نقشه راه دریافت تسهیلات بانکی بدون ضامن ، کدام بانک ها راحت تر وام می دهند؟

به گزارش تور کیش، عملکرد بانک ها در حذف شرط ضامن از وام های خرد مطابق انتظار نبوده و آنالیز ها نشان می دهد به جز 2 بانک که برای بخشی از مشتریان معتبر خود این امکان را تا حدود فراهم نموده اند، مابقی بانک ها طبق روال قبلی خواهان معرفی ضامن هستند یا اصلا وام نمی دهند.

نقشه راه دریافت تسهیلات بانکی بدون ضامن ، کدام بانک ها راحت تر وام می دهند؟

به گزارش خبرنگاران، گرچه قرار بود شرط ضامن برای وام های خرد حذف گردد؛ اما هنوز به جز یکی دو بانک که برای مشتریان معتبر و تضمین شده، شرط ضامن را با ارائه چک و سفته تعویض نموده اند، مابقی بانک ها همچنان شرایط سخت گیرانه ای برای ضامن و حتی اعطای وام دارند. باوجود عزم دولت برای حذف ضامن از شروط وام پرداختی به حقوق بگیران، آنالیز های خبرگزاری مهر نشان می دهد که تسهیل نسبی فرایند دریافت وام فقط در یکی دو بانک بزرگ محقق شده و در مابقی بانک ها همچنان شرایط سخت گیرانه ای برای وام وجود دارد.

آنالیز ها حاکی از این است که در شرایط فعلی، در بانک ملی امکان دریافت وام تا 100 میلیون تومانی بدون ضامن فقط برای شاغلان، بازنشستگان و مستمری بگیران دارای رتبه اعتباری A، B و C در آن دسته از دستگاه های دولتی، عمومی و شرکت های معتبر خصوصی فراهم است که با بانک تفاهم نامه امضا نموده باشند؛ اما سایر افراد برای دریافت وام باید طبق رویه معمول بانک اقدام نمایند.

در بانک ملت هم شرایط برای دریافت وام اندکی تسهیل شده، به خصوص که این بانک از مدت ها پیش فرایند درخواست وام و تکمیل پرونده را اینترنتی نموده و کار نسبت به قبل آسان شده است. البته در این بانک هم دریافت وام بدون ضامن با چیزی که در تصویر عامه مردم است، تفاوت دارد و فقط کارکنان شرکت های معتبر که با بانک تفاهم نامه امضا نموده اند و شرکت کل تضمین بازپرداخت وام را تقبل می نماید، امکان دریافت تسهیلات بدون ضامن دارند. مابقی افراد، حتی اگر از سوی شرکت معتبر و طرف قرارداد بانک معرفی شوند، حداقل باید یک ضامن موردقبول داشته باشند.

به جز بانک ملی و ملت که با شرایط خاص به بعضی افراد وام بدون ضامن می دهند، در مابقی بانک ها خبری از این تسهیلات نیست و حتماً باید ضامن مورد تأیید بانک تأمین گردد. در بانک تجارت، تنها راه گرفتن وام خرد (به غیراز تسهیلات تکلیفی مانند ازدواج، فرزندآوری و ودیعه مسکن) طرح حامی بانک تجارت است که بر مبنای سپرده گذاری در حساب قرض الحسنه جاری و بر اساس میانگین حساب، با نرخ سود ترجیحی برای برطرف نیازهای ضروری پرداخت می گردد و حتماً باید 2 ضامن معتبر نیز به بانک معرفی کنید.

بانک صادرات هم ضامن می خواهد. تنها مسیر برای دریافت وام از این بانک، طرح سناست که در آن باید 2 ماه در یک حساب کوتاه مدت پول بلوکه کنید و بعد بر اساس میانگین حساب، متقاضی دریافت تسهیلات شوید. البته معرفی ضامن معتبر هم برای دریافت این وام، لازم است. در سایر بانک ها نیز اگر طرح پرداخت تسهیلات داشته باشند، همگی نیازمند گردش حساب، بلوکه شدن پول و البته معرفی ضامن های معتبر است و جز در موارد خاصی که شرکت های معتبر با بانک تفاهم نامه امضا نموده و راسا ضامن کارکنان خود هستند، چیزی به نام تسهیلات بدون ضامن وجود ندارد. البته بسیاری از بانک ها نیز اصلاً مقوله ای به نام پرداخت تسهیلات ندارند.

منبع: همشهری آنلاین
انتشار: 30 شهریور 1402 بروزرسانی: 30 شهریور 1402 گردآورنده: toure-kish.ir شناسه مطلب: 2253

به "نقشه راه دریافت تسهیلات بانکی بدون ضامن ، کدام بانک ها راحت تر وام می دهند؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "نقشه راه دریافت تسهیلات بانکی بدون ضامن ، کدام بانک ها راحت تر وام می دهند؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید