تنگه واشی؛ از بهترین ییلاق های نزدیک تهران

به گزارش تور کیش، این منطقه در نزدیکی فیروزکوه واقع شده و طبیعت بکر و زیبا، صخره های به هم پیچیده، رودخانه خروشان و آبشار، از جاذبه های آن است.

تنگه واشی؛ از بهترین ییلاق های نزدیک تهران

موقعیت جغرافیایی، آب و هوا و رودخانه تنگه واشی روز گرم تابستانی را برایتان مطبوع و دلپذیر می کند؛ اما راستای سخت دارد که برای همه افراد مناسب نیست. در این مقاله کجارو با این منطقه دیدنی نزدیک مرکز بیشتر آشنا می شویم و هر آنچه برای سفر به تنگه واشی باید بدانید را توضیح می دهیم.

تنگه واشی یکی از جاهای دیدنی استان تهران و از بهترین مقاصد پیک نیک آخر هفته برای ساکنان تهران و اطراف آن است. این تنگه زیبا و آبشار انتهایی آن در نزدیکی شهر فیروزکوه قرار گرفته اند.

برای رسیدن به آبشار انتهای راستا، باید از دو تنگه عبور کنید. تنگه اول واشی و تنگه دوم سا نام دارند و به دلیل قرار گرفتن آبشار بعد از این تنگه ها، آن را با نام آبشار ساواشی می شناسند. این آبشار 15 متر ارتفاع دارد و حوضچه ای در پای آن تشکیل شده است.

در سفر یک روزه به تنگه واشی، می توانید از طبیعت زیبای تنگه ها، دشت زیبای ساواشی و چشم انداز آبشار آن، لذت ببرید. دشت ساواشی از حدود 120 سال پیش قلمرو عشایر سنگسری بوده است. این تنگه زیبا قدمتی تاریخی هم دارد که در طول راستا تنگه می توانید این نشانه ها را ببینید.

تنگه واشی کجاست؟

تنگه واشی در فاصله حدود 20 کیلومتری فیروزکوه قرار گرفته است. در کیلومتر دو جاده فیروزکوه به تهران، راستا فرعی به سمت روستای جلیزجند وجود دارد. این روستا در 10 کیلومتری این جاده فرعی، دروازه ورود به سمت تنگه واشی است. با گذشتن از روستا و دشت وسیع کشاورزی پس از آن و باغ های میوه، به رودخانه ای می رسید که در طول تنگه واشی جریان دارد و از آبشار ساواشی سرچشمه می گیرد. از این منطقه چشم انداز مناسبی به تنگه و راستا وجود ندارد.

آدرس تنگه واشی: جاده تهران - فیروزکوه، کیلومتر 17 جاده (نمایش روی نقشه)

در ادامه به ترتیب تنگه واشی، دشت ساواشی، تنگه سا و در انتهای راستا، آبشار ساواشی قرار دارند. برای رسیدن به آبشار ساواشی، در بیشتر قسمت های راستا، باید داخل رودخانه حرکت کنید. در طول راستا این تنگه گیاه داروئی و کمیاب باریجه به چشم می خورد که چتری شکل است و در صنعت داروسازی مصرف می شود. چیدن این گیاه ممنوع است و پیگرد قانونی دارد.

راستا دسترسی به تنگه واشی

تنگه واشی یکی از جاذبه های طبیعی و مکان های دیدنی فیروزکوه در شرق استان تهران به تعداد می رود و برای تفریح آخر هفته از بهترین گزینه ها است. بسته به اینکه کجای تهران هستید، بهترین راستا برای رفتن به خروجی شرقی تهران را انتخاب کنید. یکی از دسترسی های مناسب به شرق تهران از طریق بزرگراه صدر و ادامه آن بزرگراه بابایی است.

در ادامه راستا جاده دماوند به اتوبان تهران-پردیس می رسید و با گذشتن از شهرهای بومهن و رودهن، وارد جاده فیروزکوه شوید. راستا جاده فیروزکوه را ادامه دهید تا قبل از ورودی شهر فیروزکوه به جاده فرعی تنگه واشی برسید. این راستا فرعی در سمت چپ جاده قرار گرفته است. بعد از حدود 10 کیلومتر به روستای جلیزجند خواهید رسید. ورودی راستا پیاده روی تنگه در انتهای این روستا قرار گرفته است.

راه عبوری از روستای جلیزجند به سمت تنگه واشی، در قسمت هایی بسیار باریک می شود؛ برای گذشتن از این راستاها باید دقت کنید

توجه کنید که راه عبوری این روستا در قسمت هایی بسیار باریک می شود و برای گذشتن از این راستاها باید دقت کنید. با گذشتن از روستا و مزارع و باغ های بعد آن، به ورودی راستا تنگه خواهید رسید. از این منطقه باید ادامه راستا را پیاده طی کنید و برای رسیدن به آبشار در حدود یک ساعت و نیم، پیاده روی در پیش دارید؛ البته با توجه به آمادگی جسمی شما، این راستا می تواند سریع تر یا کندتر، طی شود.

فاصله تهران تا تنگه واشی

فاصله تنگه واشی تا تهران در حدود 157 کیلومتر است که طی کردن این راستا با خودرو حدود دو ساعت و 15 دقیقه طول می کشد.

تنگه واشی در منطقه ای کوهستانی قرار گرفته است. در بیشتر زمان های سال، این منطقه بسیار سرد است و تردد در آن صورت نمی گیرد. ضمن این که برای رسیدن به آبشار باید زمان زیادی در آب باشید و تحمل سرمای آب در بیشتر ایام سال ممکن نیست. حتی در شروع بهار هم، این منطقه هم چنان سرمای زمستانی دارد و بادهای سرد کوهستانی تردد در آن را سخت می کنند.

تنگه واشی مستعد رگبار و بارش های ناگهانی شدید است و به دلیل باریکی قسمت هایی از راستا تنگه، در زمان بارش این راستا سیلابی می شود

بهترین زمان سفر به تنگه واشی در گرم ترین زمان های سال یعنی فصل تابستان است. برای این منظور بهتر است از اواخر خرداد تا اواسط شهریورماه برای این سفر برنامه ریزی کنید. با این وجود اگر قصد تردد به این تنگه در ماه های خرداد یا شهریور را دارید، بهتر است قبل از حرکت، شرایط جوی منطقه و دمای تنگه را استعلام کنید. این منطقه مستعد رگبار و بارش های ناگهانی شدید است و به دلیل باریکی قسمت هایی از راستا تنگه، در زمان بارش این راستا سیلابی می شود و خطرات جدی دارد. تیر و مرداد بهترین زمان ها برای سفر به تنگه واشی هستند.

نکته قابل توجه در سفر یک روزه به این تنگه برنامه ریزی دقیق زمانی است. با توجه به فاصله 170 کیلومتری تهران تا فیروزکوه، به خاطر داشته باشید که حتما برای شروع سفر صبح زود را انتخاب کنید تا زمان کافی برای بهره بردن از طبیعت زیبا و تردد تا آبشار را داشته باشید. اگر ساکن شهر فیروزکوه هستید، زمان بیشتری برای اتراق در این منطقه خواهید داشت.

جاذبه های طبیعی و تاریخی تنگه واشی

روستای جلیزجند در ابتدای راستا تنگه، روستایی پرپیچ وخم و با پستی و بلندی فراوان است. در بسکمک از قسمت ها راستا بسیار باریک می شود. می توانید زمانی را به قدم زدن در روستا و لذت از آب و هوای بکر آن اختصاص دهید. گردش در روستای جلیزجند خالی از لطف نیست. دوغ پنج گیاه این روستا که ترکیبی از گیاهان محلی آویشن، نعناع، کاکوتی، پونه جنگلی و پونه کوهی است، طرفداران زیادی دارد.

پس از گذشتن از روستا، به پهنه ای سرسبز و زیبا خواهید رسید که مزارع گندم و سیب زمینی و باغ های میوه در آن خودنمایی می کنند. در اغلب اوقات، کشاورزان و باغداران مشغول کار هستند و با رویی گشاده از گردشگران استقبال می کنند.

قسمت ابتدایی تنگه، چشم انداز و فضای خاصی برای اتراق ندارد. برای لذت بردن از طبیعت این منطقه باید دل به آب بزنید. با وارد شدن به تنگه واشی و گذراندن فاصله ای در حدود یک و نیم کیلومتر در آب، به دشت زیبای ساواشی خواهید رسید. اگر تمایل به اتراق کردن دارید، این دشت زیبا برای این منظور مناسب است. به یاد داشته باشید که عبور از تنگه واشی برای همه افراد ساده نیست. این منطقه گرچه یکی از بهترین مقاصد طبیعت گردی اطراف تهران است، اما طی کردن این راستا برای بچه ها و افراد دارای ناتوانی های جسمی مقدور نیست.

تنگه سا سنگلاخی است و گذشتن از آن نیاز به صخره نوردی و سنگ نوردی سبک دارد، اما عمق آب آن از تنگه واشی کمتر و راستا آن هم کوتاه تر است

پس از اتراق در این دشت و رفع خستگی، نوبت به ورود به تنگه دوم می رسد. تنگه سا سنگلاخی است و گذشتن از آن نیاز به صخره نوردی و سنگ نوردی سبک دارد، اما عمق آب آن از تنگه واشی کمتر و راستا آن هم کوتاه تر است. در طول این راستا، چشم انداز آب جاری روی سنگ ها و ریزش آن به پایین، آبشارهای کوچک و زیبا ساخته اند. باید خیلی مراقب باشید که روی سنگ های خیس سر نخورید.

با رسیدن به انتهای تنگه سا، آبشار ساواشی آشکار می شود و تماشای زیبایی آن، خستگی شما را ازبین می برد. این قسمت از تنگه کاملا سنگلاخی است و برای اتراق کردن خیلی فضای مناسبی ندارد. به خصوص اگر در روزهای تعطیل به این منطقه سفر کنید، بهتر است برای اتراق طولانی و صرف غذا و تنقلات، دشت ساواشی را انتخاب کنید. در پشت آبشار دشت زیبا و چشم انداز ها دیدنی وجود دارند، اما تردد به آنجا چندان هم ساده نیست.

نقش برجسته تنگه واشی

در طول راستا تنگه واشی، کتیبه تاریخی زیبایی خودنمایی می کند، که یادگار از دوران قاجار است. این کتیبه سنگی ابعادی در حدود 6 در هفت متر دارد و یکی از سه کتیبه معروف فتحعلی شاه قاجار است. عمر این کتیبه تاریخی به حدود 185 سال می رسد و تصویر شکارگاه با چشم انداز اسب، همه ها، شکارها و پسران و نوادگان فتحعلی شاه در آن حکاکی شده اند. این شاه قاجار با الگوبرداری از نقش برجسته های شیراز، سه هنرمند معمار ،نقاش و سنگ تراش را به خلق این اثر مامور کرد. قرار گرفتن این کتیبه در دل کوه، آن را از آسیب های طبیعی حفظ کرده است اما متاسفانه در طول زمان گردشگران آسیب هایی به ایین کتیبه رسانده اند.

وسایل لازم برای سفر به تنگه واشی

در سفر به تنگه واشی از واجب ترین وسایل، می توان به کرم ضدآفتاب، عینک دودی مناسب و کلاه های آفتابگیر اشاره کرد. به دلیل تردد در این تنگه در ماه های گرم سال و طی کردن فاصله ای طولانی در دشت و کوه، تابش مستقیم آفتاب می تواند باعث آفتاب سوختگی و گرمازدگی شما شود. گرچه بخش زیادی از راستا در آب طی می شود و قسمت های زیادی از آن آفتاب گیر نیست، اما در بخش دیگر راه آفتاب بالای سر شما است، پس از سر و صورت خود محافظت کنید.

کفش مناسب پیاده روی و کفش اضافی یا صندل مناسب هم، برای استفاده در آب ضروری است.

همچنین، برای اتراق در دشت زیبای ساواشی باید راستای را در آب طی کنید که در بعضی نقاط تا کمر در آب فرو می روید؛ پس حتی الامکان وسایل اتراق محدود و کم حجم همراه خود ببرید و از کوله پشتی ضد آب استفاده کنید. در طول راستا و انتهای آن امکاناتی وجود ندارد، پس به اندازه مناسب مواد غذایی و آب با خود ببرید.

برای زیرانداز از نوع سبک آن استفاده کنید تا بتوانید حتی الامکان آن را در کوله جای دهید. همراه داشتن لباس اضافی و بادگیر، از واجب ترین موارد هستند.

از جمله سایر موارد لازم برای سفر یک روزه به تنگه واشی می توان به موارد زیر اشاره کرد:

کفش کوهنوردی

دمپایی یا صندل برای عبور از آب

جعبه کمک های اولیه سفری

GPS برای راستایابی

عصای کوهنوردی برای حفظ تعادل در زمان عبور از آب

به خاطر داشته باشید پس از لذت بردن از طبیعت زیبای این منطقه، چیزی به یادگار در آن باقی نگذارید. حفظ و حراست از میراث ارزشمند طبیعی کشورمان، تنها وظیفه ما در مقابل این طبیعت بخشنده است.

پرسش های متداول

تنگه واشی کجاست؟

تنگه واشی در فاصله حدود 20 کیلومتری فیروزکوه قرار گرفته است.

فاصله تهران تا تنگه واشی چقدر است؟

فاصله تنگه واشی تا تهران در حدود 157 کیلومتر است که طی کردن این راستا با خودرو حدود دو ساعت و 15 دقیقه طول می کشد.

بهترین زمان سفر به تنگه واشی کدام فصل است؟

بهترین زمان سفر به تنگه واشی در گرم ترین زمان های سال یعنی فصل تابستان است. برای این منظور بهتر است از اواخر خرداد تا اواسط شهریورماه برای این سفر برنامه ریزی کنید.

در سفر به تنگه واشی چه وسایلی همراه ببریم؟

کرم ضدآفتاب، عینک دودی مناسب و کلاه های آفتابگیر، لباس اضافی، بادگیر، کفش کوهنوردی، دمپایی یا صندل برای عبور از آب، جعبه کمک های اولیه، عصای کوهنوردی و جی پی اس از لوازمی است که در سفر به تنگه واشی باید همراه داشته باشید.

منبع: گردشبان
انتشار: 11 مرداد 1400 بروزرسانی: 11 مرداد 1400 گردآورنده: toure-kish.ir شناسه مطلب: 1702

به "تنگه واشی؛ از بهترین ییلاق های نزدیک تهران" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تنگه واشی؛ از بهترین ییلاق های نزدیک تهران"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید