روستای گلین یکی از روستاهای دیدنی کردستان به شمار می رود

به گزارش تور کیش، ایسنا/ براساس آخرین خبرهای منتشر گشته، روستای گلین یکی از روستاهای دیدنی کردستان به شمار می رود.

روستای گلین یکی از روستاهای دیدنی کردستان به شمار می رود

بدون شک پاییز برترین فصل برای مسافرتها و طبیعت گردی های گاە بە گاە است، فصل هزار رنگی کە آمیختە شدن بوی نم نم باران و خش خش برگها حس و حالی رویایی و عاشقانە را برای گردشگران بە ارمغان می آورد.

از سنندج بە سمت روستای گلین بە راە می افتیم، راە رسیدن ما بە مقصد از مسیر پر پیچ و خم اما زیبای ژاوە رود میگذرد، مسیری پرپیچ و خم با طبیعتی بکر و دلچسب!

گلین روستایی از توابع ژاوە رود و حدود 50 کیلومتر از سنندج فاصله دارد، برای رسیدن بە این روستای زیبا باید در مسیر جاده کامیاران حرکت کرد، سپس بعد از طی حدود 20 کیلومتر در جاده اصلی از جاده فرعی سمت راست که مسیر دسترسی به روستاهای منطقه ژاوه رود و روستاهای گردشگری دولاب، سو، گلین و...است، حرکت و حدود 20 دقیقه بعد در جاده آسفالت و پر پیچ و خم به روستای گلین می رسیم.

اینجا پایان و آخرین مسیر روستا است، جلوی درب بومگردی زیبایی بە نام واران توقف می کنیم، صاحب بومگردی با خونگرمی از گردشگران استقبال می نماید.

بی مقدمە و بی صبرانە وارد ایوان اقامتگاە میشوم و عظمت کوە قالە گا در برابر ایوان خودنمایی می نماید، چشم هایم را می بندم و با همە وجود هوای گس و خنک پاییزی را استشمام می کنم.

قرار گرفتن اقامتگاە بومگردی در ارتفاع روستا سبب منظره زیبایی شدە است، در یک آن میتوان کل روستا و منظرەهای طبیعی روستا و کوە زیبای قالە گاە کە در مقابل روستا قد علم کردە را از نظر گذراند.

زیبایی منطقە گلین با بوی چای زغالی و نان محلی در هم آمیختە است و گردشگران را محسور خود کردە است، پس از صرف صبحانە راهی روستا میشویم، روستای گلین بافتی قدیمی و پلکانی دارد کە پشت بام خانە ای حیاط خانە دیگری است.

حال بە این همە زیبایی و جاذبە گردشگری روستا، حضور مردمانی مهربان و خونگرم را اضافە کن کە با تماشا گردشگران قد راست کردە و به مهمانان لبخندی می زنند و خوشامدگویی می نمایند.

پیرزن مهربانی در سرراە و جلو خانە اش با لباسهای محلی گلداری نشستە و رهگذران را با دعایی خیر برآمدە از دل باسخاوتش راهی می نماید.

برای کمی نفس گرفتن، چند دقیقە ای را کنارش می نشینیم و از او دربارە زیبایی های روستا می پرسیم، با لحنی آرام و متین کە همە ما را مجذوب خود کردە می گوید، حمام پیرشاوا یکی از حمام های عمومی روستا است کە دیر زمانی است کە بلااستفادە ماندە و اکنون بە یکی از جاذبە های گردشگری منطقە تبدیل شدە است.

در ادامە از کلید چوبی سخن میگوید کە بیش از 200 سال قدمت دارد و گویا نزد یکی از بزرگان روستا نگهداری می گردد و برای مردم گلین از اهمیت خاصی برخوردار است.

بعد از چند دقیقە حرف زدن، برای تماشا زیبایی های طبیعی و باغ و باغات و رودخانە ها و تماشا درختان کهن قدیمی روستا ما را بە پایین دست روستا راهنمایی می نماید.

با دعای خیر و خداحافظی بدرقە می نماید ما را، از کوچە پس کوچە های سنگی روستا و از چندین دالان عبور می کنیم و از حمام پیرشاوا تماشا می کنیم، حمامی تاریخی و با قدمت بسیار کە خود کتابچە بزرگی از مردمانی است کە در گذشتە در این منطقە زیستە اند.

با عبور از میان هر کوچە تنها چیزی کە بە مشام می رسد، بوی نان داغ و کوچە پس کوچە های آب و جارو شدە است.

با رسیدن بە پایین دست روستا، با بهشتی رورو میشویم کە در آرامشی مطلق فرو رفتە است و تنها صدایی کە بە گوش می رسد آواز پرندگان و پایکوبی خروشان رودخانە ها و صدای خش خش برگ درختان بلند قامتی است کە پاییز فصل افتادنشان از عرش بە فرش است.

طبیعت گلین، بە اندازە ای زیبا و چشم نواز است کە گویی نگارگر عالم با دقت و ظرافت خاصی، زمان طولانی را برای کشیدن آن صرف کردە است.

یکی از جاذبە های طبیعی زیبای روستای گلین، آبشار سروزونه است کە یک مکان طبیعی و تفریحی عالی برای گردشگران است.

این آبشار در ارتفاعات بالایی واقع شده و سرچشمه بسیاری از رودخانه ها و چشمه های گلین است و تماشا آن خالی از لطف نیست.

گلین بە سبب توت فرنگی های خوشمزە اش بسیار معروف است اما از سوغاتی های منطقە میتوان بە محصولات طبیعی و باکیفیت روستا مثل توت، شاتوت و گردوی تازه اشارە کرد.

منبع: همگردی
انتشار: 23 خرداد 1403 بروزرسانی: 23 خرداد 1403 گردآورنده: toure-kish.ir شناسه مطلب: 2271

به "روستای گلین یکی از روستاهای دیدنی کردستان به شمار می رود" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "روستای گلین یکی از روستاهای دیدنی کردستان به شمار می رود"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید