وال استریت ژورنال: کشورهای اروپایی قصد افزایش فشار بر ایران را دارند

به گزارش تور کیش، یک روزنامه آمریکایی به نقل از منابع غربی مدعی شده کشورهای اروپایی در هفته های آینده قصد دارند فشار بر ایران به دلیل برداشتن گام های برجامی را افزایش دهند.

وال استریت ژورنال: کشورهای اروپایی قصد افزایش فشار بر ایران را دارند

برای سفر به تور اروپا با بهترین کارشناسان مشورت کرده و بهترین برنامه سفر را انتخاب کنید.

به گزارش گروه بین الملل خبرنگاران، فرانسه، انگلیس و آلمان علی رغم ناکام ماندن در عمل به وعده های خود برای برخوردار کردن ایران از مزایای توافق هسته ای ممکن است در هفته های آینده با فعال کردن ساز و کار موسوم به مکانیسم ماشه در جهت افزایش فشار بر ایران گام بردارند.

روزنامه وال استریت ژورنال با اعلام این خبر به نقل از دیپلمات های غربی مدعی شده ایران و کشورهای اروپاییِ عضو برجام، همزمان با نزدیک شدن به موعد پنجمین گام برجامی ایران در حال حرکت به سمت مناقشه ای جدی بر سر این توافق هستند.

کشورهای اروپایی با رجوع به مفاد یکی از بند های برجام موسوم به ساز و کار حل و فصل اختلافات می توانند پرونده اختلافات با ایران بر سر پایبندی به این توافق هسته ای را به شورای امنیت ارجاع دهند. این روند، در نهایت می تواند ظرف دو ماه به از سرگیری تحریم های سازمان ملل علیه ایران منجر گردد. تهران تهدید نموده در صورت توسل اروپا به این بند، توافق هسته ای را ترک خواهد نمود.

تهدید کشورهای اروپایی در حالی مطرح شده که نمایندگان کشورهای باقی مانده در توافق هسته ای (شامل ایران، انگلیس، آلمان، فرانسه، روسیه و چین) امروز آدینه قصد برگزاری نشست کمیسیون مشترک برجام در سطح معاونان و مدیران کل وزارت خارجه های ایران و 1+4 را دارند.

جمهوری اسلامی ایران از ازدیبهشت ماه امسال در واکنش به بی میلی و ناتوانی کشورهای اروپایی در عمل به وعده های خود جهت جبران خروج آمریکا از توافق هسته ای گام هایی را برای کاستن از تعهدات خود ذیل برجام شروع نموده است. تهران تأکید نموده این گام ها طبق مفاد مندرج در دست کم 2 بند برجام انجام می شوند که به ایران اجازه می دهد در صورت عدم اجرای کامل برجام از سوی سایر طرف ها تعهدات خودش در این توافق را کاهش دهد.

دیپلمات های غربی می گویند با آنکه کشورهای اروپایی هنوز تصمیم نهایی خودشان را برای فعال کردن ساز و کار ماشه اتخاذ ننموده اند نظر آنها در هفته های گذشته درباره نحوه پاسخدهی به گام های برجامی ایران دچار تغییراتی محسوس شده است.

جمهوری اسلامی ایران و کشورهای موسوم به گروه 1+5 تیرماه سال 1394 به توافقی دست یافتند که قرار بود در ازای ایجاد بعضی محدودیت ها در بخش هایی از برنامه هسته ای ایران به کاستن از تحریم های بین المللی و یکجانبه کشورها علیه تهران منجر گردد.

ایران آن طور که آژانس بین المللی انرژی اتمی در چندین گزارش مکرر تأیید کرد حتی بعد از خروج آمریکا از توافق هسته ای به تمامی تعهدات خود در این توافق پایبند ماند. دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا اردیبهشت ماه سال 1397 به مشارکت آمریکا در این توافق انتها داد و تحریم های برطرف شده ذیل این توافق را علیه ایران احیا کرد.

انگلیس، آلمان و فرانسه بعد از خروج آمریکا بارها وعده می دادند آثار خروج آمریکا از توافق را جبران خواهند کرد. این کشورها از آن موقع به بعد، اقداماتی را در راستای وعده های خود انجام داده اند که فراتر از نمایش های نمادین فاقد اثرات عملی بوده اند.

آخرین اقدام کشورهای اروپایی در این راستا، راه اندازی ساز و کاری موسوم به اینستکس بوده است که در ابتدا قرار بود ابزاری برای دور زدن تحریم های آمریکا و تسهیل مبادلات تجاری با ایران باشد. کشورهای اروپایی، علی رغم تبلیغات حجیم درباره میزان اثربخشی این ساز و کار، آن را با تأخیر فراوان شروع نموده و با عقب نشینی از وعده های اولیه اعلام کردند اینستکس مبادلات مربوط به کالاهای تحت تحریم آمریکا از جمله نفت را پوشش نخواهد داد.

ایران گفته اینستکس در صورتی که قرار باشد صرفاً برای مبادلات مربوط به کالاهای تحریم نشده باشد، ساز و کاری زائد و بی اثر است.

منبع: خبرگزاری تسنیم
انتشار: 28 آذر 1398 بروزرسانی: 12 مهر 1399 گردآورنده: toure-kish.ir شناسه مطلب: 513

به "وال استریت ژورنال: کشورهای اروپایی قصد افزایش فشار بر ایران را دارند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "وال استریت ژورنال: کشورهای اروپایی قصد افزایش فشار بر ایران را دارند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید