جشن میانه بهار و روز شیراز؛ روز عاشقی و شیدایی

به گزارش تور کیش، پانزده اردیبهشت روزی خاص و عزیز بحساب می آید؛ هرچند که امروزه دیگر خیلی از رسوم ایرانی و باستانی به فراموشی سپرده شده و کسی از آنها خبری ندارد. حیف است اگر بدانیم و بشناسیم و دیگران را از این مناسبات آگاه نکنیم. شاید این گفتن و یادآوری ها سبب ساز احیای دوباره آنها شد. 15 اردیبهشت، روز جشنی باستانی است که ریشه اش به زمان زرتشت پیامبر باز می گردد؛ جشن میانه بهار یا جشن بهاربد که تقریبا به کلی فراموش شده است. روز مهم دیگر، روز شیراز هست؛ شیراز عزیز و زیبا که عطر بهار نارنجش تشخیص خیال و واقعیت را در ذهن انسان ناممکن می کند و گرمای دل انگیز و رخوت انگیزش توان مقاومت برای خوش نبودن را از انسان می گیرد. با ما در مقاله جشن میانه بهار چیست همراه باشید تا در مورد جشن میانه بهار و روز شیراز بیشتر بدانیم.

جشن میانه بهار و روز شیراز؛ روز عاشقی و شیدایی

جشن بهاربد

در ایران باستان گاهشماری بگونه امروزی وجود نداشت و از سیستم گاهشماری به نام گاهنبار استفاده می کردند که کهن ترین گاهشمار شناخته شده ایرانی است. در این سیستم به جای دوازده ماه، هشت بخش وجود داشت که شامل چهار فصل و چهار نیم فصل می شد. پس از خاتمه این هشت بخش، سال نو را که مصادف بود با اول تابستان، جشن می گرفتند. این قضیه را میتوان از صحبت پدربزرگ و مادربزرگ ها فهمید که به جای اینکه اسم ماه خاصی را بیاورند، می گویند امروز بیستم بهار هست یا اینکه پنج روز به تابستان ماند. هرکدام از این بازه های زمانی، نام و جشنی ویژه داشتند که جشن مربوط به روز پانزده اردیبهشت، جشن بهاربد یا جشن میانه بهار بود.

هرچند که بطور دقیق روز شانزده اردیبهشت میانه بهار محسوب می شود، اما از آنجا که در تقویم مذکور روز پانزدهم ماه دوم هر فصل میانه فصل محسوب می شد، هم در گذشته و هم امروز روز پانزدهم را مصادف با چنین روز و جشنی می دانیم. در واقع، این روز را مصادف با روزی می دانند که کننده خدا بر زرتشت ظاهر شد، او را به انجمنی در کرانه رود دائیتی برد و اهورامزدا رسالتش را به او ابلاغ کرد. متاسفانه، براساس مقاله جشن میانه بهار چیست باید بدانید که اکنون دیگر کمتر جایی را می بینیم که مراسم مخصوص این جشن را برگزار کنند و تنها باقی مانده هایی از این مراسم زیبا در جاهایی مثل حوض سعدیه شیراز و چشمه کناریش برگزار می شوند.

روزی مهم و تاریخی

از هر طرف که نگاه کنید، شیراز شهر عشق است و طرب، شعر و شاعری، شهری پر از شور و اشتیاق برای عاشقی بخصوص در هوای نرم و لطیف اردیبهشت. پا که به این شهر می گذارید، مسحور لطافتش می شوید و ناخوداگاه به تبعیت از آن غرور را کنار می گذارید و غرق در زیبایی ها می شوید. به راستی که حق این شهر بود که روزی را به نامش در تقویم ثبت کنند. این قضیه پس از تصویب شورای شهر شیراز و تایید مجلس شورای اسلامی به وقوع پیوست و نه یک روز، بلکه یک هفته به نامش شد و 15 اردیبهشت نیز روز شیراز نام گرفت. اما، متاسفانه تنها در همان سالهای آغازین بود که با جشن و برنامه های مختلف این روز را پاس می داشتند و حتی مردم شیراز در روز شیراز همراه با گردشگران بالن های رنگی را بر فراز آسمان این شهر به پرواز درآوردند.

منبع: همگردی
انتشار: 3 خرداد 1400 بروزرسانی: 3 خرداد 1400 گردآورنده: toure-kish.ir شناسه مطلب: 1587

به "جشن میانه بهار و روز شیراز؛ روز عاشقی و شیدایی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "جشن میانه بهار و روز شیراز؛ روز عاشقی و شیدایی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید