن آشنا هستند.

تکذیب یک شایعه درباره دماوند

به گزارش ایرنا، کلیپی از قله دماوند صبح امروز چهارشنبه در شبکه های اجتماعی و فضای مجازی دست به دست می گردد که نشان می دهد بخاری از دهانه قله در حال خروج است. فردی که ظاهرا با تلفن همراهش این صحنه را فیلمبرداری نموده و زمان آن را هم امروز اعلام می نماید، مدعی می گردد که گدازه از دهانه قله دماوند خارج می گردد و نتیجه گیری می نماید که آتشفشانی این قله فعال شده است.

خبرنگار ایرنا پس از مشاهده این کلیپ ابتدا به سراغ بخشدار لاریجان رفت که نزدیک ترین فاصله را به قله دماوند دارد. یونس حیدری ضمن تکذیب فعال شدن آتشفشان قله دماوند، گفت: هیچ تغییری در شرایط قله دماوند ایجاد نشده است.

وی پس از مشاهده کلیپ منتشر شده در فضای مجازی، شرح داد: آنچه که از دهانه قله دماوند خارج می گردد، گدازه نیست بلکه یک شرایط عادی است که مردم محلی با آن آشنا هستند و در شرایط جوی که هوا صاف است، مشاهده می گردد.

حیدری تاکید نمود: مشاهده اینگونه غبار در مناطق گوگردی امری عادی است و مردم لاریجان هم با آن بیگانه نیستند.

دماوند تحت نظارت واقع شده است

رییس سازمان زمین شناسی مازندران نیز هرگونه فعالیت آتشفشان در قله دماوند را تکذیب کرد و گفت: هرگونه فعالیت و ایجاد تحول در شرایط دماوند تحت نظر واقع شده است و تا به امروز اطلاع جامع و مستندی در زمینه فعال شدن احتمالی آتشفشان وجود ندارد.

مهرزاد قنبرزاد افزود: انتشار فیلم در فضای مجازی مبنی با فعال شدن آتشفشان دماوند فاقد مبانی علمی است، چون فعال شدن آتشفشان دماوند نیازمند بعضی فعل و انفعالات و تغییراتی است که باید طی گردد در حالی که طی این مدت هیچ شواهدی مبنی بر این امر وجود نداشته است.

وی گفت: هرگونه فعال شدن دوباره آتشفشان دماوند منجر به تغییرات اساسی و گسترده می گردد که یکی از آن ها تغییر شرایط چشمه های اطراف است.

قنبرزاده تاکید نمود: خارج شدن بخار و گاز یا غبار به تنهایی از دهانه کوه دماوند و بدون ایجاد تغییرات دیگر در منطقه قطعا به معنای فعال شدن آتشفشان نیست.

آتشفشان مواد مذاب دارد

برای دریافت پاسخ دقیق تر و علمی تر با دانشیار پژوهشکده علوم زمین سازمان زمین شناسی و اکتشافات معدنی کشور تماس گرفتیم. جلیل قلمقاش پس از دریافت کلیپ و مشاهده آن گفت: این مورد قطعا فعال شدن آتشفشان دوماند نیست.

وی افزود: در این فیلم که چندان هم واضح نیست، هیچ نشانه ای از مواد مذاب و فوران آن از دهانه آتشفشان وجود ندارد در نتیجه قابل اعتنا نیست.

قلمقاش گفت: گیرنده فیلم هیچ آشنایی با کلماتی مانند گدازه و فوران مواد مذاب آتشفشان ندارد و آن ها را به صورت غیرتخصصی و عامیانه استفاده می نماید. حتی ممکن است توده ابر مانندی که در راس قله دیده می گردد هم مربوط به دماوند نباشد، ضمن اینکه در این فیلم هیچ پدیده واضحی وجود ندارد.

وی تاکید نمود: البته خارج شدن بخار از نوک قله دماوند موضوع تازه ای نیست و حجم آن نیز در فیلم منتشر شده به اندازه ای نیست که قابل توجه باشد.

این استاد دانشگاه با اظهار این که فیلم حتی می تواند مربوط به قله دماوند نباشد، چون از وضوح لازم برای اثبات این که قله دماوند نشان داده می گردد، برخوردار نیست، افزود: وقتی گدازه از یک منطقه آتشفشان خارج گردد، بلافاصله مردم منطقه متوجه آن می شوند و رسانه ها در جریان قرار می گیرند و به خبر اول بین المللی تبدیل می گردد، چیزی که در این فیلم دیده نمی گردد و آنچه که مسلم است حتی اگر قله دماوند باشد، شرایطی که در فیلم نشان داده می گردد برای مردم منطقه عادی است.

سابقه بازی رسانه ای با دماوند

ادعای فعال شدن آتشفشان قله دماوند تازگی ندارد. سال 97 هم این ادعا پس از ذوب شدن انبوه برف در منطقه بالادست و جاری شدن سیلاب در اطراف روستا های منطقه، به وسیله شبکه های اجتماعی و فضای مجازی به سطح رسانه های رسمی کشور رسیده بود و در همان زمان هم توسط مسئولان و کارشناسان تکذیب و حتی منجر به برگزاری نشست ویژه ای در مرکز تحقیقات راه و مسکن شده بود.

کوه دماوند یک کوه آتشفشانی نیمه فعال شناخته می گردد، ولی طبقه گفته دکتر قلمقاش تا به امروز جوانترین فورانی که محققان توانسته اند در قله دماوند نمونه گیری و تعیین سن نمایند، مربوط به هفت هزار و 300 سال قبل است.

به اعتقاد کارشناسان وجود چشمه های آب گرم و خروج گاز، نشان دهنده خاموش نبودن دماوند است و به همین دلیل هم فعالیت این قله همیشه باید پایش گردد.

در حال حاضر بر اساس اعلام رییس بخش شبکه شتابنگاری ایران، در اطراف قله دماوند تعداد ایستگاه شتاب نگار موجود است که هرگونه تحول در این منطقه را گزارش می نماید.

منبع: فرارو
انتشار: 21 تیر 1400 بروزرسانی: 21 تیر 1400 گردآورنده: toure-kish.ir شناسه مطلب: 1663

به "تکذیب یک شایعه درباره دماوند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تکذیب یک شایعه درباره دماوند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید