ویزای کانادا: تحصیل در ساسکاتون و راهنمای پذیرش تحصیلی

به گزارش تور کیش، سَسکَتون یا ساسکاتون نام شهری در استان ساسکاچوان کاناداست که به علت وجود دانشگاه ساسکچوان و دیگر مراکز متعدد تحقیقاتی در حوزه های مختلف ساسکاتون به شهر علمی کانادا مشهور شده است. تحصیل در موسسات آموزشی ساسکاتون مانند بیشتر شهرهای کانادا نیازمند دریافت پذیرش تحصیلی و پس از آن ویزای تحصیلی کاناداست. اگر شما هم قصد مهاجرت تحصیلی به کانادا را دارید، برای آگاهی از شرایط زندگی در ساسکاتون کانادا مانند آنالیز هزینه های زندگی در ساسکاتون، آب و هوای ساسکاتون و فرایند تحصیل در ساسکاتون تا انتها این برگ از خبرنگاران ما را همراهی کنید.

ویزای کانادا: تحصیل در ساسکاتون و راهنمای پذیرش تحصیلی

اگر علاقمند به دریافت بهترین خدمات ویزای کانادا هستید با ما همراه شوید، با مجری مستقیم ویزای کانادا، ویزای مالتی 5 ساله کانادا با دعوتنامه معتبر دریافت کنید.

ساسکاتون کجاست

ساسکاتون که پرجمعیت ترین شهر استان ساسکاچوان کانادا محسوب می گردد، از غرب همسایه استان آلبرتاست و از شرق به استان منیتوبا می رسد. رودخانه روان و وسیع ساسکاچوانِ جنوبی جان تازه ای به طبیعت زیبای شهر می دهد و ساسکاتون را به دو بخش شرقی و غربی تقسیم می نماید. علاوه بر رود ساسکاچوان، رودخانه ها و دریاچه های دیگری در اطراف شهر ساسکاتون هم وجود دارد تا هوای پاک و طبیعت زیبای شهر را محافظت کند.

کیفیت آب و هوای این شهر موجب شده بسیاری از مهاجران ساسکاتون را برای زندگی و تحصیل برگزینند. کیفیت زندگی در این شهر زیبا موجب شده خانواده های سلطنتی بریتانیا هم در ساسکاتون اقامت داشته باشند.

شهر رجینا در 258 کیلومتری این شهر واقع شده که در 2 ساعت و 30 دقیقه می توان این بُعد مسافتی را طِی کرد. ساسکاتون در حدود 700 کیلومتریِ وینیپِگ، 618 کیلومتریِ کلگری و در 525 کیلومتریِ ادمونتون واقع شده است.

تحصیل در ساسکاتون

دریافت پذیرش تحصیلی (اپلای) و ویزای تحصیلی کانادا از جمله مهم ترین مراحل پیش روی متقاضیان تحصیل در کانادا برشمرده می گردد؛ این دو مرحله که خود فرایند معین خود را دارند، پله های ورود به دانشگاه های کانادا هستند. متقاضی تحصیل در کانادا پیش از هر چیز باید سایت رسمی موسسه آموزشی مورد نظر را مورد مطالعه قرار دهد و شرایط دریافت پذیرش تحصیلی را آنالیز کند.

شرایط سنی، سوابق تحصیلی و شغلی، تسلط به زبان انگلیسی (در استان کبک زبان فرانسوی) از جمله شرایط تحصیل در کانادا هستند. اقدام به دریافت پذیرش تحصیلی باید در زمان معینی صورت بگیرد؛ چراکه تاریخ شروع ترم پاییز در ماه سپتامبر و تاریخ شروع ترم بعدی در ژانویه اعلام شده است. درواقع ددلاین ثبت درخواست پذیرش تحصیلی از پیش اعلام شده و معین است. در صورتی که متقاضی دیرتر از موعد درخواست پذیرش تحصیلی را ثبت کند، شروع سال تحصیلی به ترم بعدی موکول خواهد شد.

دریافت پذیرش تحصیلی

پس از مهیا کردن مدارک و شرایط مورد احتیاج باید با مسئولان پذیرش تحصیلی دانشگاه یا کالج مورد نظر مکاتبه کرد و به صورت رسمی درخواست پذیرش تحصیلی را به ثبت رساند. در صورت واجد شرایط بودن، نامه اولیه پذیرش تحصیلی به دست متقاضی تحصیل در کانادا خواهد رسید. در این نامه که از آن به نامه پذیرش موقت هم یاد می گردد، مبلغ پرداختی و نقصی مدارک هم معین شده است.

مبلغی که در این مرحله متقاضی یا حامی اقتصادی او باید بپردازد، بسته به قوانین موسسات آموزشی محل تحصیل فرق دارد؛ بعضی دانشگاه یا کالج ها شهریه تمامِ دوره را در این مرحله دریافت می نمایند و بعضی دیگر تنها بخشی از شهریه ترم اول را برای پرداخت اعلام می نمایند. پس از ارسال فیش پرداختی و تکمیل مدارک، نامه پذیرش تحصیلی اصلی صادر می گردد.

دریافت ویزای تحصیلی کانادا

پس از صدور نامه پذیرش تحصیلی، نوبت به ثبت درخواست ویزای تحصیلی کانادا می رسد. در این مرحله احتیاجی به حضور فیزیکی در سفارت یا کارگزاری های سفارت کانادا نیست؛ با ارسال فرم درخواست ویزای تحصیلی کانادا و مدارک مورد احتیاج به صورت آنلاین، درخواست ویزای تحصیلی کانادا ثبت با به اصطلاح سابمیت می گردد.

تنها برای انجام مرحله انگشت نگاری یا همان جلسه بیومتریک باید به یکی از کارگزاری های ویزای کانادا مراجعه کرد. پس از توقف فعالیت سفارت کانادا در تهران، برای ثبت اثر انگشت باید به یکی از کشورهای همسایه سفر کرد؛ اما جهت دریافت پاسپورت یا ویزای تحصیلی می توان از سرویس پیکاپ بهره مند شد.

دانشگاه های ساسکاتون

ساسکاتون Saskatoon میزبان یکی از برجسته ترین دانشگاه های کاناداست؛ دانشگاه تحقیقاتی ساسکاچوان University of Saskatchewan که در فهرست برترین دانشگاه های کانادا به چشم می خورد، در این شهر واقع شده است.

اما دانشگاه ساسکاچوان تنها موسسه آموزشی عالی این شهر نیست؛ کالج سنت توماس مور St. Thomas More College، دانشگاه فِرست نِیشنز First Nations University of Canada، موسسه علمی کاربردی ساسکاچوان Saskatchewan Institute of Applied Science and Technology، موسسه تحقیقاتی گابریل دومونت Gabriel Dumont Institute of Native Studies and Applied Research Inc، و موسسه فناوری ساسکاچوان Saskatchewan Indian Institute of Technologies هم در شهر ساسکاتون قرار گرفته اند و آغوش گرمشان را سوی متقاضیان تحصیل در کانادا گگردده اند.

دانشگاه ساسکاچوان

دانشگاه دولتی ساسکاچوان (University of Saskatchewan (U of S که در شرق رودخانه ساسکاچوان جنوبی واقع شده، در نوزدهم مارس سال 1907 تاسیس شده است. دانشگاه ساسکاچوان که اسم عظیم ترین دانشگاه استان را یدک می کشد، یکی از مهم ترین دانشگاه های تحقیقاتی کانادا محسوب می گردد و به عضویت گروه U15 (پانزده دانشگاه تحقیقاتی برتر کانادا) هم عایدیه است.

نام دانشگاه ساسکاچوان در رشته های زیرمجموعه علوم پزشکی و کشاورزی زبان زد است، اما در سال های اخیر دانشگاه ساسکاچوان در رشته های بیوتکنولوژی کشاورزی و ژنوم دامی اعتبار دنیای به دست آورده است.

افزون بر ارزش آموزشی و علمی، دانشگاه ساسکاچوان میراث فرهنگی شهر هم محسوب می گردد؛ چرا که پردیس اصلی این دانشگاه در سال 1907 بنا شده و سازه های زیبای آن با معماری گوتیک بسیار زیبا می درخشد. پیرامون این دانشگاه هم جزو زیباترین موسسات آموزشی کانادا برشمرده می گردد. گرتارد هنسبرگ و هنری تاپ از فارغ التحصیلان دانشگاه ساسکاچوان هستند که جایزه نوبل دریافت نموده اند.

صفدر حسینی وزیر کار و امور اجتماعی ایران و وزیر امور اقتصاد دارایی از ایرانیان فارغ التحصیلِ این دانشگاه است. محمود فتوحی فیروزآباد، سیاستمدار و اقتصاددان ایرانی که تجربه ریاست دانشگاه صنعتی شریف را هم در سوابق شغلی دارد، از جمله فارغ التحصیلان دانشگاه ساسکاچوان است.

کالج سنت توماس مور

یکی از موسسات آموزشی زیر نظر دانشگاه ساسکاچوان، کالج سنت توماس مور St. Thomas More College یا به اختصار STM (توماس مور مقدس) نام دارد. کالج سنت توماس مور که تنها کالج دانشگاه ساسکاچوان است، در سال 1936 بنا شده است و امروز حدود هزار و 500 دانشجوی تمام وقت در سال می پذیرد. این دانشجویان از خدمات رفاهی و آموزشی دانشگاه ساسکاچوان هم بهره مند می شوند.

فارغ التحصیلان کالج سنت توماس مور مدارک فارغ التحصیلی را از دانشگاه ساسکاچوان دریافت می نمایند. کتابخانه غنی و کیفیت خوب غذاهای کالج سنت توماس مور در میان دیگر کالج های کانادا به معروفیت بسیاری رسیده است.

آب و هوای ساسکاچوان

شهر ساسکاتون Saskatoon که در استان ساسکاچوان قرار گرفته، در سرزمین هموار و پر آبی گسترده شده است. پست ترین نقاط این سرزمین حوزه آب ریز رودخانه ساسکاچوان است و ارتفاعات آن حومه ساترلند در ضلع شرقی و حوزه رودخانه سیلور وود در بخش های شاقتصادی شهر است. دریاچه پایک و پارک های طبیعی استانی Pike Lake Provincial Park در فاصله 40 کیلومتری از شهر واقع شده اند و تاثیر بسیاری بر آب و هوای این منطقه گذاشته اند.

ساسکاتون اقلیم نیمه خشکِ نزدیک به مرطوب قاره ای با تابستان هایی گرم و زمستان هایی سرد و طولانی دارد. با 2,268 ساعت حضور خورشید در آسمان ساسکاتون، این شهر یکی از شهرهای آفتابی کانادا محسوب می گردد. حُرم آفتاب موجب شده صنعت کشاورزی در این منطقه بیش از دیگر استان های کانادا رونق پیدا کند و تبدیل به یکی از قوی ترین منابع اقتصادی شهر و استان گردد.

تابستان در ساسکاتون

تابستان ها در ساسکاتون آفتابی و گرم است اما وقوع طوفان، بارش شدید باران و تگرگ و وزش باد شدید دور از تصور نیست؛ به همین علت تابستان مرطوب ترین فصل ساسکاتون به شمار میرود. با وجود دریاچه ها و رودهای کوچک و عظیم در شهر ساسکاتون تابستان ها رطوبت آزاردهنده ای احساس نمی گردد و بیشینه دما معمولا 30 درجه سانتی گراد است؛ اما سرمای آگوست خبر از ورود پاییز دارد. پاییز و بهار معمولا زمان کوتاهی را مهمان ساسکاتون هستند. بالاترین دمایی که تا به حال از این شهر گزارش شده 41.5 درجه سانتی گراد بود که به ششم ژوئن سال 1988 مربوط می گردد.

زمستان در ساسکاتون

زمستان پیش از انتظار وارد ساسکاتون Saskatoon می گردد، اما در ماه ژانویه با میانگین دمای 13.9 تا 8.8 درجه سانتی گراد زیر صفر قدرت نمایی می نماید. سرمای زمستانی در ماه نوامبر احساس می گردد؛ در این ماه میانگین دمای هوا حدود 5.2 تا 0.8 درجه زیر صفر گزارش می گردد و در ماه مارس با میانگین دمای 5.2 تا 0.8 درجه زیر صفر رخت از این شهر می بندد. پایین ترین دمایی که تا به امروز در شهر ساسکاتون به ثبت رسیده است، به اول فوریه سال 1893 مربوط می گردد؛ در این تاریخ دمای هوای شهر به 50 درجه زیر صفر رسیده بود!

هزینه زندگی در ساسکاتون

آنالیز هزینه زندگی در شهرهای مختلف بیش از هر چیز به سبک زندگی افراد بستگی دارد. اما سازمان مهاجرت کانادا سالانه عدد معینی را به اسم هزینه سالانه زندگی دانشجویی اعلام می نماید. به نسبت دیگر شهرهای عظیم کانادا همانند مونترال، ونکوور، تورنتو و ... ساسکاتون هزینه زندگی پایین تری دارد؛ بدون احتساب هزینه مسکن، مخارج زندگی یک فرد مجرد در شهر ساسکاتون ماهانه 1,177.18C دلار کانادا پیش بینی شده است. جهت مطالعه دقیق هزینه های زندگی در اسن شهر باید به سه مقوله عمده مخارج زندگی یعنی خورد و خوراک، حمل و نقل و هزینه مسکن بپردازیم.

هزینه خورد و خوراک در ساسکاتون

برای آنالیز حدودی هزینه ها در شهر ساسکاتون می توان به خود و خوراک روزمره اشاره نمود؛ میانگین هزینه صرف یک وعده در رستوران های معمولی این شهر حدود 22.50 دلار کاناداست، اما با صرف غذا در رستوران های زنجیره ای فست فود می توان این هزینه را تا حدودی کاهش داد؛ برای مثال در شهر ساسکاتون کانادا یک وعده غذای مک دونالد 11.50 دلار هزینه دارد. میانگین قیمت یک فنجان کاپوچینوی معمولی 4.50 دلار و یک بطری 330 میلی لیتری نوشیدنی پپسی 2.37 دلار اعلام شده است.

خریدهای سوپرمارکتی هم از جمله هزینه های قابل توجه روزمره محسوب می گردد که به آنالیز آن می پردازیم. در این شهر برای خرید یک لیتر شیر معمولی 2.23 دلار، یک قرص نان سفید 500 گرمی 2.75 دلار و یک بسته 12 عددی تخم مرغ معمولی 3.55 دلار باید هزینه کرد.

در استان ساسکاچوان کانادا برای هر کیلو برنج سفید 4.04 دلار، هر کیلو پنیر محلی 12.13 دلار، فیله مرغ 12.52 دلار، گوشت قرمز 12.54 دلار، سیب 4.80 دلار، موز 2.02 دلار، پرتقال 4.34 دلار، گوجه 3.67 دلار، سیب زمینی 3.67 دلار، پیاز 2.22 دلار و کاهو 3.25 دلار کانادا باید پرداخت.

هزینه حمل و نقل در ساسکاتون

مانند دیگر شهرهای کانادا، برای استفاده از وسایل حمل و نقل عمومی در شهر Saskatoon کانادا دو نوع بلیط تک سفره و ماهانه وجود دارد. برای افرادی که هرروز در شهر تردد دارند، بلیط های ماهانه به صرفه تر است؛ در غیر این صورت بلیط های تک سفره گزینه مناسبی برای استفاده از حمل ونقل عمومی ساسکاتون محسوب می گردد. بلیط های تک سفره 3 دلار و بلیط های ماهانه 83 دلار کانادا هزینه دارند. برای استفاده از تاکسی های خطی شهر ساسکاتون باید در نظر داشت که تعرفه ورودی 4 دلار کاناداست که به ازای طیِ هر کیلومتر 1.94 دلار به آن افزوده می گردد.

هزینه مسکن در ساسکاتون

هزینه مسکن مهم ترین دغدغه مهاجران است که پیش از هر اقدامی باید آنالیز گردد. میانگین کرایه ماهانه آپارتمان تک خوابه در مرکز شهر ساسکاتون کانادا 1,117.50 دلار است. برای کرایه آپارتمان سه خوابه در مرکز شهر هم باید ماهانه 1,735.00 دلار پرداخت کرد.

بسیاری از افراد برای کاهش هزینه ها زندگی در حومه شهر را انتخاب می نمایند؛ میانگین کرایه آپارتمان یک خوابه در حومه شهر ساسکاتون حدود 907.08 دلار و کرایه آپارتمان سه خوابه در این منطقه حدود 1,735.00 دلار کاناداست. البته باید در نظر داشت که میانگین عایدی خالصِ ماهانه برای شغل تمام وقت در شهر ساسکاتون کانادا هم 3,593.98 دلار اعلام شده است.

برترین راه کاهش مخارج زندگی دانشجویی، زندگی در پردیس های دانشگاه ها و کالج های کاناداست؛ چراکه با کاهش هزینه های مربوط به مسکن، حمل و نقل و خورد و خوراک، در زمان دانشجو هم صرفه جویی می گردد و به جای اتلاف آن در رفت وآمود به محیط آموزشی، می تواند به استراحت، سرگرمی و مطالعه بپردازد. موسسات آموزشی این شهر امکانات در خوری را در اختیار دانشجویان قرار داده اند.

نگاهی گذرا بر تاریخ ساسکاتون

اولین ساکنان کانادایی ساسکاتون، اجتماعی نه چندان پرازدحام از جامعه استعماری میانه روی تورنتو بودند که در بخش جنوبی شهر، میان وارمن و داندرن امروزی در سال 1882 ساکن شدند. شهر ساسکاتون عظیم و عظیم تر شد، در سال 1906 به رسمیت شناخته شد و امروز مهد فراوریات و تجهیزات کشاورزی در دنیا محسوب می گردد و در علوم بیوتکنولوژی، ذخیره کربن و فناوری یکی از شهرهای پیشرو در دنیا است.

شهر ساسکاتون در سال 1903 با نصب منشور شهروندی در ضلع غربی رودخانه ساسکاچوان ثبت شد. سه سال بعد با پیوستن روستاهای ریورسدال و نوتانا جمعیت این شهر به 4 هزار و 500 نفر رسید. با توسعه شهر و پیوستن شهرک های اطراف به بافت شهری ساسکاتون به وسعت امروز عایدی.

زندگی در ساسکاچوان

نرخ بیکاری در شهرِ ساسکاتون استان ساسکاچوان به نسبت بسیاری از شهرهای عظیم تر معمولا پایین تر است؛ نرخ بیکاری در این شهر 3.5% اعلام شده که در بین دیگر شهرهای بالا 20 هزار نفر جمعیت پایین ترین اندازه برشمرده می گردد. سیستم بهداشت عمومی و خدمات درمانی شهر به عهده سه بیمارستان است که تحت نظر دانشگاه ساسکاچوان خدمت رسانی می نمایند. شهر ساسکاتون با 1.28% آمار جرم و جنایت از جمله شهرهای امن کانادا برشمرده می گردد و در سال های اخیر افت شدیدی در آمار هم تجربه شده است. بنابراین زندگی در ساسکاچوان و پرجمعیت ترین شهر این استان می توان آینده خوبی برای متقاضیان تحصیل در کانادا رقم بزند.

اقتصاد ساسکاتون

ساسکاتون به لحاظ فرهنگی و هنری هم بسیار پویاست و منابع غنی از پتاس، نفت و گندم دارد. چرخش اقتصاد این شهر برپایه کشاورزی، نفت و گاز، عناصر معدنی و آموزش است؛ مشهورترین شرکت فراوری و مبادله اورانیوم و عظیم ترین فراورینماینده پروکسین پتاش در این شهر واقع شده است. حضور دانشگاه ساسکاچوان در این شهر و در کنار موسسات آموزشی معتبر و مشهوری مانند کالج سنت توماس مور، گابریل دومان، مدرسه پلی تکنیک ساسکاتون و ... موجب شده شهر ساسکاتون میزبان پژوهشگران و محققان عرصه های مختلفی باشد.

میانگین عایدی خالص سالانه از مشاغل تمام وقت در شهر ساسکاتون حدود 3,381.51 دلار کانادا اعلام شده است؛ بنا به گزارش سایت سَلِری اکسپلورر پایین ترین اندازه عایدی سالانه 29 هزار دلار و بالاترین عایدی جدود 512 هزار دلار اعلام شده است. عایدی ساعتی در شهر ساسکاتون کانادا حدود 30 دلار اعلام شده است؛ با توجه به اجازه کار دانشجویی تا سقف 20 ساعت در هفته، دانشجویان می توانند بخشی از مخارج زندگی در کانادا را با کسب عایدی از راه کار نیمه وقت دانشجویی پوشش دهند. علاوه بر عایدی ناچیز در این مرحله، با اشتغال در کار نیمه وقت دانشجویی می توان تجربه کار در کانادا را در سوابق شغلی ثبت کرد تا جهت دریافت اقامت دائم کانادا پس از دوران تحصیل هموارتر گردد.

منبع: لتس گو یونی
انتشار: 15 مرداد 1400 بروزرسانی: 15 مرداد 1400 گردآورنده: toure-kish.ir شناسه مطلب: 1708

به "ویزای کانادا: تحصیل در ساسکاتون و راهنمای پذیرش تحصیلی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ویزای کانادا: تحصیل در ساسکاتون و راهنمای پذیرش تحصیلی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید