بیست و پنجمین سالگرد بزرگترین نسل کشی اروپا

به گزارش تور کیش، به گزارش خبرنگاران به نقل از آسوشیتدپرس،امروز بیست و پنجمین سالگرد نسل کشی مسلمانان بوسنی در سربرنیتسا است که از آن به عنوان بزرگترین نسل کشتی اروپا بعد از جنگ جهانی دوم یاد می گردد.

بیست و پنجمین سالگرد بزرگترین نسل کشی اروپا

با ما سفر کنید و با تور اروپا ارزان از قاره سبز دیدن کنید و با دریافت خدمات ویزای شینگن از گردش به دور اروپا لذت ببرید.

در این مراسم بقایای اجساد هشت مرد و پسر نوجوان نیز به خاک سپرده می گردد.

در مراسم بزرگداشت قربانیان قتل عام سربرنیستا هرساله هزاران نفر گرد هم می آیند، اما سال جاری به دلیل همه گیری کرونا تنها به تعداد کمی از گروه بازماندگان اجازه داده شده است تا بر سر مزار عزیزانشان حاضر شوند.

یورو نیوز نیز با مخابره این خبر درباره تاریخچه این نسل کشی می نویسد: در یازدهم ژوئیه سال 1995 و در اوج جنگ بوسنی، ارتش جمهوری صرب بوسنی به فرماندهی راتکو ملادیچ پس از هفته ها محاصره شهر سربرنیتسا، وارد منطقه امن سازمان ملل متحد شد. این نیروها در برابر چشمان صلح بانان بین المللی- که بیشتر آن ها هلندی بودند- بیش از هشت هزار مرد و پسر نوجوان مسلمان را با اتوبوس از محدوده تحت حفاظت سازمان ملل متحد خارج نموده و در طی 10 روز همگی آنان را در اطراف شهر به قتل رساندند.

سربازان صرب بوسنی بعد از قتل عام، اجساد را در گورهای دسته جمعی در چندین منطقه ریختند و محل ها را با بولدوزر صاف کردند تا رد جنایت را از میان ببرند.

با این حال دانشمندان بین المللی و بوسنیایی در عملیاتی که در ابتدا غیرممکن فرض می شد، استخوان های قربانیان را یافته و توانستند با آزمایش دی ان ای آن ها را با اسامی مفقودان مطابقت دهند.

در این پروژه که زمانی بزرگترین پازل پزشکی قانونی در دنیا خوانده می شد، اجساد بیش از شش هزار نفر شناسایی شد و با مشخصات در قبرستان یادبود پوتوگاری به خاک سپرده شد.

پس از مداخله ناتو و انتها جنگ بوسنی با قرارداد صلح دایتون، دیوان بین المللی ویژه رسیدگی به جرایم ارتکابی در یوگسلاوی سابق تشکیل شد و شماری از رهبران صرب از جمله اسلوبودان میلوشویچ، رادوان کاراجیچ و راتکو ملادیچ را به دلیل مشارکت در نسل کشی مسلمانان به حبس ابد محکوم کرد.

دادگاه عالی هلند نیز، با تایید ماهوی رای دادگاه بدوی و تجدید نظر، مسئولیت مستقیم این کشور در قبال جان باختن 350 مرد و پسر بوسنیایی در جریان کشتار سربرنیتسا را پذیرفت. یا این حال همین مرجع قضایی، این مسئولیت را به 10 درصد کاهش داد. در این حکم آمده است که اگر قربانیان در منطقه تحت حفاظت سازمان ملل می ماندند، تنها 30 درصد شانس زنده ماندن داشتند و تنها 10 درصد مسئولیت خروج قربانیان از منطقه و کشته شدن آن ها به عهده صلح بانان هلندی بوده است.

منبع: خبرگزاری مهر
انتشار: 18 شهریور 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: toure-kish.ir شناسه مطلب: 1078

به "بیست و پنجمین سالگرد بزرگترین نسل کشی اروپا" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "بیست و پنجمین سالگرد بزرگترین نسل کشی اروپا"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید