هنوز به اشتباه فکر می کنیم باید برویم سراغ کلاه قرمزی ، چرا باید بگوییم یک برنامه را نمی توان از تلویزیون پخش کرد؟

به گزارش تور کیش، مریم وطن پور با اعتقاد بر این که جداسازی تلویزیون از سایر رسانه ها و تأیین حدو مرز برای آن باعث بروز اختلاف است، گفت: همه ما زیر مجموعه یک جا هستیم و رسانه ایم. چرا باید بگوییم فلان برنامه را نمی توان از تلویزیون پخش کرد؟؛ اگر بد است برای همه بد است، اگر خوب است برای همه ما خوب باشد.

هنوز به اشتباه فکر می کنیم باید برویم سراغ کلاه قرمزی ، چرا باید بگوییم یک برنامه را نمی توان از تلویزیون پخش کرد؟

به گزارش خبرنگاران، مریم وطن پور ـ مجری و برنامه ساز کودک ـ در پاسخ به این که چرا در سال های اخیر تعداد قابل توجهی عروسک مجذوب نماینده از تلویزیون معرفی نشده است؟ گفت: اگر بخواهیم می توانیم عروسک خوب و مجذوب نماینده داشته باشیم؛ فقط باید ذائقه بچه ها را بشناسیم. من فکر می کنم یکی از دلایلی که بچه ها با عروسک های فعلی ارتباط برقرار نمی نمایند، این است که ما فکر می کنیم هنوز باید برویم سراغ کلاه قرمزی ها. این در حالی است که کلاه قرمزی در دوره من و شما عروسک خیلی محبوب و موفقی بوده اما برای بچه های امروز که دسترسی گسترده ای به انواع و اقسام شبکه ها، کارتون ها و عروسک ها دارند، نمی تواند به همان مقدار مجذوب نماینده باشد. سرعت رشد رقبای خارجی ما خیلی بالاست و این کار ما را خیلی سخت نموده است، پیشی گرفتن از این ها به این راحتی ها شدنی نیست.

وطن پور در عین حال تأکید کرد: صحبت درباره دلایل افت برنامه های عروسکی، احتیاج به بحث های کارشناسانه دارد. باید جلسات مختلفی گذاشته گردد و درباره اش صحبت گردد.

این مجری کودک با اشاره به مجموعه های عروسکی که در شبکه نمایش خانگی منتشر می گردد، گفت: الان هم بعضی از عروسک ها، هم به وسیله مخاطب بزرگسال و هم کودک دیده می شوند، زیرا سازندگانشان این هوشمندی را دارند. هرچند از نگاه منِ برنامه ساز کودک، ممکن است قابل هضم نباشد و بگویم این ها را چرا دارید به بچه مردم یاد می دهید!؟ ولی در حقیقت بچه مردم همانی است که در همین جامعه دارد زندگی می نماید، این ها را از نزدیک می بیند و با این کلمات آشناست. بچه ها از این فضا و از این کلمات دور نیستند، ما خیلی درگیر ماجرای ادبیات و مسائل ادبی هستیم وگرنه در خانه که همه ما به این شکل ادبی و رسمی صحبت نمی کنیم.

وطن پور اضافه نمود: خانم خامنه سال ها پیش با آن ادبیات خاص و زیبایشان برنامه کودک اجرا می کردند که من بسیار دوستشان دارم و جزو اساتید من هستند. آن موقع برنامه شان خیلی به دل می نشست ولی اگر با همان لحن و ادبیات در دهه 80 صحبت می کردند، مخاطبان کودک دیگر ارتباط برقرار نمی کردند. دهه 90 و قرن تازه هم که اتفاق دیگری افتاده و این تغییرات پیوسته در حال وقوع است.

او تأکید کرد: اول و آخرش به هوشمندی و شناخت صحیح از کودک ربط دارد. وقتی بچه ها را نمی شناسیم، دچار این خلل می شویم.

این برنامه ساز کودک با انتقاد از جداسازی ها و ایجاد فاصله میان تلویزیون و دیگر رسانه های داخلی، عنوان نمود: همه ما زیر مجموعه یک جا هستیم و رسانه ایم. چرا باید بگوییم فلان برنامه را نمی توان از تلویزیون پخش کرد؟ اگر بد است برای همه بد است، اگر خوب است برای همه ما خوب باشد. چه اشکالی دارد؟ چرا تلویزیون از فضاهای دیگر جدا می گردد؟ این خیلی حیف است. آقای طهماسب پدر برنامه سازی کودک بعد از انقلاب است و بی نظیر است. خانم برومند هم بی نظیر است. اصلا نمی گردد به این عزیزان خرده ای گرفت. همه ما یک خانواده هستیم. اینکه برای رسانه حد و مرز مشخص می کنیم باعث همین اختلافات می گردد.

وطن پور در بخشی از صحبت هایش عروسک جناب خان را عروسک بزرگسالی دانست که محبوب بچه ها هم هست و می تواند خانواده را دور هم جمع کند. او این قابلیت را برای یک عروسک ارزشمند توصیف کرد.

وطن پور در ادامه در پاسخ به اینکه به لحاظ فنی در حوزه ساخت عروسک در چه سطحی قرار داریم؟ گفت: ما عروسک سازهای فوق العاده ای داریم. هم خلاق هستند و هم تحصیلات مرتبط دارند. به جناب خان نگاه کنید، همه وجوهش با فکر ساخته شده است. من با عروسک سازهای زیادی کار کردم. بسیار خلاق هستند، به عروسک روح می دهند و کار را خیلی بلد هستند. اصلا فکر نمی کنم در فضای عروسک سازی، عروسک گردانی و صداپیشگی عروسک کمبودی داشته باشیم. با اطمینان می گویم در این حوزه بچه های حرفه ای و باسوادی داریم.

  • هیچ قسمتی از مهمونی قابل پخش از تلویزیون نبود
  • شناخت ایرج طهماسب از جامعه در 30 سال پیش متوقف شده است | چگونه یک عروسک در میان مردم محبوب می گردد؟

او در سرانجام درباره فعالیت های اخیرش شرح داد: شهرک رنگین کمان در دو سری و نزدیک به 100 قسمت ساخته شده که در فصل اول تهیه نماینده بودم و در سری دوم کارگردان هم بودم. در این مجموعه از عروسک های مختلفی استفاده کردم. یک کار نمایشی است با موضوع مهارت های زندگی و آموزه های حقوقی شهروندی که از شنبه تا دوشنبه حوالی ساعت 14:40 از شبکه پنج سیما پخش می گردد.

منبع: همشهری آنلاین
انتشار: 7 مهر 1401 بروزرسانی: 7 مهر 1401 گردآورنده: toure-kish.ir شناسه مطلب: 2106

به "هنوز به اشتباه فکر می کنیم باید برویم سراغ کلاه قرمزی ، چرا باید بگوییم یک برنامه را نمی توان از تلویزیون پخش کرد؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "هنوز به اشتباه فکر می کنیم باید برویم سراغ کلاه قرمزی ، چرا باید بگوییم یک برنامه را نمی توان از تلویزیون پخش کرد؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید