کالری شماری از روی نحوه راه رفتن!

دانشمندان موسسه پلی تکنیک فدرال لوزان به رهبری سلمان فرجی، محقق ایرانی، به اندازه کافی به اندازه گیری کامل انرژی مصرفی افراد بر اساس راه رفتن آنها نزدیک گردیده اند.

کالری شماری از روی نحوه راه رفتن!

به گزارش خبرنگاران و به نقل از تک اکسپلوریست، راه رفتن انسان بر روی دو پا، یکی از اصلی ترین نشانه های فرگشت در انسان است. علاوه بر این، تحقیقات جدید نشان می دهد می توان از برخی ویژگی های نحوه پیاده روی ما، تعابیر مختلفی کرد و چیزهایی نظیر شخصیت و حتی میزان انرژی مصرفی بدن را تشخیص داد.

محققان آزمایشگاه بیورباتیک موسسه پلی تکنیک فدرال لوزان(EPFL) که بخشی از دانشکده مهندسی این موسسه است، مطالعه ای را انجام داده اند که به نکات ظریف در راه رفتن طبیعی افراد یا الگوی راه رفتن آنها توجه می نماید تا مقدار انرژی مصرفی آنها را اندازه گیری کند.

محققان برای دستیابی به نتیجه، از یک آواتار به همراه یک نرم افزار قابل برنامه ریزی استفاده کردند. این کار به تیم تحقیقاتی امکان اضافه نمودن محاسبه کمیت های مختلف مانند وزن و قد، ابعاد گام ها، مسافت پیموده گردیده و حتی میزان بلند شدن پاها را فراهم کرد.

ویژگی های ظریف تر مانند محاسبه شاخص های استرس نیز با کمک تغییرات انرژی و کالری می تواند اضافه گردد.

این تیم حتی یک برنامه قابل دانلود را در دسترس قرار داد تا کاربران ببینند که این شبیه ساز در عمل چگونه عمل می نماید.

به رغم کوشش های دانشمندان، اندازه گیری دامنه وسیع موارد قابل مشاهده در راه رفتن بسیار سخت است و محاسبه ابعاد پیچیده نحوه راه رفتن افراد، بزرگترین چالش در این تحقیق بود.

مکس دونلان محقق این مطالعه می گوید: سیستم عصبی به طور ناخودآگاه مصرف انرژی را کنترل می نماید و به طور مداوم الگوهای حرکت را در کوشش برای مصرف کمتر بهینه سازی می نماید.

این تیم مطالعات خود را به عنوان راهی برای ترکیب روش های تحقیق از مطالعات اخیر طراحی کرد، به امید اینکه این نرم افزار فرصت بیشتری برای محققان از نظر داده ها و اصلاحات طراحی ارائه دهد.

سلمان فرجی پژوهشگر EPFL و نویسنده اصلی این مطالعه اذعان کرد که برای ایجاد یک تکنیک کارآمدتر، کار بیشتری ضروری است و گفت: راه رفتن انسان ها بسیار پیچیده است و سطح کنترل مورد احتیاج برای ربات های انسان نما یک چالش بزرگ است و به همین دلیل است که آنها اغلب راه رفتن درستی ندارند.

وی اضافه نمود: ما باید یک راه طولانی را پیش بگیریم تا واقعا همه پارامترهایی را که به حرکت انسان، حیوان و ربات مربوط می گردد، درک کنیم.

این مطالعه در مجله Scientific Reports منتشر گردیده است.

منبع: خبرگزاری ایسنا

به "کالری شماری از روی نحوه راه رفتن!" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "کالری شماری از روی نحوه راه رفتن!"

نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید