ترسناک ترین ترن های هوایی جهان کدامند؟

به گزارش تور کیش، همواره یکی از مجذوب کننده ترین وسیله های پارک ها، برای اشخاص علاقمند به هیجان، ترن هوایی ها هستند که امروزه انواع متنوعی از آنها وجود دارد.

ترسناک ترین ترن های هوایی جهان کدامند؟

اگر خیال می کنید که ترن های هوایی بیشتر از این هیجان انگیزتر و خطرناک تر نخواهند شد، بهتر است بدانید که سخت در اشتباه هستید. به تازگی تعداد زیادی ترن های هوایی تازه ساخته شده اند، از ترن های هوایی که روی یک ریل و با سرعت حرکت می نمایند گرفته تا ترن های هوایی که دو ریل دارند و علاوه بر سرعت زیاد شما را حول محوری می چرخانند. در ادامه تعدادی از ترسناک ترین ترن های هوایی از زبان خبرنگاری به نام مکادو مرفی (Mekado Murphy) آنالیز خواهند شد.

1. ترن هوایی واند وومن گلدن لاسکو (Wonder Woman Golden Lasso)، سن آنتونیو

زمانی که به این ترن هوایی نزدیک می گردد، قطعا تحت تاثیر ظاهر ترسناک و غول آسای آن قرار خواهید گرفت. این ترن هوایی ریلی زرد رنگ دارد که در ارتفاع های بسیار بالا و در همه جهت هایی که بتوانید فکرش را کنید چرخیده است. این ترن به وسیله شرکت راکی ماونتن (Rocky Mountain Construction) ساخته شده است. این ترن روی یک ریل I شکل ساخته شده است. این بدین معنی است که بر خلاف بیشتر ترن های هوایی که روی دو ریل حرکت می نمایند، این ترن روی یک ریل حرکت نموده ولی از دو طرف به این ریل می چسبد.

محفظه ای که مسافران در آن سوار می شوند بسیار باریک بوده و تک نفره هستند و با کمربند ایمنی شخص به صورت محکمی در وسط محفظه قرار می گیرد. این ترن در هر بار حرکت، ظرفیت فقط هشت مسافر را دارد. شاید تک نفره بودن این ترن هوایی برای کسانی که دوست دارند این تجربه را با یک شخص دیگر شریک شوند خبر بدی باشد ولی از جهتی هم سبب خواهد شد که احساس تنهایی نموده و فکر کنید که فقط شما سوار ترن هوایی هستید پس قطعا بیشتر خواهید ترسید.

درست است که ظرفیت این ترن فقط هشت نفر است ولی ترن در حالیکه آرام روی ریل حرکت می نماید تا مسافران در جای خود بنشینند بسیار سریع پر خواهد شد پس نگران این مسئله نباشید که وقت شما تلف خواهد شد.

ترن هوایی از داخل یک معدن و هم از داخل حوضچه ای به آرامی می گذرد. شاید سرعت خیلی بالا نباشد ولی چنان حسی به شما دست خواهد داد که گویی با سرعتی بسیار بالا در حرکت هستید. بعد از اولین سقوط ترن هوایی، سرعت اصلا کم نخواهد شد تا زمانی که به پیچ تند 360 درجه ای می رسید. تجربه این ترن هوایی در شهربازی سیکس فلگز فیستا تگزاس (Six Flags Fiesta Texas) تجربه ای فراموش نشدنی خواهد بود.

2. ترن هوایی مسافر زمان (Time Traveler)، برانسون (Branson)

تمام مواردی که تا بحال در خصوص ترن های هوایی شنیده اید را به یک باره در ترن هوایی مسافر زمان تجربه خواهید کرد. این ترن هوایی در واقع یک سرمایه گذاری بزرگ (به مبلغ بیش از 26 میلیون دلار) برای پارک موضوعی سیلور دلار سیتی (Silver Dollar City) که در کوه های اوزارک (Ozark Mountains) قرار گرفته است است. این ترن هوایی رکورد سریع ترین ترن هوایی دنیا، مرتفع ترین و بلند ترین سقوط و بعلاوه چرخش حول خود را در دنیا شکسته است.

من شانس سوار شدن به این ترن هوایی را همراه با روزنامه نگاری به نام جادا یوان (Jada yuan) داشتم و در حالی که ترن داشت دور خود می چرخید از ارتفاعی بیش از ده طبقه سقوط می کرد.

ترن خیلی سریع حرکت می کرد و عجیب بود که با وجود این سرعت بالا همچنان توانایی تشخیص اینکه در کجا هستیم را داشتم. محفظه ای که مسافران در آن می نشستند چهار نفره بود. دو نفر در کنار هم و دو نفر هم پشت آنها و رو به سمت مخالف قرار داشتند. شرکت آلمانی سازنده این ترن، مک رایدز (Mack Rides)، ترن را به گونه ای طراحی نموده اند که با نیروی آهنربا حرکت می نماید.

شاید این موضوع سبب ترس شما باشد ولی این ترن هوایی قطعا ارزش امتحان کردن را برای خانواده ها دارد. همان طور که ترن در حال حرکت است شما با سایر کسانی که سوار ترن هوایی هستند رو به رو خواهید شد که این امر در کمتر ترن های هوایی هایی ممکن است. من این ویژگی را بسیار دوست داشتم چون علاقمند بودم واکنش سایر مردم رو در چرخش ها و همین طور در سقوط از ارتفاع زیاد ببینم.

این ترن هوایی ارزش چند بار سوار شدن را دارد و فکر می کنم اگر در سرانجام، ابتدا و وسط ترن بنشینید تجربه های متفاوتی را خواهید داشت زیرا هر کدام از این قسمت ها واقعا چرخش ها و واکنش های مختلفی دارند. سرانجامی ترن برای کسانی که شدت را می خواهند حس نمایند مناسب تر است زیرا در سرانجام وزن تمامی ترن را حس خواهید کرد.

ترن هوایی انتقام فولادین (Steel Vengeance)

اگر یک دانشمند دیوانه تصمیم به طراحی یک ترن هوایی بگیرد و از تمام ابزارهایی که دارد استفاده کند تا ترن هوایی وحشتناکی طراحی کند، قطعا آن ترن هوایی، همان ترن هوایی انتقام فولادین در شهربازی سدار پوینت (Cedar Point) خواهد بود. این ترن هوایی کمی شبیه به ترن فرانکنکوستر (Frankencoaster) که از چوب ساخته شده بود است. شرکت سازنده این ترن هوایی هم شرکت راکی ماونتن است. این شرکت در ساختن ترن های هوایی بسیار حرفه ای شده و این ترن هم رکورد بلندترین ترن هوایی دنیا (60 متر) و همین طور یک چرخش اولیه 90 درجه را از آن خود نموده است.

سرعت این ترن به بیش از 120 کیلومتر در ساعت می رسد و فقط یک لحظه آرام خواهد شد تا شما نفسی تازه کنید. بالا و پایین ها و چرخش های عجیبی در انتظار شماست که شاید نفس کشیدن را هم فراموش کنید. چنان ترنی طراحی شده است که احساس خواهید کرد در یک چرخه بسته گرفتار شده اید.

من از لحظه های که حس بی وزنی می کردم و بدنم از جایگاه جدا می شد بسیار لذت بردم. در ترن انتقام فولادین، 27 ثانیه بسیار عجیب خواهید داشت و کل زمان سفر شما با ترن حدود دو و نیم دقیقه خواهد بود.

ترن هوایی هنگتایم (HangTime)، کالیفرنیا

ترن هوایی هنگتایم در پارک ناتز بری (Knotts Berry Farm) به گونه ای شیطانی طراحی شده است. این ترن هوایی از آن نوع موارد شیطانی است که درست وقتی بالای ارتفاع هستید چند ثانیه شما را نگه می دارد تا با سرنوشت خود و سقوط رو به رو شوید و سپس شیرجه آغاز می گردد. این ترن های هوایی بی نظیر هستند و با رنگ های زیبایی که هنگتایم دارد جلوه زیبایی به پارک تانز بری در کالیفرنیا داده است.

ترن هوایی هنگتایم خوشامد گرمی به مسافران پارک ناتز بری می گوید. این ترن چهار ردیف و در هر ردیف چهار جایگاه دارد. برای اینکه برترین تجربه را داشته باشید توصیه می گردد که در ردیف اول بنشینید. آغاز حرکت شما اینگونه خواهد بود که پشت به زمین و رو به آسمان تا ارتفاع زیادی بالا برده خواهید شد.

سپس آن توقف شیطانی و پس از آن سقوط و چرخش های مکرر و تند که سبب سرگیجه جالبی در شما خواهد شد را تجربه خواهید کرد. این ترن هوایی به حرکتی که شرکت آلمانی سازنده آن، گروستلور ( Gerstlauer )، حرکت گرانش برعکس ( negative-g stall loop) نامیده است معروف شده است. در این مرحله شما چند ثانیه به صورت واژگون آویزان خواهید بود.

شاید یکی از برترین جنبه های این ترن هوایی، طراحی روشنایی آن در شب باشد. این نورها سبب درخش ترن در شب می شوند. به نظر من این ترن را هم در شب و هم در روز باید امتحان کرد.

منبع: کجارو / nytimes.com
انتشار: 3 اردیبهشت 1401 بروزرسانی: 3 اردیبهشت 1401 گردآورنده: toure-kish.ir شناسه مطلب: 1981

به "ترسناک ترین ترن های هوایی جهان کدامند؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ترسناک ترین ترن های هوایی جهان کدامند؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید