آمریکا خواهان خودداری دولت ها و شرکت ها از یاری به نفتکش های ایران شد

به گزارش تور کیش، سفیر آمریکا در ونزوئلا گفته واشنگتن به دولت ها و شرکت ها درباره یاری رسانی به مبادلات نفتی ایران و ونزوئلا هشدار صادر نموده است.

آمریکا خواهان خودداری دولت ها و شرکت ها از یاری به نفتکش های ایران شد

به گزارش گروه بین الملل تور کیش، یک مقام ارشد آمریکایی گفته واشنگتن به دولت ها، بنادر دریایی، شرکت های کشتی رانی و شرکت های خدمات بیمه درباره هر گونه یاری رسانی برای انتقال محصولات نفتی ایران به ونزوئلا هشدار داده است.

الیوت آبرامز، نماینده ویژه دولت آمریکا در امور ونزوئلا در گفت وگو با خبرگزاری رویترز گفته کارزار فشار علیه ایران و ونزوئلا تقویت شده تا اطمینان حاصل گردد که یاری رسانی به چنین مبادلاتی بسیار خطرناک خواهد بود.

نیروی دریایی ونزوئلا روز پنجشنبه با نادیده دریافت هشدارهای آمریکا چهارمین نفتکش حامل سوخت ایران را به بندرگاه های این کشور اسکورت کرد. دست کم یک نفتکش دیگر در حال حرکت به سمت ونزوئلا است.

خبرگزاری رویترز نوشته این رویداد نشان دهنده تعمیق روابط میان ایران و ونزوئلا است که هر دو عضو اوپک هستند و روابط مخدوشی با آمریکا دارند.

آبرامز در مصاحبه با رویترز گفت: ما به جامعه کشتی رانی در سراسر دنیا، مالکان کشتی، ناخداها، بیمه گران کشتی ها و بنادر در راستا میان ایران و ونزوئلا هشدار داده ایم.

وی اضافه نمود دولت دونالد ترامپ به دولت های سراسر دنیا هم پیغام های مخفیانه ای در این خصوص صادر نموده است.

یک منبع مطلع گفته یکی از این دولت ها جبل الطارق است که در راستا حرکت نفتکش ها واقع شده است. یک مقام آمریکایی گفت از کشورهای متعددی خواسته شده از ارائه خدمات بندرگاهی به این نفتکش ها خودداری نمایند.

رویترز نوشته هنوز معین نیست این اقدام چه تأثیراتی در برخواهد داشت.

رسانه انگلیسی همچنین مدعی شده اطلاعات استخراج شده از سایت رفینیتور ایکون که در زمینه رصد حرکات کشتی ها فعالیت می نماید نشان می دهد دو نفتکش دیگر با پرچم لیبری اوایل ماه می از کانال سوئز عبور نموده اند. منابع مطلع گفته اند ایالات متحده به دنبال راه هایی برای جلوگیری از رسیدن آنها به ونزوئلا است.

آبرامز از اظهارنظر درباره این دو نفتکش خودداری کرد اما به تهدیدهای اعمال تحریم علیه چنین اقداماتی اشاره نمود و گفت: فکر نمی کنم مالکان کشتی و شرکت های خدمات بیمه، ناخداها و خدمه کشتی ها در آینده تمایلی به مشارکت در چنین مبادلاتی داشته باشند.

رویترز نوشته به نظر می رسد واشنگتن مایل است به جای توسل به حضور نیروهای دریایی خود در کارائیب برای جلوگیری از حرکت نفتکش ها از تدابیر مالی برای این منظور استفاده کند.

جمهوری اسلامی ایران و ونزوئلا هشدار داده اند هر گونه اقدام نظامی آمریکا را پاسخ خواهند داد.

منبع: خبرگزاری فارس
انتشار: 9 مرداد 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: toure-kish.ir شناسه مطلب: 987

به "آمریکا خواهان خودداری دولت ها و شرکت ها از یاری به نفتکش های ایران شد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "آمریکا خواهان خودداری دولت ها و شرکت ها از یاری به نفتکش های ایران شد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید