راهکارهای برخورداری از کاهش 75درصدی هزینه برق

به گزارش تور کیش، شرکت توانیر با هدف تشویق مشترکان، تعرفه برق در بعضی ساعت ها را تا 75 درصد کاهش داده که با انجام راهکارهای ساده، می توان ضمن مدیریت مصرف برق، هزینه کمتری پرداخت.

راهکارهای برخورداری از کاهش 75درصدی هزینه برق

به گزارش تور کیش از پایگاه اطلاع رسانی شرکت فراوری، توزیع و انتقال نیروی برق ایران (توانیر)، ساعت اوج مصرف بحرانی از 13 تا 17 هر روز است. البته در تابستان از یک ساعت بعد از غروب تا 10 شب هم ساعت پرباری به حساب می آید. د

ر این ساعات قیمت برق بیشتر است. گران بودن هرچیز در ساعت اوج مصرف، مختص برق هم به تنهایی نیست. بسیاری از خدمات دیگر مثل مترو و طرح ترافیک و غیره هم در ساعت اوج گرانتر است.

اما در کنار گران تر بودن قیمت برق در ساعت اوج در بسیاری از ساعت های دیگر قیمت برق حتی از تعرفه مصوب عادی هم ارزانتر است.

این پاداشی است برای افرادی که در زندگی خود همه چیز را با برنامه ریزی انجام می دهند و با هوشمندی تمام کالا یا خدمتی را نه تنها گرانتر نمی خرند بلکه حتی بسیار کمتر از مبلغ واقعی آن نیز پرداخت می نمایند.

یک مثال ساده را با هم مرور کنیم. ماشین ظرفشویی وسیله ای است که در زندگی بسیاری از مردم در سال های اخیر وارد شده است.

یک راه حل این است که پس از صرف ناهار نیمروز، ظرف ها را در ماشین بگذاریم و آن را روشن کنیم. طبیعی است این ساعت از 14 تا 17 خواهد بود که قیمت برق در بالاترین حد ممکن است.

اگر فرض کنیم ماشین ظرفشویی یک ساعت روشن باشد با توجه به مصرف آن، حدود 2 کیلووات ساعت برق مصرف می نماید که قیمت برق در این ساعت 2.5 برابر قیمت عادی است و به صرفه نیست.

اما اگر ظرف های کثیف مابقی روز را هم در ماشین ظرفشویی تجمیع نموده و در ساعت 11شب قبل از خواب، ماشین ظرفشویی را روشن کنیم ظرف ها با یک چهارم قیمت واقعی برق شسته می گردد.

یعنی با زمان بندی ساده نه تنها 2.5 برابر قیمت برق را نپرداخته ایم، بلکه قیمت برق مصرفی ماشین ظرفشویی را به یک چهارم کاهش دادیم و تکرار این کار طی دوره قبض، عدد قابل توجهی می گردد که پیشنهادی است که نمی گردد به سادگی از آن گذشت.

براساس این گزارش، به نظر می رسد مادران که در خانه مسوولیت مدیریت خانه را برعهده دارند، می توانند چک لیستی از وسایل برقی را که می توانند در ساعت کم باری با تعرفه یک چهارم از آن استفاده نمایند را تهیه نمایند و در محل دید همه اعضای خانواده برروی یخچال قرار دهند و به مرور همه کوشش نمایند استفاده از این دستگاه ها را به ساعاتی که شرکت توانیر به عنوان پاداش خوش مصرفی، قیمت را بسیار ارزان نموده و در عمل 75 درصد تخفیف داده است موکول نمایند. با این کار به سادگی قیمت برق در اقتصاد خانواده مدیریت می گردد و همه اعضاء از این مزیت بهره مند گردد.

اتوکشیدن: با یک برنامه ریزی ساده لباس ها را آخر شب اتو کنید. اگر فرزند کوچک هم در خانه دارید، دیگر نگران نیستید که به اتوی داغ نزدیک گردد. قیمت برق هم که در آن ساعت بسیار ناچیز است و با یک چهارم قیمت واقعی، اتوکشی مقرون به صرفه ای خواهید داشت.

لباسشویی: مثل ظرفشویی، ماشین لباسشویی هم به احتمال اتوماتیک است. خودش در ساعت ارزانی لباس ها را می شوید و خاموش می گردد. قیمت برق در 10شب به بعد تا صبح فردا به نرخ سال جاری هر کیلووات حدود 60 تومان ناقابل است. از صبح تا ساعت 13 هم قیمت مناسب دارد. پس برنامه ریزی کنید لباسشویی را در ساعت ارزانی قیمت برق روشن کنید. روزهای تعطیل هم مناسب است.

دستگاه های شارژی: مثل شارژ لب تاپ، چراغ شارژی، جارو شارژی، لامپ شارژی و هر باتری شارژ شونده را در آخر شب قبل از خواب به شارژ بزنید که ارزان شارژ گردد و در ساعت اوج مصرف بدون پرداخت هزینه از شارژ اجرا شده بهره مند شوید.

جاروبرقی : اگر می گردد جاروبرقی را هم در آخر شب روشن کنید که قیمت آن ناچیز است. اگر صدای آن در آخر شب دیگران را اذیت می نماید در ساعات اولیه صبح این کار را انجام دهید. قیمت در صبح، یک چهارم نیست اما 2.5 برابر هم نیست. در صورت امکان برنامه ریزی کنید از آب میوه گیری، مخلوط کن، سرخ کن، چرخ گوشت و غیره در ساعات ارزانی برق، کار بکشید و آنچه که با آن درست نموده اید را در زمان مناسب بهره ببرید. در عوض پول زیادی بابت برق مصرفی آن نپرداخته اید.

چشمان خود را تا جایی که می گردد به نور طبیعی روز و استفاده از خورشید عادت دهید که در ساعات اوج مصرف مجبور به روشن کردن لامپ نباشید. خانواده را ترغیب کنید که پرده ها را کنار بزنند و به شکرانه نعمت وجود خورشید به خصوص در تابستان که تابان تر است با نور آن خانه را روشن کنید. اینگونه ناچار نیستید در طول روز که ساعاتی از آن تعرفه گرانتر است، بابت روشنایی اضافه پولی پرداخت کنید.

یک آنالیز نشان می دهد اگر هر شهروند در اتاق خانه یا محل کار، یک چراغ اضافه را خاموش کند، سرجمع آن در کل کشور حدود 1000 مگاوات می گردد که اندازه یک نیروگاه عظیم در کشور است. حتی اگر در لوستر چراغ اضافه ای دارید که همواره با زدن کلید، چراغ های زیادی روشن می گردد، چراغ اضافه را از سرپیچ شل کنید. مطمئن باشید با انجام این راه حلهای ساده، مصرف برق خود را مدیریت می کنید و هزینه کمتری برای آن می پردازید.

منبع: جام جم آنلاین
انتشار: 10 مرداد 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: toure-kish.ir شناسه مطلب: 996

به "راهکارهای برخورداری از کاهش 75درصدی هزینه برق" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "راهکارهای برخورداری از کاهش 75درصدی هزینه برق"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید