تداوم علائم کووید-19 تا چند هفته پس از بهبودی

به گزارش تور کیش، تحقیق انجام شده در ایتالیا نشان داد در بیشتر افراد مبتلا به نوع شدید کووید-19 که از این بیماری جان سالم به در برده اند چند هفته پس از بهبودی نیز علائم بیماری مشاهده می شود.

تداوم علائم کووید-19 تا چند هفته پس از بهبودی

به گزارش خبرنگاران به نقل از ایسنا، مطالعه اجرا شده حاکیست حتی یک ماه پس از مرخص شدن از بیمارستان و بهبود پیدا کردن همچنان در افراد مبتلا به نوع شدید کووید-19 علائمی از بیماری همچون احساس خستگی، تنگی نفس و علائم دیگر مشاهده می شود.

در این مطالعه شرایط 143 بیمار که در ماه آوریل و در زمان اوج شیوع بیماری کووید-19 در شهر رم بستری بوده اند مورد بررسی قرار گرفت. به گفته محققان این بیماران به طورمیانگین حدود دو هفته را در بیمارستان تحت مراقبت بوده اند و حدود یک پنجم از آنان به مراقبت ها و تجهیزات تنفسی نیاز داشته اند.

محققان در بررسی های خود دریافتند به طور میانگین در مدت پنج هفته پس از مرخص شدن از بیمارستان، شرایط زندگی و سلامت تعداد کمی از این بیماران به حالت عادی برگشته است. در حقیقت، 87.4 درصدِ بیماران از تداوم حداقل یک مورد از علائم بیماری که بیشتر احساس خستگی و تنگی نفس بوده شکایت داشته اند. همچنین درد مفاصل و درد قفسه سینه به ترتیب در 27 و 22 درصد از بیماران مشاهده شده است.

به گفته محققان تنها حدود 13 درصد از تمامی بهبودیافتگان در مدت 36 روز پس از ترخیص از بیمارستان علائمی از بیماری نداشته اند.

به گزارش هلث دی نیوز، همچنین محققان تاکید کردند: تداوم علائم بیماری در بهبودیافتگان از نوع شدید بیماری کووید-19، نشان دهنده ضرورت کنترل شرایط بیمار حتی پس از ترخیص از بیمارستان است.

منبع: جام جم آنلاین
انتشار: 19 شهریور 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: toure-kish.ir شناسه مطلب: 1081

به "تداوم علائم کووید-19 تا چند هفته پس از بهبودی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تداوم علائم کووید-19 تا چند هفته پس از بهبودی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید