درمان تعریق بیش از حد

به گزارش تور کیش، تعریق بیش از حد ممکن است بر اثر چندین عامل بوجود آید. بعضی از آنها اضطراب، دیابت، یائسگی، سطح پایین قند خون و داشتن استعداد ژنتیکی برای آن را شامل می گردد. به وسیله این مقاله، در مورد عوامل مسبب و بعضی درمان ها

درمان تعریق بیش از حد

مترجم: رزیتا ملکی زاده

منبع:راسخون

تعریق بیش از حد ممکن است بر اثر چندین عامل بوجود آید. برخی از آنها اضطراب، دیابت، یائسگی، سطح پایین قند خون و داشتن استعداد ژنتیکی برای آن را شامل می گردد. به وسیله این مقاله، در خصوص عوامل مسبب و برخی درمان ها جهت متوقف ساختن مشکل تعریق بیش از حد بیاموزید.

عرق، مایع شفاف و شوری است که به وسیله غدد عرق زا در پوست تان فراوری می گردد. فرایند ترشح آن از بدن را تعریق گویند. در اصطلاح انگلیسی بعلاوه به آن perspiration گفته می گردد که به معنای تعرق است. تعریق فرایند طبیعی بدن است که بوسیله آن بدن تان خود را خنک کرده و یا درجه حرارت رضایت بخش را حفظ می نماید. عمدتاً در زیر بغل، در پا و کف دست عرق می کنیم. عرق اغلب با باکتری های موجود بر روی پوست مخلوط می گردد. این باکتری ها بر روی آن کار کرده و بوی بخصوصی را فراوری می نمایند. حمام کردن مرتب می تواند از بوجود آمدن این بوی بدن جلوگیری کند.

تعریق چیست؟

هنگامی که ورزش می کنید، اضطراب دارید، دمای بدن تان بالا است و یا در یک محیط گرم قرار دارید، به طور طبیعی عرق می کنید. بسیاری از خانمها با نزدیک شدن به یائسگی دچار تعرق بیش از حد می شوند. با این حال، تعرق بیش از حد بدون قرار داشتن در شرایط خاص غیر عادی است. به اسم مثال، تعریق در زمستان و یا تعرق مداوم در درجه حرارت عادی حتی زمانی که هیچ فعالیت بدنی انجام نمی دهید. چنین شرایط پزشکی را هایپرهیدروزیس (hyperhidrosis) به معنی تعریق زیاد گویند. در هایپرهیدروزیس مکانیسم خنک نمایندگی بدن فرد بیش فعال شده که این امر منجر به فراوری 3 تا 4 برابر عرق بیشتر می گردد.

دلایل پشت تعریق بیش از حد

هایپرهیدروزیس اساساً بر دو نوع یعنی هایپرهیدروزیس اولیه و ثانویه است. هایپرهیدروزیس اولیه به علت زمینه ژنتیکی بوده و در طول دوران بلوغ آغاز می گردد. این نوع تعریق در موقعیت ها و شرایط بسیاری تشدید می گردد. این شرایط، عصبانیت، اضطراب، مصرف مواد غذایی خاص، نیکوتین، کافئین و برخی از بوها را شامل می گردد. نوع دوم تعریق به وسیله غده تیروئیدی که دچار سوء عمل شده، اختلالات غده هیپوفیز، نقرس، دیابت، یائسگی، سطح قند خون پایین و چندین دارو ایجاد می گردد. هایپرهیدروزیس بعلاوه می تواند با پوشیدن لباس های تنگ بوجود آید که اجازه نمی دهند برخی از نواحی بدن مانند زیر بغل به خوبی تنفس نمایند.

درمان و راه کارهای تعریق بیش از حد

چنانچه ماهیت مشکل تعریق شما ژنتیکی است، نمی توانید انتظار داشته باشید به طور کامل درمان گردد. با این حال، اگر این گونه نیست، می توانید با پیروی از چند راه کار خانگی تغییرات چشمگیری در شرایط خود ایجاد کنید.

آب لیمو تازه را در قسمتهایی از بدن که مستعد تعریق می باشند، به مدت 10 تا 15 دقیقه مالیده و سپس بشویید. آن را به منظور تسهیل عارضه تعریق بیش از حد هر روز انجام دهید.

بعلاوه می توانید گوشت گوجه فرنگی و سرکه را در نواحی بدن که عرق می نماید، مورد استفاده قرار دهید.

یک فنجان چای مریم گلی برای متوقف کردن تعریق زیر بغل بنوشید.

برگ های اکالیپتوس و گردو را آسیاب کرده تا خیمر و پوره ای از آن تهیه گردد. این پوره را در قسمتهایی از بدن تان که بیش از حد عرق می نماید، قرار دهید. آن را به مدت 5 تا 10 دقیقه به حال خود رها کنید. سپس به خوبی با آب بشویید.

از مصرف مواد غذایی تند صرف نظر کرده و از مصرف نوشیدنی های کافئین دار خودداری کرده تا از شر این مشکل خلاص شوید.

هرکدام از راه کارهای خانگی را دوست دارید انتخاب کرده و آن را به مدت حدوداً 3 ماه به طور مرتب بکار گیرید. در صورتی که متوجه بهبودی در شرایط خود شدید، استفاده از آن را ادامه دهید. اگر با هیچ کدام از این راه کارهای خانگی کاهش تعریق زیاد را شاهد نبودید، بهتر است که به یک متخصص پوست مراجعه نمایید. راه هایی وجود دارند که به وسیله آنها تعریق بیش از حد می تواند به طور مؤثری درمان گردد. در ادامه شرح مختصری از چند روشی که به طور معمول به وسیله پزشکان مورد استفاده قرار می گیرد را معرفی خواهیم نمود.

داروهای خوراکی: داروهای خوراکی که به جهت فرونشاندن تعریق بیش از حد عمل می نمایند را تحت اسم آنتی کولینرژیک ها می شناسند. روبینول (Rubinol) یکی از این داروها است. بسیاری از آنتی کولینرژیک ها تنها با تجویز پزشک در اختیار بیمار قرار داده می گردد. موارد بسیاری گزارش شده است که استفاده طولانی مدت از آنتی کولینرژیک ها موجب خشکی دهان و تاری دید می گردد.

ضد تعریق موضعی : ضد تعریق یا آنتی پرسپیرانت های بسیاری در بازار موجود می باشند که غدد عرق را مسدود می سازند. آنها را بایستی در شب مورد استفاده قرار داد، به این علت که اندازه تعریق در شب نسبتاً کمتر است. این ضد عرق ها وارد منافذ پوست شده و مانع از عرق کردن آنها می شوند. می توانید آنها را در اشکال مختلفی مانند گلاید (لغزشی)، استیک (مام صابونی)، اسپری و غلتاندنی تهیه کنید.

یونتوفورزیس: یونتوفورزیس شامل استفاده از آب جهت بازگرداندن عملکرد طبیعی غدد عرق است. آب به منظور راهنمایی یک جریان الکتریکی خفیف بر روی پوست مورد استفاده قرار می گیرد. این فرایند به هیچ وجه دردناک نیست. و به منظور کسب نتایج قابل توجه، چندین جلسه به طول می انجامد. تعداد جلسات به شدت مشکل تعریق شما بستگی دارد. به طور میانه این روش درمانی 2 تا 4 جلسه در هفته می باشد.

لیپوساکشن: این روش به منظور برداشتن غدد عرق مورد استفاده قرار می گیرد. می توان آن را برای یک منطقه خاص مثل زیر بغل انجام داد. هر چند این روش درمانی بسیار مفید است، با پزشک خود در خصوص عوارض جانبی آن صحبت کنید.

سمپاتکتومی توراسیک: درمان جراحی برای تعریق بیش از حد تحت اسم سمپاتکتومی توراسیک شناخته می گردد. این روش شامل قطع اعصاب سمپاتیک دخیل در تعریق می باشد. این کار با فرو کردن یک ابزار آندوسکوپی کوچک در زیر بغل انجام می گردد. هدف، از بین بردن بخش های کوچکی از عصبی است که به غدد عرق متصل می گردد. سمپاتکتومی توراسیک بسیار مؤثر بوده اما در عین واحد، پرمخاطره هم می باشد. متخصصان پزشکی مجبورند در یک لحظه، ریه های شما را خالی و یا مانع از تورم آنها شده تا اعصاب را به وضوح مشاهده نمایند. این فرایند بعلاوه عوارض جانبی خاصی مانند آسیب عصبی، تعریق بیش از حد در بخش های دیگری که عمل بر روی آنها انجام نشده، و مسائل تنفسی را به همراه دارد. گاهی، چنین مسائلی به صورت دائم در میآیند. بنابراین تنها در صورتی که تمام روش های دیگر موفقیت آمیز نبودند آن را به اسم یک گزینه درمانی در نظر بگیرید.

به جز داروهای خوراکی، تمام روش های دیگر درمانی در نواحی بخصوصی از بدن عمل می نمایند. آنها نمی توانند تمام غدد عرق و یا اعصاب سمپاتیک را برای کاهش تعریق تحت کنترل درآورند. بنابراین، به استفاده از راه های دیگر خلاصی از تعریق بیش از حد مانند استفاده از پودر تالک و ضد عرق های موضعی موجود در بازار فکر کنید. آنها بعلاوه شما را از بوی بد بدن خلاص می نمایند. همیشه توصیه می گردد که شرایط خود را با یک متخصص پوست در میان بگذارید، به این علت که ایشان درک عمیقی از بدن شما و علل پشت تعرق بیش از حد را به شما خواهد داد.

منبع: راسخون
انتشار: 28 مهر 1400 بروزرسانی: 28 مهر 1400 گردآورنده: toure-kish.ir شناسه مطلب: 1794

به "درمان تعریق بیش از حد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "درمان تعریق بیش از حد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید