خبرنگاران 15 هزار پرستار پس از آزمون استخدام می شوند

به گزارش تور کیش، تهران - خبرنگاران - معاون توسعه مدیریت، منابع و برنامه ریزی وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی گفت: آزمون استخدامی وزارت بهداشت 24 بهمن برگزار و از هر پنج نفر یک نفر استخدام می گردد که حدود 15 هزار نفر مربوط به پرستاران و 5600 نفر مربوط به مشاغل بهداشتی است.

خبرنگاران 15 هزار پرستار پس از آزمون استخدام می شوند

به گزارش خبرنگار سلامت خبرنگاران، سید کامل تقوی نژاد روز یکشنبه در نشست خبری ویدیو کنفرانس که از وزارت بهداشت برگزار گردید، اضافه نمود: افزایش تعداد همکاران وزارت بهداشت و تقویت نظام شبکه و نظام بیمارستانی و استخدام همکاران در بخش درمان و پرستاری در دستور کار بوده است. از سال 98 تا 99 پیروز شدیم 52 هزار مجوز استخدامی دریافت کنیم. از سال 92 تا 96 سالی هفت هزار نفر به مجموعه همکاران ما اضافه شده، اما در دو سال گذشته سالی 26 هزار نفر اضافه شده است.

وی ادامه داد: در 24 بهمن آزمون استخدامی برگزار می گردد که برای 39 هزار پست است. از هر پنج نفر، یک نفر استخدام می گردد. حدود 15 هزار نفر پرستار هستند که در این زمینه 73 هزار نفر داوطلب داشتیم. تعداد 5600 نفر برای مشاغل بهداشتی استخدام می شوند. برای فوریت های پزشکی 5200 نفر استخدام خواهند شد.

معاون وزیر بهداشت اعلام کرد: نسبت پرستار به تخت در سال 92 حدود 0.9 بوده و با استخدام هایی که انجام می گردد به 1.1 افزایش پیدا می نماید.

وی اظهار کرد: همچنین به ازای هر ماه خدمت، دو امتیاز برای کسانی که در این مدت مبارزه با کرونا با ما همکاری کردند اضافه می گردد.

توسعه تخت های بیمارستانی در دولت تدبیر و امید

معاون توسعه مدیریت، منابع و برنامه ریزی وزارت بهداشت گفت: در کنار مدیریت بهینه مبارزه با کووید 19 اقدامات وزارت بهداشت در زمینه توسعه زیرساخت ها متوقف نشده و با رشد قابل توجهی ادامه پیدا کرد. بخش عمده کوشش های پیروز نظام سلامت مرهون ایجاد زیرساخت ها است. سال 92 تعداد 96 هزار تخت بیمارستانی داشتیم که از 92 تا 98 تعداد 28 هزار تخت به این تعداد اضافه نموده شد. در سال 99 حدود 3562 تخت بیمارستانی اضافه شده است. در حال حاضر در بخش دولتی 30 درصد از ظرفیت فیزیکی تخت های بیمارستانی مربوط به دولت تدبیر و امید است.

وی ادامه داد: حدود 15 هزار تخت نیز در دست احداث داریم که اگر اعتبارات کافی اختصاص پیدا کند، مجموع تخت های ساخته شده در این دولت به 46 هزار تخت بالغ می گردد.

معاون وزیر بهداشت اضافه نمود: با افزایش زیرساخت ها نسبت تخت از 1.6 تخت به ازای هزار نفر به 2.03 رسیده که رشد قابل توجهی است. در سال 99 توسعه تخت های ویژه بیمارستانی نیز رخ داد. قبل از سال 92 در جمع 4096 تخت داشتیم. در سال 99 تعداد 2161 تخت ویژه بیمارستانی نیز اضافه کردیم. در سال 99 معادل 25 درصد تخت های آی سی یو کشور را احداث کردیم.

افزایش ظرفیت اکسیژن ساز در کشور

تقوی نژاد اظهار کرد: یکی از فاکتورهای بسیار اساسی در بهبود بیماران کرونا ظرفیت اکسیژن ساز است. افزایش ظرفیت اکسیژن ساز در سال 99 حدود 330 درصد رشد نموده است. اگر حدود 326 هزار لیتر بر دقیقه ظرفیت داریم، حدود 92 هزار لیتر بر دقیقه را در سال 99 ایجاد کردیم. 6 هزار لیتر بر دقیقه نیز امکان افزایش وجود دارد که اضافه خواهد شد. مجموع کل ظرفیت اکسیژن ساز به 326 هزار لیتر بر دقیقه رسیده است.

وی ادامه داد: در سال 92 همزمان 20 هزار بیمار را می توانستیم اکسیژن برسانیم و در آذر سال جاری به 65 هزار بیمار افزایش پیدا نموده است که رشد قابل توجهی محسوب می گردد.

افزایش حقوق و مزایای کادر سلامت

تقوی نژاد گفت: مجموع حقوق و مزایای همکاران ما نسبت به سال 97 بالغ بر 130 درصد رشد پیدا نموده است. نکته مهم ایجاد عدالت در میان گروه های مختلف همکاران است که هم پای رشد حقوق و مزایای همکاران رسمی و پیمانی کوشش شد قراردادهای شرکتی و غیره نیز افزایش پیدا کند. اکنون میزان حقوق همکاران ما که به صورت غیررسمی همکاری می نمایند بین 70 تا 80 درصد حقوق همکاران رسمی است.

145 پرونده شهید خدمت کامل شده است

معاون وزیر بهداشت اعلام کرد: تا به امروز 252 پرونده برای جان باختگان نظام سلامت در مبارزه با کرونا تشکیل شد که 145 پرونده کامل شده و به تایید ستاد ملی مقابله با کرونا رسیده است. وزیر بهداشت، رییس سازمان برنامه و بودجه، رییس سازمان اداری و استخدامی و رییس بنیاد شهید در کمیته مربوطه حضور دارند. بر اساس آیین نامه، شهدا توسط این کمیته معین مصداق می شوند. بیشترین افرادی که تا به امروز به عنوان شهدای خدمت نام می بریم کسانی هستند که مطابق تبصره انتخاب شده اند و بیشترین مورد پزشکان عمومی و متخصص بوده اند. رتبه دوم شهدای خدمت مربوط به مشاغل عمومی و سپس پرستاران در رتبه سوم شهدا قرار دارند.

میزان مطالبات به 4 ماه کاهش یافت

تقوی نژاد اظهار کرد: در ابتدای سال 98 مطالبات کادر درمان به طور متوسط 16 ماه بود. در بعضی شهرستان ها مشاهده شده که همکاران ما 24 ماه مطالبات را دریافت ننموده بودند. با پیگیری های صورت گرفته در بیشتر دانشگاه های علوم پزشکی اکنون مطالبات پرداخت شده و به طور متوسط میزان مطالبات به چهار ماه رسیده است. بیش از 15 ماه از سازمان تامین اجتماعی طلب داشتیم که صورت شرایط مربوط به ماه های آبان و بعضی دانشگاه ها در آذر نیز پرداخت شده است. تامین اجتماعی توانست هم پای سایر بخش ها نسبت به پرداخت مطالبات اقدام کند.

رشد 57 درصدی بودجه نظام سلامت در سال 1400

معاون توسعه مدیریت، منابع و برنامه ریزی وزیر بهداشت گفت: بودجه سال 1400 در مجموع 57 درصد نسبت به سال قبل افزایش داشته است. بیشترین رشد مربوط به دانشگاه های علوم پزشکی بود که حدود 73 درصد نسبت به سال 99 رشد داشته است. در سال 99 در مجموع 61 هزار و 700 میلیارد تومان دانشگاه ها بودجه داشتند.

نگرانی برای اعتبار پروژه های عمرانی در سال 1400

وی در پاسخ به سوالی درباره تغییرات احتمالی بودجه وزارت بهداشت در بودجه سال 1400 اظهار کرد: عمده اعتبارات پیش بینی شده در لایحه بودجه مربوط به حقوق و مزایای همکاران ما است و هر اتفاقی برای بودجه بیفتد، حقوق همکاران بخش دولتی با وقفه روبرو نمی گردد. اصل حقوق همکاران ما دچار آسیب نمی گردد و پرداخت می گردد و از این بابت نگرانی وجود ندارد. بخش مربوط به ارزش اضافه نموده و طرح تحول سلامت نیز اعتبار آنها نسبت به سال 99 افزایش پیدا ننموده و تخصیص آن در سرانجام سه ماهه اول اعلام می گردد و نگرانی نخواهیم داشت.

تقوی نژاد اضافه نمود: نگرانی ممکن است در خصوص اعتبارات عمرانی باشد. حدود 78 بیمارستان داریم که باید سریع تر به بهره برداری برسند.

40 درصد استخدامی از بخش پرستاری است

معاون توسعه مدیریت، منابع و برنامه ریزی وزارت بهداشت در پاسخ به سوال اول خبرنگار سلامت خبرنگاران درباره استخدام پرستاران و نیروهای بهداشتی گفت: در 52 هزار نفری که مجوز استخدام دریافت شده حدود 21 هزار نفر پرستار هستند که طی مراحل مختلف چه در گذشته و چه حال حاضر به کار گرفته می شوند. با توجه به قول وزیر بهداشت، 40 درصد استخدامی از بخش پرستاری است.

وی ادامه داد: در خصوص حوزه بهداشت نیز آن 5700 نفر فقط مربوط به بخش بهداشتی است. از حدود 39 هزار نفری که در این هفته آزمون می دهند، نزدیک به 11 هزار و 500 نفر در بخش بهداشت به کار گرفته می شوند.

پرداخت فوق العاده ویژه به نیروهای شرکتی

تقوی نژاد در پاسخ به سوال دوم خبرنگار سلامت خبرنگاران درباره پرداخت فوق العاده ویژه به نیروهای شرکتی اظهار کرد: در خصوص فوق العاده ویژه همکاران شرکتی نیز معمولا این همکاران تابع قانون کار هستند. اگر مقایسه ای بین پرداختی به همکاران ما و سایر دستگاه ها انجام گردد، مشاهده می گردد که افزایش های خاصی برای همکاران ما در نظر گرفته شده است. عدد 800 هزار تومان تا یک میلیون تومان نیز به تازگی اعلام شده که این موارد خارج از قواعد نظام کار است و از اختیارات هیات امنا استفاده شده است. این اقدام نیز حتما تا به امروز صورت گرفته است.

حقوق و بیمه رزیدنت ها

معاون وزیر بهداشت در پاسخ به سوال سوم خبرنگار سلامت خبرنگاران درباره حقوق و بیمه رزیدنت ها اعلام کرد: در خصوص رزیدنت ها نیز آنالیز شد که حقوق این همکاران ما بسیار کم است. مزایای این افراد در دوره های مختلف نیز بسیار کم است و تصمیم گرفته شد از محل اعتبارات طرح تحول سلامت در اولین تخصیص نسبت به بیمه این همکاران اقدام گردد و در دستور کار است.

میزان هزینه برای واکسن کرونا

تقوی نژاد در پاسخ به سوال چهارم خبرنگار سلامت خبرنگاران درباره هزینه صورت گرفته برای واکسن کرونا گفت: برای واکسیناسیون در دو مرحله اقدام شده است. یک مرحله درباره اعتبار کوواکس بوده که حدود 225 میلیارد تومان صورت حساب صادر و پرداخت شده است. اعتباراتی برای واردات واکسن از روسیه نیز حدود 100 میلیارد تومان در اختیار هیات امنای ارزی قرار گرفته و تا به امروز حدود 330 میلیارد تومان اعتبار برای واکسن داده شده است. البته با سازمان برنامه و بودجه تفاهم شده که از محل اعتبارات یک میلیارد یورو که حدود 700 میلیون یورو آن اختصاص یافته و 300 میلیون مطالبه داریم، بقیه اعتبارات مورد احتیاج واکسن نیز تامین گردد. بنابراین هیچ نگرانی در خصوص ارز و ریال مورد احتیاج واکسن کرونا وجود ندارد.

به دنبال تغییر شرایط نیروهای شرکتی هستیم

معاون وزیر بهداشت در پاسخ به سوال پنجم خبرنگار سلامت خبرنگاران درباره تغییر شرایط قراردادهای نیروهای شرکتی بهداشت نیز اعلام کرد: در بخش بهداشت و درمان تعداد قابل توجهی و نزدیک به 50 هزار نفر به صورت شرکتی فعالیت می نمایند. در بخش بهداشت این واسپاری و واگذاری به بخش غیردولتی صورت گرفته است.

وی اظهار کرد: نگرانی این است که اعتبار آن ناپایدار بود. اعتبار مربوطه به یک درصد ارزش اضافه نموده متصل شد و در سال های اخیر این اعتبار به موقع تخصیص پیدا نکرد. قرارداد و تفاهم نامه ای بین معاونت توسعه، معاونت بهداشت و سازمان بیمه سلامت منعقد شده و حقوق این افراد از محل اعتبارات سازمان بیمه سلامت و بر اساس تفاهم نامه پرداخت می گردد.

تقوی نژاد گفت: کوشش این بوده که از ردیف های مختلف حقوق این افراد پرداخت گردد، اما سیاست وزارت بهداشت در شرایط حاضر، درخواست برای تغییر شرایط و قرارداد مستقیم است. در این زمینه پیگیری های متوالی صورت گرفته و کوشش بر این است که کلیه این افراد به صورت مستقیم قرارداد داشته باشند که در دستور کار قرار گرفته است.

منبع: ایرنا
انتشار: 15 اسفند 1399 بروزرسانی: 15 اسفند 1399 گردآورنده: toure-kish.ir شناسه مطلب: 1435

به "خبرنگاران 15 هزار پرستار پس از آزمون استخدام می شوند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "خبرنگاران 15 هزار پرستار پس از آزمون استخدام می شوند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید