همه چیز درباره 13 تا از خوراکی ها و نمادهای شب یلدا

به گزارش تور کیش، چیزی در خصوص نمادهای شب یلدا می دانید؟ چرا انار و هندوانه نماد شب یلدا هستند؟ آجیل شب یلدا نماد چیست؟ در این مقاله از سرویس سبک زندگی در مجله خبرنگاران می توانید با فلسفه خوراکی ها و نمادهای شب یلدا به طور کامل آشنا شوید. در انتهای مقاله به سوالات متداول در خصوص فلسفه خوراکی ها و نمادهای شب یلدا پاسخ خواهیم دارد.

همه چیز درباره 13 تا از خوراکی ها و نمادهای شب یلدا

فلسفه شب یلدا

شب یلدا یا همان شب چله خودمان یکی از قدیمی ترین اعیاد ما ایرانی ها است که هر ساله در 30 آذر و 21 دسامبر برگزار می گردد. شواهد نشان می دهد که شب یلدا تقریباً 8000 سال قدمت دارد و خاستگاه آن در آیین باستانی زرتشتی است. این شب در واقع پاییز و زمستان ایرانی را از هم جدا می نماید و شبی است که 40 روز اول زمستان را از 40 روز دوم آن جدا می نماید.

ایرانیان باستان نیز مانند بسیاری از مردم جهان بیشتر تغییرات فصلی را جشن می گرفتند و معنای نمادین و مذهبی برای آن ها قائل بودند. در خصوص شب یلدا مردمان ایران باستان معتقد بودند که شب یلدا طولانی ترین شب سال و شب تولد دوباره خورشید است.

پیشینیان بر این باور بودند که در این شب به عنوان طولانی ترین شب سال، اهریمن یا فرشته بدی ها با فرشته خوبی ها مبارزه می نماید و در نهایت فرشته خوبی ها پیروز می گردد. از همین رو صبح هنگام دوباره خورشید طلوع می نماید و روشنایی همه جهان را فرا می گیرد.

از این روز رفته رفته روزها طولانی تر می شوند و این نشانه ظهور پر رنگ تر خورشید در جهان است. شب یلدا نماد پیروزی خورشید بر تاریکی است. هر چند که 40 شب بعد از شب یلدا هوا سردتر است، اما شب یلدا نماد امید به روزهای گرم تر و طولانی تر است.

اطلاع از آخرین مطالب مجذوب نماینده و پرطرفدار

جالب است بدانید که نام اصلی شب یلدا، شب چله، به معنای 40 شب بود. منظور از چله همان چهل بود که اشاره به این واقعیت داشت که زمستان به دو 40 روز تقسیم می شد. واژه یلدا یک کلمه سریانی به معنای زایش و تولد است.

در واقع شب یلدا همان طور که گفته شد، شب تولد میترا، خدای خورشید است و پیروان ایرانی مذهب زرتشت برای این موضوع از کلمه یلدا استفاده می کردند. پیشنهاد می کنیم مقاله چرا شب یلدا طولانی تر از شب های دیگر است را هم بخوانید.

همه چیز درباره خوراکی ها و نمادهای شب یلدا

یلدا شب دور هم بودن و خوردن خوراکی های یلدایی و لذت بردن از سنت های کهن است. در شب یلدا خوردن و قرار دادن بعضی خوراکی ها در سفره یلدا اهمیت زیادی دارد. هر یک از این خوراکی ها فلسفه ای جداگانه دارند و از زمان های دور به عنوان نماد شب یلدا در سفره یلدای ایرانیان قرار می گرفتند.

1- انار از نمادهای شب یلدا

انار قرمز نیز درست همچون هندوانه یکی از میوه های شب یلدا است که از دیرباز تا به امروز خوردن آن جزو ثابت آداب و رسوم شب یلدا محسوب می گردد. انار قرمز از نمادهای شب یلدا است و در سفره یلدا یادآور خورشید و نشانه برکت، شادی و زایش است.

خوردن انار در این شب می تواند انرژی را افزایش دهد و موجب تقویت سیستم ایمنی بدن می گردد. به علاوه انار از میوه خدایان است و در دین زرتشت مقدس شمرده می گردد. درخت انار از درختان مینویی است و در آیین زرتشت نیز از شاخه ها و میوه انار استفاده می گردد.

به علاوه از خواص انار این است که خون را تصفیه می نماید و این موضوع به عنوان نماد زندگی دوباره در شب یلدا معنا می گردد. جالب است بدانید که میوه انار در آیین کهن ایرانیان نماد خورشید بوده و از همین رو قرار دادن آن در سفره یلدا اهمیت زیادی داشت.

انار سرشار از ویتامین C و آنتی اکسیدان های مفید است که برای تقویت سیستم ایمنی بدن و بعلاوه حفظ سلامت اهمیت زیادی دارد. خوردن انار در روزهای سرد می تواند از شما در برابر سرماخوردگی و بیماری محافظت کند.

2- هندوانه از مهم ترین خوراکی های شب یلدا

خوردن هندوانه در شب یلدا از زمان ایران باستان تا به امروز ادامه پیدا نموده است. این میوه خنک و فوق العاده شیرین یکی از مهم ترین خوراکی های شب یلدا است که از سال ها پیش در سفره ایرانیان باستان نیز قرار می گرفت. در خصوص خوردن هندوانه در شب یلدا نظرات متعددی وجود دارد. بعضی بر این باور هستند که هندوانه به عنوان یکی از نمادهای شب یلدا نشانه آبادانی و پیشبرد زندگی است.

بعضی معتقد هستند که خوردن هندوانه در شب یلدا به علت خداحافظی با این میوه تابستانی و شروع فصل سرما است. عده ای دیگر بر این باور هستند که قرمزی هندوانه می تواند نماد دوستی، آسودگی، عشق و آبادانی باشد.

به علاوه قرمزی هندوانه نماد خورشید است و گرمای آن می تواند در طول زمستان از ما در برابر بیماری ها محافظت کند. گرد بودن هندوانه نیز درست مثل گردی کره زمین نماد زندگی است. سفیدی روی پوست هندوانه نشانه صلح و آرامش است و دانه های آن نماد باروری و فراوری مثل هستند.

مردم از قدیم معتقد بودند که افرادی که در شروع زمستان هندوانه می خورند، در طول سال دیگر به بیماری مبتلا نمی شوند و سرما نمی خورند. فصل هندوانه تابستان است و عده ای بر این باور هستند که چون هندوانه میوه فصل گرم سال است، خوردن آن در ابتدای فصل سرما می تواند به ما یاری کند تا زمستانی گرم و پر انرژی را شروع کنیم.

از طرف دیگر هندوانه یک میوه فوق العاده مفید با طبع سرد و تر است که به علت داشتن آب فراوان به خوبی بدن را هیدراته می نماید و برای برطرف عطش مفید است. خوردن هندوانه در شب یلدا فواید زیادی برای بدن دارد و به جوانی، شادابی و حفظ سلامت قلب یاری زیادی می نماید. پیشنهاد می کنیم مقاله ایده های تزیین هندوانه شب یلدا را بخوانید.

بیشتر بخوانید: راهنمای خرید هندوانه سرخ و شیرین

3- آجیل شب یلدا نماد چیست؟

آجیل شب یلدا که جایگاه ویژه ای در سفره های شب یلدا دارد، نماد برکت، فراوانی و شادکامی است. بعضی معتقد هستند که آجیل شب یلدا بعداً به سفره یلدا اضافه شد و بعضی دیگر بر این باور هستند که ایران در قدیم نیز در سفره های یلدایی خود از آجیل استفاده می کردند.

آجیل یکی از خوشمزه ترین خوراکی های شب یلدا است که امروزه شکل آن کمی نسبت به گذشته تغییر نموده است. در قدیم برای آجیل یلدا بیشتر از میوه های خشک، تخمه، گردو و کشمش استفاده می شد. اما امروزه بسیاری از خانواده ها برای تدارک آجیل شب یلدا از انواع مغزها مثل فندق، بادام، پسته و… استفاده می نمایند. از دیگر تنقلات و آجیل های شب یلدا می توان به نخود برشته، گندمک، شاهدانه، سنجد و برنجک نیز اشاره نمود.

آجیل شب یلدا به منظور نزدیک تر شدن افراد فامیل و بعلاوه از بین رفتن کینه ها در سفره یلدا قرار می گیرد. در گذشته برای تهیه آجیل شب یلدا از کشمش سبز، گردو، فندق، انجیر خشک، توت خشک، خرما، برگه زرد آلود و هلو استفاده می شد. اما امروزه این آجیل شکل های متنوع تر و متفاوت تری به خود گرفته است.

به علاوه آجیل شب یلدا در دسته سالم ترین تنقلات قرار می گیرد و طبع گرمی دارد. از همین رو مصرف آن در کنار هندوانه و انار که طبع شان سرد است می تواند به جلوگیری از سردی در افراد بلغمی و سرد مزاج یاری کند. پیشنهاد می کنیم مقاله تزیین آجیل شب یلدا را هم بخوانید.

4- فال حافظ از نمادهای شب یلدا

یکی از نمادهای فرهنگی شب یلدا خواندن اشعار حافظ و گرفتن فال حافظ است. در پاسخ به این سوال که چرا شب یلدا فال حافظ می گیریم؟ واقعا علت خاص و پیشینه تاریخی به خصوصی وجود ندارد. سنت فال گرفتن در شب یلدا بیشتر یک تفریح و پیش بینی روزهای روشن تر و امید به روزهای بهتر است.

5- فلسفه لبو و میوه های دیگر شب یلدا

امروزه تزیین سفر شب چله با میوه های متنوعی مثل انگور و سیب و خوراکی هایی مثل لبوی پخته جزو آداب و رسوم شب یلدا است. اما این میوه ها و شب چره هایی مثل انواع میوه خشک به مرور به سفره یلدا اضافه شدند. در خصوص این که نماد لبو در شب یلدا چیست اطلاعاتی در دسترس نیست اما به هر حال در فهرست خوراکی های شب یلدا قرار گرفته است.

خواص و فواید لبو برای سلامت بدن آن قدر فراوان است که آن را به عنوان اصلی ترین خوراکی های یلدا تبدیل نموده است. لبو موجب تقویت سیستم ایمنی بدن شده و از سرماخوردگی در پاییز و زمستان پیشگیری می نماید. به علاوه خوردن لبو به تمیز کردن معده یاری می نماید و سرشار از مواد مفید و مغذی برای بدن است. پیشنهاد می کنیم مقاله طرز تهیه لبو به روش بازاری را هم بخوانید.

6- کدو حلوایی، از نمادها و خوراکی های خاص شب یلدا

شاید امروزه تعداد کمی از خانواده از دسر کدو حلوایی در سفره یلدایی خود استفاده نمایند، اما باید بدانید که کدو یکی از برترین خوراکی ها برای شروع زمستان است. بسیاری از خانواده ها در شمال از دسر کدو حلوایی همراه با کمی دارچین و شکر در سفره های یلدایی خود استفاده می نمایند.

از جمله خواص و فواید کدو حلوایی این است که موجب جلوگیری از سرماخوردگی، ضدعفونی بدن و بعلاوه تقویت سیستم ایمنی بدن می گردد.

7- انگور در فهرست خوراکی های ویژه شب یلدا

یکی دیگر از خوراکی های ویژه شب یلدا انگور است. انگور قرمز طبع گرم و خواص فوق العاده زیادی دارد. خوردن این میوه در ابتدای زمستان می تواند ایده فوق العاده ای باشد.

8- سیب از میوه های خوشمزه شب یلدا

سیب یک میوه فوق العاده مقوی و سالم است که معمولاً در سفره های شب یلدا جای ویژه ای دارد. مصرف سیب در آخرین شب پاییز می تواند به افزایش انرژی بدن و بعلاوه جلوگیری از بیماری های تنفسی و دیابت مفید باشد.

9- ازگیل، از نمادهای یلدایی در گیلان

یکی از مجذوب نماینده ترین میوه های باستانی که از قدیم در شب یلدای بسیاری از شهرها از جمله گیلان قرار می گرفت، ازگیل است. این میوه سرشار از ویتامین های مختلف است و در درمان فشار خون و دیابت بسیار مفید است.

10- شیرینی از خوراکی های مهم شب یلدا

شب یلدا به دورهمی و شیرینی های مختلف و خوشمزه معروفیت دارد. درواقع می توان گفت که شیرینی از نمادهای شب یلدا است و قرار دادن آن در سفره یلدایی یکی دیگر از سنت های قدیمی است که نباید آن را فراموش کنید.

ازمشهورترین نمادهای شیرینی شب یلدا می توان به باسلوق، قطاب، پشمک و انواع دسرها و شیرینی های خانگی اشاره نمود. پیشنهاد می گردد مقاله طرز تهیه 7 دسر برای شب یلدا را در مجله خبرنگاران مطالعه کنید.

11- میوه خشک شب یلدا؛ از خوراکی های مفید شب یلدا

در میان برترین خوراکی های شب یلدا میوه خشک از مفیدترین و خوشمزه ترین شب چره هایی است که در سفره یلدا قرار می گیرد. از آنجایی که با شروع زمستان بسیاری از میوه های تابستانی وجود ندارند، قرار دادن انواع میوه خشک می تواند ایده فوق العاده ای برای این شب باشد.

بیشتر بخوانید: 15 ایده تزیین و چیدمان سفره شب یلدا

12- سبد گل شب یلدا

قرار دادن گل نه تنها موجب زیباتر شدن میز یلدا می گردد، بلکه نماد طراوت و شادابی است. قرار دادن سبد گل برای شب یلدا جزو نمادهای تازه اما زیباست. شما می توانید برای شب یلدا از گل برای تزئین هندوانه، درست کردن سبد یلدایی و یا حتی تزئین میز یلدا بهره ببرید.

این ایده به خصوص برای تزئین سفره یلدای نو عروس اهمیت زیادی دارد. برای درست کردن گل یلدایی می توانید داخل یک سبد چند شاخه گل، تکه هایی انار و میوه های برش خورده یلدایی قرار دهید و یک سبد منحصر به فرد برای سفره شب یلدا طراحی کنید.

13- خرمالو از میوه های خوشمزه شب یلدا

خرمالو میوه روزهای پاییزی و سرد است. میوه ای که در کنار انار و هندوانه یلدا به نماد شب یلدا تبدیل شده و به علت رنگ نارنجی و زیبایی که دارد جلوه بی نظیری به سفره های یلدایی می بخشد. خرمالو سرشار از ویتامین B6، A، C، منگنز، فسفر، پتاسیم، کلسیم و فیبر است.

خوردن خرمالو در آخرین روز پایین می تواند میل به خوردن شیرینی جات و شکلات را کاهش دهد و از همین رو برای افرادی که دوست دارند در شب یلدا شیرینی کمتری مصرف نمایند، بسیار ایده آل است. این میوه انرژی بخش است و برای برطرف خستگی و استرس نیز بسیار مفید است.

رمز و رازهای شب یلدا

شب یلدا یک سنت کهن و دیرینه است که از حدود 8000 سال پیش از دین زرتشت به جا مانده است. هر چند که امروزه شب یلدا معنای متفاوتی برای ما پیدا نموده است، اما هنوز هم این روز در تاریخ ما ایرانیان اهمیت زیادی دارد. قرار دادن همه میوه ها و خوراکی های خوشمزه در کنار سبد گل یلدا که با میوه های نماد این شب درست شده می تواند یک روز به یاد ماندی را برای ما رقم بزند.

امروزه نیز شب چله به عنوان طولانی ترین شب سال برای همه ما روزی خاص و متفاوت با سایر روزها تلقی می گردد. در پس همه میوه ها و خوراکی هایی که به عنوان نمادهای شب یلدا شناخته می شوند فلسفه ای وجود دارد و همین موضوع آیین های شب یلدا را برای ما دلچسب تر می نماید.

از مهم ترین رمز و رازهای شب یلدا می توان به زایش خورشید و شب تولد میترا، ایزد نجات بخش در این شب اشاره نمود. از طرف دیگر شب یلدا درست در روز میلاد حضرت مسیح برگزار می گردد و از همین رو نیز به عنوان روزی شگفت انگیز و مبارک شناخته می گردد.

نکاتی که بهتر است در خصوص خوراکی های شب یلدا بدانید

  • هر چند که انار و هندوانه از مهم ترین نمادهای شب یلدا هستند، اما هر دو این میوه طبع سردی دارند. سعی کنید از مصرف زیاد میوه های سرد در شب خودداری کنید تا دچار کسالت و سردی نشوید.
  • اگر فشار خون بالایی دارید، سعی کنید کمتر از خوراکی های یلدایی شور مثل آجیل ها بهره ببرید و بیشتر میوه خشک و آجیل های شیرین بخورید.
  • برای خوردن هندوانه شب یلدا بهتر است آن را پیش از غذا و به اندازه محدود بهره ببرید.
  • بهتر است میوه های شب یلدا را قبل از شام مصرف کنید تا دچار نفخ و مسائل گوارشی نشوید. پیشنهاد می کنیم مقاله عوارض خوردن هندوانه در شب را بخوانید.

سوالات متداول

فلسفه خوردن هندوانه در شب یلدا چیست؟

خوردن هندوانه در شب یلدا دلایل زیادی دارد. هم برای پیشگیری از بیماری و هم اینکه بعضی معتقدند که هندوانه نماد خورشید است و خوردن آن در شب یلدا می تواند نشانه دوستی، عشق، آبادانی و شروعی گرم برای زمستان باشد.

آجیل شب یلدا نماد چیست؟

آجیل از خوراکی های شب یلدا است که نماد برکت، فراوانی و شادکامی است.

اصلی ترین خوراکی های شب یلدا کدامند؟

انار، هندوانه و آجیل اصلی ترین خوراکی های شب یلدا هستند.

نوشته های مرتبط

چند ایده یلدایی | 30 ایده تزیین سفره و چیدمان شب یلدا

10 ماده غذایی مفید برای پاکسازی و درمان سریع کبد چرب در خانه

با این 5 ویتامین و مکمل غذایی حسابی وزن کم کنید و لاغر شوید

طرز تهیه سالاد مدیترانه ای به 6 روش

منبع: افق کوروش
انتشار: 19 بهمن 1400 بروزرسانی: 19 بهمن 1400 گردآورنده: toure-kish.ir شناسه مطلب: 1912

به "همه چیز درباره 13 تا از خوراکی ها و نمادهای شب یلدا" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "همه چیز درباره 13 تا از خوراکی ها و نمادهای شب یلدا"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید