جنس کارآمدترین ماسک های بهداشتی از چیست؟

به گزارش تور کیش، ماسک N95 فیلتردار، برای محیط های صنعتی طراحی شده اند و بنابراین در طرّاحی آن، محافظت از دَمِ فرد مهمتر از بازدَم اوست، حال آنکه در ماسک های بهداشتی، محافظت از دم و بازدم به یک اندازه مهم است.

جنس کارآمدترین ماسک های بهداشتی از چیست؟

کارشناسان بهداشت و درمان تأکید کرده اند که زدن ماسک برای پیشگیری از شیوع بیشتر ویروس کرونا حیاتی است، اما بررسی های چندانی دربارهٔ کیفیّت انواع ماسک و تأثیر جنس های مختلف آن صورت نگرفته است.

اما پژوهشگران آمریکایی اخیراً 14 نوع مختلف از ماسک های موجود را با هم مقایسه کرده اند و پی برده اند که ماسک های ویژهٔ پزشکی، دربرابر ریزقطره هایی که در هوا منتشر می شود، به شکل چشمگیری مؤثرتر از ماسک های کتانی هستند، حال آنکه دستمال های سبک و کلاه های صورت پوش تأثیر محافظتی چندانی ندارند.

پژوهشگران دانشگاه دوک، در کارولینای شمالی با کمک لیزر، یک نرم افزار ساده و تعدادی داوطلب کوشیدند تا میزان قطرات بسیار ریز مایع را که هنگام صحبت با ماسک های مختلف در هوا منتشر می شود محاسبه کنند.

آزمایش این پژوشگران نشان می دهد که ماسک های حرفه ای موسوم به N95 که پزشکان و کارکنان بهداشت از آن استفاده می کنند تا 99 درصد، ماسک های جرّاحی ساخته شده از پروپیلن تا 90 درصد، و ماسک های پارچه ای بین 70 تا 90 درصد (بسته به نوع پارچه و شیوهٔ دوخت) و شال و کلاه های صورت پوش و ... تنها تا 50 درصد جلوی انتشار ریزقطره ها را می گیرد.

بازدهیِ ماسک های N95 فیلتردار هم تقریباً هم اندازهٔ ماسک های کتانی بهداشتی بود. ماسک N95 فیلتردار، برای محیط های صنعتی طراحی شده اند و بنابراین در طرّاحی آن، محافظت از دَمِ فرد مهمتر از بازدَم اوست، حال آنکه در ماسک های بهداشتی، محافظت از دم و بازدم به یک اندازه مهم است.

ماسک N95 که از الیاف صنعتی ساخته می شود رایج ترین دهان بندِ طبّیِ پالایشگر ریزذرّات (نه گاز و نه بخار) است.

نتایج چنین پژوهش هایی تأثیر چشمگیری بر سیاست های بهداشتی کشور ها خواهد داشت، به ویژه در جایی نظیر ایالات متحده که دولت به خاطر کمبود ماسک به مردم توصیه کرده از روبند و ماسک های دست دوز استفاده کنند و ماسک های بهداشتی حرفه ای را برای کادر بهداشت و درمان بگذارند.

منبع: یورو نیوز

منبع: فرادید
انتشار: 12 مهر 1399 بروزرسانی: 12 مهر 1399 گردآورنده: toure-kish.ir شناسه مطلب: 1128

به "جنس کارآمدترین ماسک های بهداشتی از چیست؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "جنس کارآمدترین ماسک های بهداشتی از چیست؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید