رحمانی فضلی: اراده ایران و تاجیکستان بر توسعه همکاری هاست

به گزارش تور کیش، تهران (پانا)- وزیر کشور با بیان این که روابط ایران و تاجیکستان مبتنی بر شرایط فرهنگی، اعتقادی، تاریخی، همسایگی و منطقه ای رو به رشد است، تاکید نمود اراده دو ملت و دو کشور بر توسعه همکاری هاست.

رحمانی فضلی: اراده ایران و تاجیکستان بر توسعه همکاری هاست

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی وزارت کشور، عبدالرضا رحمانی فضلی در حاشیه نشست مشترک وزرای کشور جمهوری اسلامی ایران و جمهوری تاجیکستان که در محل وزارت کشور برگزار گردید با اشاره به اینکه جمهوری اسلامی ایران اولویتی خاص و جدی به توسعه روابط همسایگی قائل است، گفت: امروز توفیق داریم در خدمت برادر و دوست خودم رحیم زاده وزیر کشور تاجیکستان هستم و درخصوص زمینه های توسعه روابط مالی و فرهنگی بحث و گفت و گوهای خوبی انجام شد.

رحمانی فضلی با اشاره به این که روابط ایران و تاجیکستان مبتنی بر شرایط فرهنگی، اعتقادی، تاریخی، همسایگی و منطقه ای کاملا رو به رشد و مناسب بوده است؛ گفت: کوشش هر دو کشور بر این است که ظرفیت های همگرایی و همکاری در سطوح مختلف تقویت گردد.

وزیر کشور با بیان اینکه پیرو توسعه مناسبات همکاری دو کشور، اسفند ماه سال گذشته سفری به کشور تاجیکستان داشته ام، گفت: کوشش های همه مسئولان کشور، اعم از اینجانب در کسوت وزیر کشور، ظریف به اسم وزیر خارجه و رییس جمهوری بر توسعه مناسبات مالی و فرهنگی دو کشور است.

رییس شورای امنیت کشور با اشاره به ظرفیت همکاری های امنیتی دو کشور گفت: تفاهم نامه امنیتی خوبی میان دو کشور منعقده شده و در این راستا برای همکاری در بخش پلیس میان دو کشور در حوزه های مبارزه با مواد مخدر، جرایم سازمان یافته، آموزش، تبادل استاد و دانشجو کار خواهیم کرد.

توسعه همکاری ها در حوزه فرهنگی از دیگر محورهای مورد اشاره وزیر کشور بود و در این خصوص گفت: زبان فارسی زبان مشترک ایران، تاجیکستان و افغانستان است و این سه کشور می توانند یک مثلث همکاری فرهنگی در منطقه ایجاد نمایند.

رحمانی فضلی اعلام نمود: پیرو این مناسبات و ظرفیت های قوی فرهنگی، توسعه تبادلات علمی، دانشجویی و اساتید میان دو کشور باید مورد توجه قرار گیرد.

وزیر کشور به ضرورت توسعه همکاری های تجاری و مالی میان دو کشور اشاره نمود و گفت: تقویت همگرایی مالی منطقه ای، مورد تاکید مسئولان عالی کشور است و در این راستا ظرفیت خوبی میان دو کشور ایران و تاجیکستان در حوزه سرمایه گذاری های مشترک، همکاری های بین بانکی و تجاری وجود دارد.

وی اضافه نمود: اراده دو ملت و دو کشور ایران و تاجیکستان بر توسعه این همکاری هاست و برای همین باید نهایت استفاده از ظرفیت های موجود برای توسعه مالی هر دو کشور به عمل آید.

رحمانی فضلی ابراز امیداوری کرد: این سفر، سفر پر خیر و برکتی برای هر دو ملت ایران و تاجیکستان باشد و زمینه های خوب همکاری میان دو کشور توسعه یابد.

رمضان رحیم زاده وزیر کشور تاجیکستان با تشریح این موضوع که رحمانی فضلی به درستی بر ضرورت توسعه مناسبات فرهنگی و مالی دو کشور تاکید دارد؛ گفت: امروز به همراه هیاتی، با هدف آنالیز زمینه های توسعه همکاری ها در حوزه های مختلف به ایران سفر نموده ایم.

وزیر کشور تاجیکستان با اشاره به این موضوع که توسعه همکاری بین دو کشور در حوزه جرایم فراملی و مبارزه با قاچاق مواد مخدر امری لازم است، گفت: سند های همکاری خیلی خوبی میان دو کشور به امضا رسیده است و باید از این ظرفیت برای توسعه همکاری در حوزه های امنیتی، مالی و فرهنگی استفاده گردد.

رحیم زاده با اظهار این مساله که سفر اخیر رحمانی فضلی به کشور تاجیکستان زمینه ساز همکاری های خوبی میان دو کشور شد، گفت: باید سفرهای کاری میان دو کشور ادامه یابد.

وزیر کشور تاجیکستان توضیح داد: در پی آنالیز تمام راه ها و گزینه های موجود در توسعه روابط مالی و فرهنگی دو کشور ایران و تاجیکستان هستیم و امید داریم که با محور قرار دادن فرهنگ مشترک دو کشور به خصوص زبان فارسی، دوستی دو کشور تقویت و تحکیم گردد.

منبع: خبرگزاری پانا
انتشار: 17 مرداد 1400 بروزرسانی: 17 مرداد 1400 گردآورنده: toure-kish.ir شناسه مطلب: 1711

به "رحمانی فضلی: اراده ایران و تاجیکستان بر توسعه همکاری هاست" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "رحمانی فضلی: اراده ایران و تاجیکستان بر توسعه همکاری هاست"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید