درآمد ماهانه تا 3 میلیون تومان معاف از مالیات ، نحوه محاسبه مالیات حقوق کارمندان ابلاغ شد

به گزارش تور کیش، معاون سازمان امور مالیاتی نحوه محاسبه مالیات حقوق کارمندان را ابلاغ کرد که بر اساس آن، درآمد سالانه تا 360 میلیون ریال معاف از مالیات است.

درآمد ماهانه تا 3 میلیون تومان معاف از مالیات ، نحوه محاسبه مالیات حقوق کارمندان ابلاغ شد

به گزارش گروه مالی تور کیش، نحوه محاسبه معافیت سالانه حقوق بگیران و مالیات آن ها از سوی معاون سازمان امور مالیاتی کشور به ادارات کل امور مالیاتی ابلاغ شد.

در این بخشنامه به موضوع معافیت سالانه حقوق و همچنین نرخ مالیات بر درآمد حقوق سال 1399 وفق مقررات جزء 2 بند الف تبصره 12 قانون بودجه سال 1399 کل کشور پرداخته شده است.

1- سقف معافیت مالیاتی موضوع ماده 84 قانون مالیات های مستقیم، در سال 1399 سالانه مبلغ سیصد و شصت میلیون 360،000،000 ریال معین می گردد.

2- نرخ مالیات بر کل درآمد کارکنان دولتی و غیر دولتی اعم از حقوق و مزایای فوق العاده و کارانه مازاد بر مبلغ مذکور تا یک و نیم برابر آن مشمول مالیات سالانه به نرخ ده درصد (10) و نسبت به مازاد یک و نیم برابر تا دو و نیم برابر آن مشمول مالیات سالانه پانزده درصد (15) و نسبت به مازاد دو و نیم برابر تا چهار برابر آن مشمول مالیات سالانه بیست درصد (20) و نسبت به مازاد چهار برابر مشمول مالیات بیست و پنج درصد (25) می باشد.

اشخاصی که از معافیت های مالیاتی موضوع تبصره (1) ماده 86 قانون مالیات های مستقیم بهره مند هستند مشمول معافیت ماده 84 قانون | مذکور مطابق مقررات این جزء نمی شوند.

3- حقوق اعضای هیأت علمی دانشگاه ها با رعایت ماده 5 قانون اصلاح پاره ای از مقررات مربوط به پایه حقوق اعضای هیأت علمی آموزشی و پژوهشی) شاغل و بازنشسته دانشگاه ها و مؤسسات آموزش عالی مصوب 1368/12/16 با اصلاحات و الحاقات بعدی، با رعایت معافیت های مقرر در قانون مالیات های مستقیم، در سال 1396 مشمول مالیات به نرخ ده درصد (10٪) خواهد بود.

4- براساس ماده 5 قانون اصلاح پاره ای از مقررات مربوط به پایه حقوق اعضای رسمی هیأت علمی آموزشی و پژوهشی) شاغل و بازنشسته دانشگاه ها و مؤسسات آموزش عالی از درآمد مشمول مالیات اعضای هیأت علمی موضوع این قانون با رعایت معافیت های مقرر در قانون مالیات های مستقیم حداکثر ده درصد (10) به عنوان مالیات کسر خواهد شد.

با توجه به اینکه در جزء (2) بند (الف) تبصره 12 مذکور عبارت کارانه خارج از موارد استثناء شده مربوط به حقوق اعضای هیأت علمی به کار رفته است، بنابراین کاراته دریافتی توسط اعضای هیأت علمی (با رعایت بخشنامه 200/98518 مورخ 98/11/21 مشمول نرخ ده درصد 10 نبوده و با توجه به میزانی که حقوق و مزایای اعضای هیأت علمی دانشگاه ها نرخ پلکانی مقرر را پوشش می دهد به نرخ بعدی مشمول مالیات خواهد بود، اعمال می گردد.

در صورتی که معافیت مذکور مازاد بر حقوق و مزایای فوق العاده باشد، مازاد مذکور قابل اعمال به کارانه دریافتی اعضای هیأت علمی نیز خواهد بود

5- با توجه به استثنای احکام تبصره های 1 و 2 ماده 86 قانون مالیات های مستقیم و اصلاحات بعدی آن از مقررات جزء 2 بند الف تبصره 12 یاد شده، کلیه احکام تبصره های 1 و 2 ماده واحده قانون اصلاح ماده 86 قانون مالیات های مستقیم مصوب 1399/4/27 (اعم از | نرخ و...) مطابق مقررات، در سال 1399 کماکان لازم الاجراء می باشد.

منبع: خبرگزاری دانشجو
انتشار: 22 خرداد 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: toure-kish.ir شناسه مطلب: 905

به "درآمد ماهانه تا 3 میلیون تومان معاف از مالیات ، نحوه محاسبه مالیات حقوق کارمندان ابلاغ شد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "درآمد ماهانه تا 3 میلیون تومان معاف از مالیات ، نحوه محاسبه مالیات حقوق کارمندان ابلاغ شد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید