8 رایحه اصلی و متداول در عطرها و کاربرد هرکدام

به گزارش تور کیش، در زمان های قدیم اعتقاد بر این بود هر زنی بوی طبیعی خود را دارد که باعث می گردد توجه مردان را به خود جلب کند. اما در حال حاضر با تغییر زمان و پیشرفت صنعت مد و فشن، زنان ترجیح می دهند عطرهایی را خریداری نمایند که بر اساس روحیه آن ها باشد. آیا می دانستید که عطرها در بعضی از تمدن های اولیه بشر نزدیک به 4000 سال است که استفاده می شوند؟ جای تعجب نیست که امروزه انواع مختلفی از عطرها در بازار وجود دارد. در ادامه این مقاله با مجله خبرنگاران همراه شوید تا با 8 نوع اصلی عطر، ویژگی ها و مزایای استفاده از آن ها آشنا شوید.

8 رایحه اصلی و متداول در عطرها و کاربرد هرکدام

عطر چیست؟

عطر در واقع ترکیبی از روغن ها، مواد معطر و تثبیت نماینده ها است. این ترکیبات در نهایت رایحه ای دل پذیر و آرامش بخش برای انسان و سایر اجسام زنده ایجاد می نمایند.

  • 15 روش برای بیشتر کردن ماندگاری بوی عطر و ادکلن

انواع مختلف عطرها

عطرها معمولا در مدل های بسیار متنوعی فراوری می شوند. در ادامه به آنالیز رایحه و مدل های اصلی عطر و ویژگی های آن ها خواهیم پرداخت.

1. رایحه گل دار

گفته می گردد که عطرهایی که رایحه اصلی آن ها گل دار است، عظیم ترین دسته از انواع مختلف عطرها را شامل می شوند. این عطرها از گل های مختلف با بوی شیرین مانند گل رز، یاسمن، شکوفه های پرتقال، گاردنیا و گل میخک الهام می گیرند. رایحه های گل دار به اسم رایحه ای شیرین و عاشقانه در نظر گرفته می شوند. این رایحه ها معمولاً دارای یک نت واحد یا ترکیبی از نت های مختلف از گل های مختلف هستند. عطرهایی که رایحه گل دار دارند، مورد علاقه بیشتر خانم ها بوده و برای کسانی که عطری با حس و حال خانمانه می خواهند انتخاب کلاسیکی هستند.

  • بایدها و نبایدهای استفاده از عطر زنانه

2. رایحه مرکبات

این عطرها در ترکیبات خود حاوی عصاره مرکبات هستند و معمولا بو و احساس تندی را به شما القا می نمایند. این نوع رایحه احساس سرزندگی به شما داده و برای افرادی که به ماجراجویی و طبیعت علاقه دارند بسیار مناسب خواهند بود. مرکبات موجود در عطرها معمولا آهک، لیمو و نارنگی هستند. عطرهایی که رایحه اصلی آن ها مرکبات است، به طور طبیعی احساس طراوت و شادابی به شما می دهند و برای استفاده در طول روز مناسب هستند.

3. رایحه چوبی

چوب و خزه از ترکیبات اصلی این نوع عطرها محسوب می شوند. این نوع عطرها بیشتر به اسم رایحه چایپر (Chypre) شناخته می شوند. در این عطرها از بوی خزه بلوط، مرکبات، نعناع هندی، ترنج و عطرهای شیرین استفاده می گردد که در نهایت رایحه ای بسیار آرامش بخش را به وجود می آورند. باید بدانید که یکی از ویژگی های اصلی این نوع عطرها، جاذبه قوی و کلاسیکی است که در آن ها وجود دارد؛ به همین علت بیشتر به وسیله مدیران شرکت ها و افرادی که دوست دارند جذبه خاصی داشته باشند استفاده می شوند.

4. رایحه شرقی

عطرهای شرقی ترکیبی از عطرهای خاکی و مُشکی هستند. موادی مانند عنبر، مشک و رایحه های حیوانی اغلب در ترکیبات عطرهای شرقی دیده می شوند. ادعا می گردد که این نوع عطرها زمانی ایدئال هستند که هدف شما جلب توجه فرد خاصی باشد. از عطر با رایحه شرقی می توانید در موقعیت های رمانتیک بهره ببرید.

5. رایحه میوه ای

عطرهایی که رایحه میوه ای دارند به علت بوی شیرینی که دارند بسیار دل نشین و بعلاوه محبوب هستند. آن ها ترکیبی از نت های تند و میوه ای دارند که آن ها را برای موقعیت هایی مانند دورهمی های معمولی و بعلاوه قرارهای عاشقانه مناسب و ایدئال می نماید. این عطرها معمولا حاوی رایحه میوه هایی از جمله سیب، توت، انبه، هلو و سایر میوه های آب دار هستند. در برخی عطرها هم از عصاره میوه ها استفاده می گردد.

6. رایحه سبز

رایحه های سبز انتخاب بسیار مناسبی برای موقعیت های کژوال و روزمره هستند، زیرا رایحه ای مانند برگ های تازه و علف تمیز شده را از آن ها می توانید حس کنید. عطرهایی که رایحه سبز دارند به اسم عطر اسپرت شناخته می شوند و معمولا هم مناسب خانم ها و هم آقایان هستند. این عطرها بوی نسبتا ملایمی دارند و برای موقعیت های کژوال و اسپرت گزینه مناسبی خواهند بود.

7. رایحه اقیانوسی

گفته می گردد که عطرهایی که رایحه های اقیانوسی دارند، نوع نسبتا جدیدی از عطرها به تعداد می آیند. این عطرها حاوی رایحه های مصنوعی هستند که در نتیجه می توانند رایحه هایی مانند بوی هوا، کوه، دریا، پارچه تازه و… را به شما القا نمایند. این نوع عطرها انتخاب بسیار مناسبی برای موقعیت هایی مانند مصاحبه های شغلی و مناسبت های رسمی هستند.

8. رایحه تند

این نوع عطرها معمولا رایحه ای مانند بوی دارچین، زنجبیل، هل، میخک، فلفل و… می دهند. عطرهای تند ادعا می نمایند که رایحه مجذوب کننده و مخصوص به خود را دارند و به نوعی لوکس محسوب می شوند. این عطرها برای موقعیت های معمولی و کژوال بسیار محبوب هستند.

مزایای استفاده از عطر

رایحه و بو

قطعا این مورد نیازی به شرح نخواهد داشت. عطرها در طول تاریخ عمدتا برای رایحه و بویی که دارند استفاده شده اند. استفاده از عطر باعث از بین رفتن بوی نامطبوع بدن شده و بوی خوب را در طول روز برای شما و حتی لباس هایتان تضمین می نماید.

روحیه شما را تقویت می نماید

یکی از مزایای اصلی استفاده از عطر، تاثیر آن بر روحیه است. شاید عجیب به نظر برسد، اما استفاده از عطر به تقویت روحیه شما یاری می نماید. بعلاوه می توانید از عطری بهره ببرید که نشان دهنده خلق و خوی شما باشد و حتی بتوانید آن را بهتر نشان دهید. فرقی نمی نماید روحیه شوخ طبعی، شیطنت، ترسو و یا حتی خجالتی داشته باشید؛ عطرها انواع مختلفی از رایحه ها را برای حالات و احساسات مختلف ارائه می دهند. عطر را باید متناسب با موقعیت انتخاب کنید و بپوشید.

اعتماد به نفس شما را افزایش می دهد

درست مانند یک لباس زیبا، بوی یک عطر خوب هم می تواند اعتماد به نفس شما را افزایش بدهد. بعلاوه می تواند به شما این اطمینان را بدهد که در طول روز بوی خوبی می دهید. یک عطر خوش بو می تواند در شخصیت و رفتار شما هم تاثیر بگذارد. در هنگام خرید عطر، حتما رایحه ای را انتخاب کنید که متناسب با شخصیت شما باشد و بتواند روحیه شما را برای مبارزه با همه احتمالات تقویت کند.

به شما ویژگی مجذوب کننده بودن را می دهد

حس بویایی یکی از مهم ترین حواس پنج گانه است. گاهی اوقات ممکن است شما به سادگی به علت بوی دیگران به آن ها جذب شوید. عطرها سرشار از فرومون (یک عامل شیمیایی که باعث پاسخ های اجتماعی در گونه های یکسان می گردد) هستند و در نتیجه به شما ویژگی مجذوب کننده بودن را می دهند.

سلامت را افزایش می دهد

به طور کلی، هیچ شواهد علمی وجود ندارد که اثبات کند که عطرها باعث اثربخشی و تقویت سلامتی می شوند؛ با این حال، عطرها به بهبود خلق و خو یاری می نمایند که باعث می گردد استرس و مسائل مربوط به اضطراب از شما دور گردد. بنابراین شما می توانید عطری را انتخاب کنید که رایحه آن به شما آرامش داده و باعث افزایش روحیه شما گردد.

باعث برانگیختن خاطرات می گردد

عطر ها می توانند محرک مهمی برای به یاد آوردن یک خاطره خوش باشند. برای مثال بسیاری از خانم ها تمایل دارند که از عطر مادر خود استفاده نمایند؛ آن ها این کار را برای زنده کردن خاطرات و به یاد داشتن یک بوی آشنا انجام می دهند. سعی کنید هر زمان که به مسافرت می روید، عطر جدیدی برای خود خریداری کنید و از آن بهره ببرید؛ به این صورت آن عطرها شما را به یاد تعطیلات و زمان خوبی که داشتید می اندازند و به شما یاری می نمایند تا لذت آن لحظات را دوباره تجربه کنید.

رایحه درمانی

همان طور که متوجه شدید، عطرها فواید آرامش بخش و درمانی زیادی دارند. عطرهایی که حاوی رایحه های مرکبات، گل دار، زمستانی و اقیانوسی هستند، به آرامش فکر و بدن یاری می نمایند. این عطرها می توانند مقدار استرس شما را کنترل نمایند.

بی خوابی را درمان می نماید

یکی دیگر از اثرات درمانی عطر این است که به شما یاری می نماید تا شب ها راحت تر بخوابید. عطرهایی که حاوی روغن های ضروری هستند، می توانند به شما یاری نمایند تا آرامش بیشتری داشته باشید و در نتیجه شب ها از خوابی آرام لذت ببرید.

سردرد را درمان می نماید

این مورد هم یکی دیگر از اثرات درمانی عطر است. استفاده از عطر می تواند به درمان سردردهای مزاحم یاری کند. با این حال، عطرهایی وجود دارند که در ترکیبات خود حاوی اسانس های بسیار تند هستند و باعث ایجاد و حتی تشدید سردرد می شوند؛ این عطرها شامل این ویژگی نمی شوند.

حرف آخر

عطرها یکی از اکسسوری های مهم برای داشتن استایلی مجذوب کننده تر و شیک تر است. عطرها می توانند شما را برای هر موقعیتی آماده نمایند؛ فرقی نمی نماید می خواهید به یک مهمانی بروید و یا به یک مصاحبه کاری. در هر صورت استفاده از عطر به شما یاری می نماید تا اعتماد به نفس و آرامیش بیشتری داشته باشید.

منابع: Stylecraze, Stylecraze

منبع: دیجی استایل
انتشار: 29 شهریور 1400 بروزرسانی: 29 شهریور 1400 گردآورنده: toure-kish.ir شناسه مطلب: 1759

به "8 رایحه اصلی و متداول در عطرها و کاربرد هرکدام" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "8 رایحه اصلی و متداول در عطرها و کاربرد هرکدام"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید