طراحی راه پله های خارجی ساختمان

به گزارش تور کیش، استفاده از پله در فضای بیرون ساختمان یک مزیت به شمار میرود، اما ساخت آن کار ساده ای نیست. هنگامی که شما تصمیم میگیرید در فضای باز و بیرونی خانه خود پله بسازید، باید نکات مربوط به زیبایی و کاربرد آن را در نظر بگیرید. جدا از این، آنچه که باید در هنگام نصب پله در فضای بیرون خانه مورد توجه قرار گیرد، ایمن بودن پله ها است. علاوه بر آن، طراحی پله های بیرونی نیز باید برای میهمانان شما جذاب باشد. طراحی پله ها به هدف مورد نظر برای ساخت آنها بستگی دارد. اگر از پله ها برای زیبایی خانه خود استفاده می کنید، از ایده های متنوع در این خصوص یاری بگیرید. متریال های متنوعی برای اعمال این ایده ها مورد استفاده قرار میگیرند از جمله چوب، آهن، آجر یا سنگ که کاملا مناسب نوع استفاده شما از پله ها میباشند. اگر دوام و طول عمر پله برای شما اهمیت دارد، سنگ بهترین گزینه است و اگر قیمت مناسب تر ملاک اصلی شماست، آجر گزینه ای ایده آل میباشد. در ادامه در خصوص انواع پله های مناسب فضای باز توضیحاتی دقیق ارائه شده است. با ما همراه باشید.

طراحی راه پله های خارجی ساختمان

جهت دریافت خدمات بازسازی ساختمان با گروه ساختمانی آبان در ارتباط باشید.

انواع پله بر اساس متریال کاربردی

پله چوبی

چوب یکی از کلاسیک ترین مواد برای ساخت پله ها در فضای باز است. پله های چوبی یک گزینه کاملا ارزان قیمت و مناسب برای کفپوش بتنی میباشند. چوب را میتوان در هر اندازه و شکلی مناسب با هر نوع فضا برش داد. اما استفاده از چوب نیز مسائل و مسائل مربوط به تعمیر و نگهداری خاص خود را دارد که منجر به تغییر طول عمر آن می گردد. برای افزایش دوام، طول عمر و جلوگیری از پوسیدگی، سست شدن و شنمایندگی پله های چوبی باید بر روی چوب از یک لایه محافظ در برابر تغییرات آب و هوایی استفاده نمود. چوب در بافت ها و رنگ های متنوع مطابق با دکوراسیون مورد نظر در دسترس است.

پله آجری

پله های آجری یک راه چاره خوب برای افزودن رنگ و جذابیت به بیرون خانه هستند. خانه های دارای پله های آجری معمولا ارزش بیشتری دارند زیرا آجر می تواند در برابر هر نوع آب و هوایی مقاوم باشد. پله های آجری در سایزهای متفاوت موجود می باشند و استفاده از آنها در فضای بیرونی خانه تداعی گر حس و حال دوران قدیم است.

پله بتنی

بتن یک متریال با دوام است که برای ساخت پله در خانه باغ ها گزینه ای ایده آل میباشد. رنگ بتن خنثی است و به طور کلی با هر نوع طراحی در فضای بیرون هماهنگ میگردد. همچنین می توان از شابلون یا چیزهای دیگر برای ایجاد الگو و طرح و نقش های مختلف بر روی بتن استفاده کرد.

پله آلومینیومی

استفاده از پله های آلومینیومی در فضاهای باز یکی از بهترین راه های اضافه کردن پله در خارج از ساختمان است. نصب پله های آلومینیومی در فضای باز بسیار سریع، آسان و ارزان قیمت است. همچنین این پله ها در برابر تغییرات آب و هوایی مقاوم هستند. شما همچنین می توانید پله های آلومینیومی مارپیچ نصب کنید تا شما را به بالکن یا هر طبقه دیگر خانه راهنمایی نمایند. پله های آلومینیومی وزنی سبک دارند.

پله سنگی

سنگ یک حس کلاسیک به ساختار بیرونی ساختمان شما می افزاید. کار کردن با سنگ ممکن است کمی سخت باشد، اما مطمئنا دارای دوام و طول عمر بسیار بالایی است. دوام و مقاومت پله های سنگی در طول زمان مورد آزمایش قرار گرفته و نتیجه بسیار مطلوبی مشاهده شد. سه نوع پله برای فضای خارج ساختمان وجود دارند که از سنگ طبیعی ساخته میشوند: پله های سنگ فرشی، پله های سنگ سخت و پله های سنگی دارای لبه یا حاشیه. هر کدام از سه مدل معمولا از سنگ های شکسته یا اره شده همراه یک پوشش سطحی چکش خورده و یا یک غلاف ساخته میشوند. این امر از لغزش و لیز بودن سطح سنگ جلوگیری میکند و احتیاجی به استفاده از هیچ پوشش ضد لغزش دیگری نیست.

انواع نرده برای پله های بیرونی ساختمان

نرده چوبی

اگر می خواهید برای پله های بیرون از ساختمان خود نرده هایی با ظاهر روستیک و درجه یک بهره ببرید، نرده چوبی بهترین گزینه است. اگر نرده هایی با ظاهر جدیدتر میپسندید، می توانید از نرده های چوبی براق بهره ببرید و اگر هوادار ظاهری کاملا کلاسیک هستید نرده های چوبی طرح دار را انتخاب کنید. چوب به تنهایی دارای تنوع زیاد و مناسب با احتیاج شما برای ساخت نرده های پله است. اگر شما دارای یک خانه ساخته شده با کنده های درخت یا یک خانه ساخته شده در یک منطقه روستایی هستید، استفاده از بلوط، کاج، افرا و حتی چوب ماهون می تواند ظاهری بسیار جذاب به کار شما بدهد. نرده های ساخته شده با این چوب ها را می توان رنگ کرد. شما باید بدون شکستگی و آسیب دیدگی این نرده ها را در برابرتغییرات آب و هوایی مانند برف، گرما، باران و اشعه های UV محافظت کنید. در غیر این صورت، شرایط آب و هوایی نامشخص می تواند زیبایی طبیعی نرده های چوبی را از بین ببرد.

نرده فلزی

اگر شما به دنبال نرده برای پله هایی با دوام بالا، نگهداری آسان و عدم احتیاج به تعمیر زیاد هستید، پله فلزی همان چیزی است که به دنبال آن هستید. یکی از مزایای استفاده از این نوع نرده ها این است که می توان آنها را با رنگ و طراحی داخل خانه هماهنگ کرد. بعضی از این نرده ها بسیار ساده هستند، در حالی که بعضی دیگر دارای طرح و الگوهای بسیاری میباشند.

نرده استیل ضد زنگ و نرده آهنی چکش کاری شده (فرفورژه)

نرده های آهنی چکش کاری شده با ظرافت به یکدیگر متصل شده اند. به طور کلی این نوع نرده برای پله های بیرونی منزل نزدیک درب های شیشه ای مورد استفاده قرار میگیرد و برای هماهنگ شدن با رنگ دیوارها و دکوراسیون محیط اطراف رنگ آمیزی میشوند. میله های توخالی نرده های فرفورژه برای ایجاد یک ظاهر ظریف و سبک انتخاب می شوند. تنها در موارد بسیار نادر، استیل ضد زنگ برای نرده به کار میرود که برای حفظ ظاهر براق آنها معمولا باید ضد آب باشند.

نرده سنگی، مرمر یا گرانیت

نرده های ساخته شده از سنگ گرانیت و مرمر جزء نرده های کلاسیک و زیبا محسوب میشوند اما نصب آنها همواره یک کار حرفه ای است زیرا نه تنها شنماینده بوده بلکه به شدت در معرض خطر ترک خوردن و شکستگی هستند. به طور کلی این نرده ها به اتصال دهنده های مخصوص احتیاج دارند تا آنها را در جای خود محکم نگه دارند.

نرده آلومینیومی، وینیل و فایبرگلاس

اگر به دنبال نرده های ارزان قیمت برای پله هستید، می توانید نرده های ساخته شده از وینیل، آلومینیوم و فایبرگلاس را انتخاب کنید. این نوع نرده زمانی که بودجه افراد محدود است ترجیح داده میگردد ولی در عین حال نرده ای قابل اعتماد خواهد بود. این نرده ها بادوام و در برابر تغییرات آب و هوایی بسیار مقاوم هستند. علاوه بر قیمت پایین، این نرده ها بسیار محکم میباشند. تنها مشکل نرده های آلومینیوم، وینیل و فایبرگلاس این است که در مقایسه با انواع دیگر نرده ها برای پله های بیرون از منزل چندان زیبا و درجه یک نیستند.

هنگامی که جنس نرده راه پله را انتخاب کردید، گام بعدی طراحی آن است. طراحی پله بسیار حائز اهمیت است، زیرا در ظاهر آن نقش اساسی دارد. در مقایسه با طراحی پله های داخلی، تصمیم گیری در خصوص طراحی پله های بیرون از ساختمان کار آسانی است، زیرا دیگر لازم نیست نگران قرار دادن دیوار بین آنها و یا خراب شدن ساختار خانه با این پله ها باشید. شما می توانید آزادانه هر مدل طرحی که دلخواه شماست را انتخاب کنید. با این حال باید مراقب هر گونه شیب و یا برآمدگی موجود باشید. پله ها خصوصاً پله های شیب دار، ابزار خوبی به شمار می فرایند زیرا آنها بین معماری خانه و طراحی محیط بیرون آن ارتباط برقرار مینمایند. طراحی پله های بیرونی باید به گونه ای باشد که در برابر تمام عناصر موجود در طبیعت بسیار مقاوم باشند. با این حال، برای جستجوی یک چنین نرده ای مجبور به تحمل ظاهر آن نیستید. حتی نرده های بسیار کاربردی که برای اهداف خاص مورد استفاده قرار می گیرند، باید با طراحی و سبک پله ها مناسب باشند. اگر خانه یا باغ شما به پله احتیاج داشته باشد، میتوانید در میان انواع نرده ها، گزینه ایده آل با طرح های متفاوت و مناسب با فضای خود را انتخاب کنید.

طراحی پله های بیرونی ساختمان

پله معلق

پله های معلق که ظاهر ساده ای دارند، نمایی بسیار شیک داشته و تماشای آنها لذت بخش است. این پله ها به نظر می رسد در بالای سطح زمین شناور و معلق باشند، چیزی شبیه حباب های شناور در بالای یک دریاچه ! پله های معلق دارای یک چشم انداز بسیار پیچیده هستند. این پله ها دارای مقطع طولی کم و یک ساختار محافظ کمی معلق و برآمده میباشند. برای داشتن پله های معلق با ظاهر و نمای بسیار عالی می توانید پله ها را در بالای یک قسمت پر از سنگ ریزه قرار دهید تا ساختار محافظ بتنی پله ها را بپوشاند.

پله های بالکن

اگر می خواهید بالکن منزل را به سایر قسمت های ساختمان مرتبط نمائید، میتوانید از چند پله اضافی برای انجام این کار بهره ببرید. گاهی اوقات باید این کار را به دلیل مسائل مربوط به حریق انجام دهید. در حالی که در حال طراحی راه پله برای بالکن هستید، مطمئن شوید از مصالح ساختمانی که در ساخت بالکن به کار رفته، استفاده میکنید. اگر قصد دارید میزان دید را تا حد ممکن کاهش دهید، طراحی پله ها را به سمت خود ساختمان اجرا کنید. اگر تعداد طبقاتی که قصد دارید به هم متصل کنید بیش از یک طبقه است و فضای کافی در اختیار ندارید، استفاده از راه پله های مارپیچ گزینه بهتری میباشد. نباید فراموش کنید که راستا گریز آب را در نظر بگیرید تا پله ها همواره ایمن باشند.

پله های ارتباطی تراس ها

اگر قصد دارید دو طبقه از ساختمان را از بیرون به یکدیگر مرتبط کنید، بهتر است از طرح هایی که برای پله های بیرونی ارائه شده اند برای اتصال دو تراس استفاده نمائید. اگر زمین شما مسطح است، می توانید از پله های زیادی برای اتصال هر دو سازه به یکدیگر بهره ببرید. بهترین ایده های طراحی راه پله برای اتصال دو سازه به یکدیگر، استفاده از پله های صاف و مسطح بزرگ است. اما اگر زمین شما شیب دار است این ایده اصلا مناسب نیست.

نورپردازی راه پله ها

هنگامی که طرح مورد نظر خود را برای راه پله انتخاب کردید، اکنون زمان آن رسیده که پله های خود را آراسته کنید. نورپردازی بهترین روش دکوراتیو نمودن آنهاست. باغ شما با پله های نورانی در شب جادویی به نظر میرسد در حالی که بدون استفاده از نورپردازی صحیح میتواند خطرناک باشد. اگر قصد استفاده از نورپردازی برای پله ها را دارید، میتوانید از ایده های زیر استفاده نمائید.

افزایش نور بسته به موقعیت

نورپردازی پله های بیرونی می تواند معمولی یا مانند یک اثر هنری باشد. می توانید از برش های هندسی در ارتفاع پله ها بهره ببرید، زیرا این کار اجازه می دهد مقدار زیادی نور به وسیله نورپردازی در پله ها ایجاد گردد.

استفاده از طرح های ساده

گاهی اوقات تمام آنچه که باید برای نورپردازی پله ها در فضای باز انجام دهید، تنها یک نورپردازی ساده در کنار پله ها است. این سبک نورپردازی مناسب باغ های عمومی است و به یکنواخت نمودن دکوراسیون محل نیز یاری میکند. باغ خود را با استفاده از نورپردازی پله ها زیبا، مناسب، ساده و بسیار شیک کنید. روش های ساده دیگری برای نورپردازی پله ها در فضای باز وجود دارد از جمله نصب چراغ های سرپوش دار یا چراغ های رشته ای. همچنین می توانید از چراغ هایی بهره ببرید که در کف پله ها نصب میشوند.

استفاده از چراغ های آویز

چراغ ها در هنگام نصب بر روی پله ها معمولا به سمت بالا قرار میگیرند. شما می توانید یک گزینه متفاوت امتحان کنید و از چراغ هایی استفاده نمائید که از بالا به سمت پایین آویزان شده اند. استفاده از این نوع نورپردازی باعث ایجاد حوضچه های نور در امتداد راه پله ها می گردد. نصب چنین نورپردازی راستا شما را هنگام بالا و یا پایین رفتن از پله ها بدون افتادن نور در چشم یا صورت شما نشان می دهد. باید گزینه های مناسب خود را برای پله های فضای باز مورد آنالیز قرار دهید و با توجه به ساختار خانه خود مناسب ترین گزینه را منطبق با احتیاجهای خود انتخاب کنید.

منبع: ساختمانچی
انتشار: 21 دی 1398 بروزرسانی: 29 شهریور 1400 گردآورنده: toure-kish.ir شناسه مطلب: 559

به "طراحی راه پله های خارجی ساختمان" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "طراحی راه پله های خارجی ساختمان"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید