رصد سیاهچاله ای با بیشترین سرعت رشد در دنیا

به گزارش تور کیش، به گزارش خبرنگاران به نقل از فیز، تحقیقی جدید نشان می دهد سیاهچاله ای که حجم آن 34 میلیارد بار بزرگتر از خورشید است، با بیشترین سرعت در دنیا رشد می نماید. این سیاهچاله روزانه حجمی معادل خورشید را می بلعد.

رصد سیاهچاله ای با بیشترین سرعت رشد در دنیا

طبق تحقیقاتی که پژوهشگران دانشگاه ملی استرالیا انجام داده اند، این سیاهچاله J2157 نام دارد و حدود 8 هزار بار عظیمتر از سیاهچاله موجود در مرکز کهکشان راه شیری است.

کریستوفر اونکن یکی از محققان شرکت نماینده این پژوهش می گوید:اگر قرار باشد سیاهچاله کهکشان شیری به اندازهJ2157 عظیم گردد، باید دو سوم ستارگان موجود در کهکشان را ببلعد.

به گفته اونکن آنچه محققان از سیاهچاله رصد می نمایند مربوط به 1.2 میلیارد سالگی آن است که فقط 10 درصد سن آن به حساب می آید. این عظیمترین سیاهچاله ای است که در بازه اولیه پیدایش دنیا رصد شده است.

هنوز محققان نمی دانند این سیاهچاله چگونه رشد نموده، اما مشغول جستجو برای سیاهچاله های بیشتری در دنیا هستند تا بتوانند سرنخی در این باره بیابند.

فویان بیان یکی دیگر از محققان شرکت نماینده در این پژوهش می گوید: هنگامیکه نرخ سریع رشد J2157 را رصد کردیم، متوجه شدیم با یک ابر سیاهچاله سروکار داریم. میزان اجسام آسمانی که سیاهچاله می تواند ببلعد به حجم فعلی آن بستگی دارد. بنابراین J2157 که با چنین سرعت بالایی مواد را می بلعد، احتمالا رکورد دار است.

محققان دانشگاه آریزونا با استفاده از تلسکوپVLTدر شیلی توانسته اند حجم سیاهچاله را به درستی اندازه گیری نمایند.

منبع: خبرگزاری مهر
انتشار: 17 شهریور 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: toure-kish.ir شناسه مطلب: 1076

به "رصد سیاهچاله ای با بیشترین سرعت رشد در دنیا" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "رصد سیاهچاله ای با بیشترین سرعت رشد در دنیا"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید