رازهای توفیق پایتخت به روایت خالقش

سیروس مقدم کارگردان مجموعه تلویزیونی پایتخت در آستانه فراوری فصل ششم این سریال، ویژگی های این اثر و دلایل جذابیت و موفقیت آن را از نگاه خود تبیین کرد.

رازهای توفیق پایتخت به روایت خالقش

به گزارش گروه رسانه های خبرنگاران، سیروس مقدم کارگردان باسابقه تلویزیون در آستانه فراوری فصل ششم از مجموعه تلویزیونی پایتخت در قالب یادداشتی از دلایل موفقیت این سریال و ویژگی های جذاب آن برای مردم، که همچنان بعد از پنج فصل برقرار است، نوشت .

متن این یادداشت را در ادامه می خوانید؛

آدم های معمولی اما معقتد

پایتخت برگرفته از زندگی روزمره و رویدادهای معمولی و واقعی در دل جامعه است. خانواده ای ایرانی و مسلمان که شبیه بسیاری از خانواده های جامعه مان انتخاب شده و زندگی می نمایند. در پایتخت موضوعاتی به فیلمنامه تبدیل می گردد که بسیار شبیه زندگی واقعی مردمان اطراف مان است که با حساسیت و وسواس نویسندگان در خلق لحظات کمیک ناب و شخصیت های باورپذیر و قابل همذات پنداری، پدیدار شده است .

ساده زیستی، احترام به بزرگترها و به همدیگر، اتحاد و همدلی بین اعضای خانواده حتی در شرایط سخت و مهلک، صداقت در رفتار و گفتار، اعتقاد به حلال و حرام و روزی حلال، خداترسی، تعصب و غیرت و مردانگی مردان خانواده و عقل و درایت و دوراندیشی زنان خانواده و... همگی دست به دست هم داده اند تا پایتخت را با سلیقه مخاطب عجین و همراه کند .

احترام به خرده فرهنگ ها

از سوی دیگر، استفاده درست و به جا از گویش و لهجه اقوام و محترم شمردن خرده فرهنگ ها و تکیه به آداب و رسوم بومی و محلی و احیای فرهنگ یک منطقه، گویی دنیای جدیدی برای مخاطب گگردده می گردد و با رنگ و بویی تازه، فارغ از فضاهای سرد و بی جان آپارتمان ها و ازدحام و خشونت شهری و عوارض مدرنیته، طبیعت زیبای شمال را به نمایش می گذارد و چشم نوازی می نماید .

تکیه به موسیقی اقوام و معرفی نمودن آواهای محلی و سازهای بومی که مهجور مانده اند نیز دیگر علت حال خوب مخاطبین از دیدن پایتخت است. سبک زندگی خانواده معمولی، لباس پوشیدنشان، صداقت و راحتی در گفتارشان، سر سفره دور هم نشستن شان و تزئیات و وسایل ساده ولی تمیز و خوش رنگ و لعابشان نیز مخاطب را به این فکر می پندارد که چقدر این خانواده آشنا و ملموس به نظر می رسد. گویی دارند همسایه بغلی شان و یا همکارشان و یا ... را می بینند .

انتخاب درست بازیگران و عوامل

انتخاب درست بر اساس توانمندی های بازیگران برای نقش های مختلف و تسلط آن ها به گویش بومی و کردار و رفتار متناسب با سطح زندگی و طبقه متعلق به آن، از دیگر مواردی است که پایتخت را باورپذیر نموده است .

مسائل فنی، تصویر، نور، صدا، صحنه آرایی و لباس، گریم و تیپ سازی شخصیت ها، دیالوگ های محاوره ای و در عین حال با نمک و فراهم سازی آنچه که فیلمنامه برای ساخت احتیاج دارد، توسط عوامل تهیه و فراوری و بعد از فراوری، تدوین خوش ریتم، موسیقی فولکلور جذاب بومی و... همگی در خدمت ارائه یک سریال به ظاهر ساده و معمولی ولی درواقع به شدت سخت و سخت است .

منبع: مهر

منبع: خبرگزاری تسنیم
انتشار: 10 شهریور 1398 بروزرسانی: 27 مهر 1398 گردآورنده: toure-kish.ir شناسه مطلب: 236

به "رازهای توفیق پایتخت به روایت خالقش" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "رازهای توفیق پایتخت به روایت خالقش"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید