جزییات قرارداد 25 ساله ایران و چین ، واگذاری کیش به چین چقدر صحت دارد؟

به گزارش تور کیش، به گزارش خبرنگاران، چند روزی است شنیده های مختلفی درباره همکاری ایران و چین و قرارداد 25 ساله دو کشور با یکدیگر منتشر شده است. چقدر از این شنیده ها واقعیت دارد؟

جزییات قرارداد 25 ساله ایران و چین ، واگذاری کیش به چین چقدر صحت دارد؟

آن طور که رسانه های مختلف گزارش داده اند، هنوز جزئیات کامل این سند همکاری منتشر نشده است و مقامات ارشد دولت دوازدهم بیان می نمایند که به محض نهایی شدن سند جزئیات آن اعلام خواهد شد، با این حال در سوم سپتامبر سال وب سایت انگلیسی پترولیوم اکونومیست مدعی شد که اطلاعات مربوط به بخش هایی از این سند دست یافته است؛ اطلاعاتی که در یک گزارش مفصل در این وب سایت در همان تاریخ منتشر شد.

طبق این نوشته تابناک، در این گزارش پترولیوم اکونومیست مدعی شد که بر اساس سند همکاری مورد اشاره چینی ها قرار است در قالب توافق شراکت جامع استراتژیک با ایران 280 میلیارد دلار درصنعت نفت و گاز ایران سرمایه گذاری نمایند. همچنین طرف چینی 120 میلیارد دلار در حوزه توسعه زیر ساخت های فراوری و حمل ونقل در ایران سرمایه گذاری می نماید که بخش قابل توجهی از این سرمایه گذاری هم در پنج سال نخست انجام خواهد شد و مابقی آن دوره ای و براساس توافق دو کشور به بخش صنعت و حوزه حمل ونقل ایران تزریق می گردد.

در مقابل طرف چینی نفت و گاز را با سی درصد تخفیف و با مهلت باز پرداخت دوساله از ایران خریداری می نماید و می تواند بازپرداخت را با یوان چینی انجام دهد. دو سوم مبلغ خرید نقد خواهد بود و یک سوم به شکل کالا و خدمات. بر اساس همین گزارش ادعا شده طرف چینی می تواند تا 5000 نیروی امنیتی چین را با هدف محافظت از سرمایه گذاری خود به ایران بیاورد. بر اساس این قرارداد، همچنین شرکت های چینی در تمامی پروژه های مربوطه در ایران حق تقدم دارند…

همچنین ایسنا در گزارش خود در باره محتوای کلی این سند نوشت: بر اساس اطلاعات موثق این سند با عنوان رسمی برنامه همکاری های جامع ایران و چین ثبت شده و حوزه های سیاسی، امنیتی، دفاعی، فرهنگی، کشاورزی، اقتصادی، علمی، جهانگردی، نفت و انرژی، زیرساخت های مخابراتی و فناوری ارتباطات، تجارت، بهداشت و سلامت و … را شامل می گردد.

در بعضی از بند ها صحبت از تسهیل سرمایه گذاری و فاینانس است و بعضی از بند ها از حمایت های متقابل سیاسی در مجامع بین المللی می گوید. در حوزه نظامی و دفاعی موضوعاتی همچون آموزش، انتقال فناوری های دفاعی، مبارزه با تروریسم و رزمایش مشترک آمده است. از نکات بسیار مهم این سند می توان به توافق بر سر تجارت با ارز های ملی یاد کرد. همچنین در این سند بار ها به طرح عظیم چین به نام یک کمربند- یک راه (طرحی بر بستر راستا جاده ابریشم) اشاره شده و این که ایران می تواند ضمن مشارکت فعال در این طرح جهانی، از فواید اقتصادی و صندوق اعطای وام این طرح نیز بهره مند گردد. بر اساس این مدارک چین وارد نماینده ثابت نفت از ایران خواهد بود و ایران نیز باید نگرانی های چین برای بازگشت سرمایه گذاری خود را رفع کند.

ارتقای همکاری های بانکی، اقتصادی و بیمه ای و گشایش شعبات بانک های ایران و تاسیس بانک مشترک ایران و چین به ویژه ایجاد پیغام رسان ملی میان دو کشور به جای سوییفت نیز مطرح شده است. یاری به ساخت خط آهن در نقاط مختلف کشور، افزایش صادرات فراورده های نفتی به چین، یاری و سرمایه گذاری در حوزه زیرساخت های انرژی فسیلی، سرمایه گذاری در تقویت کریدور های راهبردی که از ایران می گذرند، سرمایه گذاری برای توسعه فراوری و صادرات انرژی از ایران به کشور های منطقه، مشارکت در توسعه همه جانبه سواحل مکران، یاری به ایران برای ایجاد نسل5 اینترنت و تقویت شبکه ملی اطلاعات، سرمایه گذاری برای فراوری انرژی های پاک در مناطق کویری ایران، یاری به توسعه صنعت صلح آمیزهسته ای کشورمان و سرمایه گذاری در تامین واگن مترو و ساخت خطوط مترو در شهر های عظیم و شهر های جدید ایران از جمله بخش های مهم سند است.

توضیحات رئیس جمهور در خصوص سند

سوم تیر ماه سال جاری حسن روحانی در خصوص این سند همکاری در هیأت دولت گفت: این همکاری، زمینه ای برای مشارکت ایران و چین در پروژه های اساسی و زیرساخت های توسعه ای از جمله طرح عظیم کمربند ـ راه است و فرصتی برای جلب سرمایه گذاری در حوزه های مختلف اقتصادی از جمله صنعت، گردشگری، فناوری اطلاعات و ارتباطات خواهد بود.

رئیس جمهور با تأکید بر گسترش همکاری دو طرف در حوزه انرژی، توافق بر این برنامه را گامی مثبت در جهت افزایش اهمیت انرژی جهانی و توسعه پایدار منابع نفت و گاز و همچنین انرژی های تجدیدپذیر برشمرد و سرمایه گذاری مشترک در توسعه مناطق آزاد را برای ارتقای نقش این مناطق در فراوری و تجارت بین المللی پرفایده دانست.

تکذیب واگذاری کیش به چین

اما آیا واگذاری کیش به چین صحت دارد؟

دیروز سخنگوی وزارت امور خارجه کشورمان با بیان این که برنامه همکاری های جامع ایران و چین یک نقشه راه روشن و ریل گذاری اصولی برای روابط دو کشور در جهانی آینده است، گفته است: در این سند نه از واگذاری جزایر ایرانی خبری است و نه از حضور نیروی نظامی.

سیدعباس موسوی سه شنبه(17 تیر) در توییتی با اشاره به بعضی از اظهارنظرها در خصوص سند همکاری جامع بین ایران و چین تاکید نمود: برنامه همکاری های جامع ایران و چین یک نقشه راه روشن و ریل گذاری اصولی برای روابط دو کشور مهم در جهانی آینده است؛ جایی که چین به عنوان قدرت اول اقتصادی جهان در آینده نزدیک و ایران به عنوان قدرت عظیم منطقه غرب آسیا می تواند با روابطی مکمل و مستقل از قدرت های سنتی و سلطه گر غربی، ضمن تامین منافع مشترک، در برابر فشار قلدرها ایستادگی کند. نه از واگذاری جزایر ایرانی خبری است و نه حضور نیروی نظامی و نه سایر موهومات! شگرد کهنه دروغ پردازی و انتشار اطلاعات غلط برای دریافت جزئیات و اطلاعات صحیح که توسط دشمنان منافع دو ملت به جد پیگیری می گردد، راه به جایی نخواهد برد.

ماجرای کیش و سند ایران و چین

چهار روز پیش نیز، روزنامه خراسان در این باره نوشته بود: از نکات بحث برانگیز درباره سند، شایعه واگذاری 5 ساله جزیره کیش به چین است در حالی که در این متن راهبردی هیچ اشاره ای به کیش نشده و تنها در یک بند آمده سرمایه گذاری و توسعه جزایر منتخب در حوزه گردشگری، صنایع پتروشیمی، شیلات و… توسط چین که البته این جزایر نیز از سوی ایران و با توجه به مصالح و نیازهای ما انتخاب و معرفی خواهند شد.

هر چند در عالم سیاست، منافع مشخص نماینده خط مشی های طرفین است و نباید به قول های شفاهی یا مواضع لفظی دلخوش بود اما در مجموع آن چیزی که امروز به عنوان برنامه همکاری های جامع ایران و چین در دست تدوین و نهایی شدن است اگرچه با تغییرات کوچکی نیز همراه خواهد بود اما می تواند یک نقشه راه روشن و یک ریل گذاری اصولی را برای روابط دو کشور مهم در جهانی آینده ترسیم کند. جایی که چین به عنوان قدرت اول اقتصادی جهان در آینده نزدیک نمی تواند برای هر گونه برنامه جهانی، ایران را به عنوان یک قدرت عظیم منطقه غرب آسیا نادیده بگیرد بلکه دو طرف می توانند با روابطی مکمل و مستقل از قدرت های سنتی و سلطه گرغربی ضمن تامین منافع خود و منافع مشترک، در برابر فشارهای کشورهای سلطه گر نیز محکم تر از قبل ایستادگی نمایند.

منبع: تجارت نیوز
انتشار: 20 شهریور 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: toure-kish.ir شناسه مطلب: 1082

به "جزییات قرارداد 25 ساله ایران و چین ، واگذاری کیش به چین چقدر صحت دارد؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "جزییات قرارداد 25 ساله ایران و چین ، واگذاری کیش به چین چقدر صحت دارد؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید