آیا راندن خودرو با چراغ ABS روشن ایمن است؟

وبسایت دنده6: سیستم ABS یا سیستم ضد بلوکه ترمز، یکی از اساسی ترین امکانات ایمنی خودروهاست و وظیفه آن حفظ تماس لاستیک با جاده در هنگام ترمز است و این کار را با روشن شدن چراغ ABS به اطلاع راننده می رساند. معمولا در زمانی که راننده خودرو بر روی سطح مرطوب یا سست اقدام به استفاده از ترمز می نماید، سیستم ABS فعال می گردد. وظیفه سیستم ABS کاهش فاصله ترمز گیری نیست، هر چند می تواند به این کار یاری کند. تقریبا در حال حاضر هیچ خودرویی بدون ترمز ABS ارایه نمی گردد و به نوعی استاندارد برای خودروها تبدیل شده است.

آیا راندن خودرو با چراغ ABS روشن ایمن است؟

نگاهی کلی به عملکرد سیستم ABS

ایجاد اشکال قبل از حرکت:

هر بار که خودرو روشن می شود، سیستم ABS نیز یک آنالیز کلی انجام می دهد و ممکن است چراغ ABS برای یک لحظه کوتاه روشن و سپس خاموش شود. روشن و خاموش شدن لحظه ای چراغ ABS نشان دهنده عملکرد صحیح سیستم است، اما اگر چراغ روشن بماند، نشان دهنده ایجاد اشکال در سیستم ترمز ABS خودروست

ایجاد اشکال در حین حرکت:

اگر در حین رانندگی، چراغ ABS روشن شود و روشن بماند، نشان دهنده این مساله است که سیستم ترمز ضد قفل به درستی کار نمی کند. شما هم چنان قابلیت استفاده از ترمزهای معمولی خود را دارید و مسئله ای در عملکرد آن ها به وجود نیامده است، اما اگر احتیاج به سیستم ترمز ضد قفل پیدا کنید، ممکن است این سیستم فعال نباشد. در این شرایط به رانندگان توصیه می شود در اولین فرصت نسبت به برطرف مشکل اقدام نمایند، چرا که این سیستم در حفظ ایمنی خودرو بسیار مهم است و تعیین نیست دقیقا چه زمانی راننده به آن احتیاج دارد.

مسائل جدی تر!

اگر همزمان دو چراغ ABS و چراغ سیستم ترمز به نشانه هشدار روشن شوند و روشن بمانند، باید به سرعت توقف نموده و با یک امدادگر خودرو تماس بگیرید، چرا که در این حالت سیستم ترمز دچار ایرادات اساسی شده و وظایف خود را به درستی انجام نخواهد داد که می تواند موجب بروز فاجعه شود.

رانندگی با چراغ ABS روشن

بسکمک از ما تجربه فعال شدن سیستم ABS خودروی خود را داریم. هنگامی که در جاده ای مرطوب اقدام به ترمز گیری شدید می کنید، سیستم ABS وارد مدار شده و نشانه آن، لرزیدن و تکان خوردن پدال ترمز است که باید رانندگان بدانند نشان دهنده عملکرد صحیح و درست این سیستم است. در این حالت رانندگان باید پای خود را بر روی ترمز نگه دارند و اجازه دهند تا سیستم ترمز ضد قفل، وظایفش را انجام دهد.

اما اگر پس از این ترمز گیری شدید، همچنان چراغ ABS روشن بماند، به این معناست که ایرادی در این سیستم به وجود آمده و در صورت ترمز گیری مجدد بر روی یک سطح لغزنده، این سیستم دیگر شما را کمک نخواهد کرد. ممکن است در اثر ترمزهای شدید و بر اثر مسائلی همچون فرسودگی قطعات، یا کیفیت ساخت پایین آن ها، چراغ اخطار ترمز نیز روشن شود که در این حالت توصیه اکید توقف خودرو تحت هر شرایطی است. بسیار دیده شده که افراد مختلفی، به خصوص رانندگان تاکسی، با چراغ ترمز و چراغ ABS روشن اقدام به حمل مسافر می نمایند که باید از این کار شدیدا اجتناب کرد.

منبع: برترین ها
انتشار: بروزرسانی: 27 مهر 1398 شناسه مطلب: 209

به "آیا راندن خودرو با چراغ ABS روشن ایمن است؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "آیا راندن خودرو با چراغ ABS روشن ایمن است؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید