تصویر مریخ نورد کنجکاوی از زمین و زهره در آسمان غبارآلود مریخ

به گزارش تور کیش، مریخ نورد کنجکاوی که از سال 2012 تا کنون در سطح مریخ مشغول کاوش این سیاره است به تازگی تصویری جالب از سیارات زمین و زهره در آسمان غبارآلود مریخ ثبت کرده است.

تصویر مریخ نورد کنجکاوی از زمین و زهره در آسمان غبارآلود مریخ

این تصویر 75 دقیقه پس از غروب خورشید در مریخ و در روز 16 خرداد ثبت شده است. سیارات زمین و زهره در این عکس کمی بالاتر از افق و در آسمان غبارآلود مریخ قابل مشاهده اند.

این عکس در واقع یک تصویر موزاییکی و حاصل اتصال دو فریم به یک دیگر است. زمین و زهره در شرایط عادی در آسمان مریخ همچون ستاره هایی درخشان دیده می شوند. با این حال فاصله زیاد زمین و زهره از مریخ در بازه زمانی کنونی و وجود غبار در جو مریخ در زمان ثبت این عکس از درخشش این دو سیاره کاسته است.

در نیمکره جنوبی سیاره مریخ، جایی که مریخ نورد کنجکاوی در آن واقع شده است، آخرین روزهای فصل بهار در حال سپری شدن هستند. در این فصل گرد و عبار نسبتا زیادی در آسمان مریخ وجود دارد. در نتیجه ذرات غبار با بازتاب نور خورشید باعث روشن شدن آسمان می شوند. مشابه این اتفاق در زمین و در زمان فوران آتشفشان های بزرگ نیز رخ می دهد.

به گفته Mark Lemmon، پژوهشگر موسسه علوم فضایی کلرادو، در زمان ثبت این تصویر از سیاره زهره حتی ستاره های نسبتا پرنور نیز (در آسمان مریخ) دیده نمی شدند.

مریخ نورد کنجکاوی در سال 2012 در سیاره مریخ فرود آمد و از آن زمان مشغول کاوش این سیاره است. مریخ نورد بعدی ناسا که پشتکار (Perseverance) نام دارد نیز اکنون آخرین مراحل پرتاب را پشت سر می گذارد و طبق برنامه ماه آینده به فضا پرتاب خواهد شد.

مریخ نورد پشتکار 18 فوریه سال 2021 در دهانه جزرو (Jezero Crater) فرود خواهد آمد و احتمال زیست پذیری سیاره مریخ در گذشته را با دقت بیشتری بررسی خواهد کرد.

مریخ نورد پشتکار در طول ماموریت خود از سطح مریخ نمونه برداری نیز خواهد کرد. نمونه هایی که ذخیره خواهند شد تا در ماموریت های آینده برای بررسی های بیشتر به زمین انتقال داده شوند. ماموریت انتقال نمونه های مریخ به زمین پروژه ای بزرگ و طولانی مدت است که ناسا و سازمان فضایی اروپا در همکاری با یک دیگر آن را انجام خواهند داد.

در ماموریت مریخ نورد پشتکار برای اولین بار یک بالگرد کوچک نیز به مریخ اعزام خواهد شد تا با پرواز در آسمان این سیاره منظره ای جدید از سیاره سرخ منظومه شمسی برای مان به ارمغان بیاورد.

Cover image credits: NASA/JPL-Caltech/MSSS

منبع: دیجیکالا مگ
انتشار: 28 مرداد 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: toure-kish.ir شناسه مطلب: 1035

به "تصویر مریخ نورد کنجکاوی از زمین و زهره در آسمان غبارآلود مریخ" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تصویر مریخ نورد کنجکاوی از زمین و زهره در آسمان غبارآلود مریخ"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید