حل بحران اوکراین؛ شرط مرکل برای بازگشت روسیه به جی 7

به گزارش تور کیش، ساعاتی بعد از سخنان رئیس جمهور فرانسه درباره مشروط بودن بازگشت روسیه به جی 7 به حل بحران اوکراین، صدر اعظم آلمان هم برای بازگشت مسکو به این گروه شرط و شروط گذاشت.

حل بحران اوکراین؛ شرط مرکل برای بازگشت روسیه به جی 7

به گزارش گروه بین الملل خبرنگاران، آنگلا مرکل صدراعظم آلمان در آستانه نشست جی 8، بازگشت روسیه به این گروه و تبدیل دوباره آن به جی 8 را به حل اختلافات غربی ها با مسکو درباره اوکراین و موضوع شبه جزیره کریمه منوط کرد.

به نوشته خبرگزاری اسپوتنیک، مرکل چهارشنبه شب در برلین در حضور خبرنگاران، گفت: درباره مشارکت روسیه در نشست های جی 7 باید بگویم که روسیه در سال 2014 به دلایل مشخصی اخراج شد و رئیس جمهور روسیه اخیرا به فرانسه سفر کرد. شاید پیشرفت های کوچکی در زمینه اجرای فرایند (توافق) مینسک (درباره شرق اوکراین) ایجاد شده باشد، اما اگر ما واقعا به جلو پیش برویم، یک وضعیت تازه ایجاد خواهد شد. تا به امروز تا آنجا که بتوانیم بگوییم دلایل (اخراج روسیه از جی 7) در سال 2014 برطرف شده باشد، پیشرفت نکرده ایم.

پیش از مرکل، امانوئل ماکرون رئیس جمهور فرانسه که 28 مرداد در فرانسه میزبان ولادیمیر پوتین رئیس جمهور روسیه بوده است، در این باره اظهارنظر کرده بود. او تأکید کرد تا زمانی که بحران اوکراین برطرف نشود، روسیه اجازه بازگشت به گروه جی 8 را که با حذف مسکو به گروه جی 7 تبدیل شده است، ندارد.

فرانسه دوم تا چهارم شهریور ماه میزبان نشست سران جی 7 است.

اختلافات کشورهای عضو اتحادیه اروپا و آمریکا با روسیه بعد از همه پرسی 25 اسفند 1392 در شبه جزیره کریمه به اوج خود رسید.

این همه پرسی پس از سقوط دولت مرکزی اوکراین توسط گروه های مورد حمایت غرب و قدرت دریافت روس گرایان در شرق اوکراین انجام شد و طبق نتایج آن، بیش از 96 درصد از ساکنان کریمه به جدایی از اوکراین و الحاق به روسیه رای دادند. شبه جزیره کریمه بیش از 2 میلیون نفری جمعیت دارد و اکثر ساکنان آن روس تبار هستند (جزئیات بیشتر).

آمریکا و اتحادیه اروپا ضمن غیرقانونی خواندن الحاق کریمه به روسیه، این اقدام را نقض تمامیت ارضی اوکراین خوانده و به همین مناسبت تحریم هایی علیه روسیه وضع کرده اند؛ تحریم هایی که از سال 2014 تاکنون ادامه یافته است.

صدراعظم آلمان که در سال های گذشته دیدارهای زیادی با سران روسیه و فرانسه درباره اوکراین داشته، شب گذشته بار دیگر در صحبت های خود به فرایند مینسک و نشست ها در قالب گروه نورماندی اشاره کرد.

فرایند مینسک و گروه نورماندی متشکل از آلمان، فرانسه، روسیه و اوکراین با هدف برطرف کردن جنگ در شرق اوکراین بین دولت این کشور با روس گرایان برگزار شده است و اخیرا هم ولودیمیر زلنسکی رئیس جمهور اوکراین پیشنهاد داد که با میانجیگری سران آمریکا، انگلیس، آلمان و فرانسه نشستی بین او و ولادیمیر پوتین در مینسک برگزار شود (جزئیات بیشتر).

ق

منبع: خبرگزاری فارس
انتشار: 29 شهریور 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: toure-kish.ir شناسه مطلب: 268

به "حل بحران اوکراین؛ شرط مرکل برای بازگشت روسیه به جی 7" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "حل بحران اوکراین؛ شرط مرکل برای بازگشت روسیه به جی 7"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید