ظریف: برجام توافق اختیاری نبود

به گزارش تور کیش، یورونیوز نوشت: وزیر امور خارجه ایران با اشاره به خروج یکجانبه و تنش زای آمریکا از توافق هسته ای، گفت: برجام توافق اختیاری نبود بلکه معاهده ای بود که به تائید شورای امنیت سازمان ملل متحد رسیده بود.

ظریف: برجام توافق اختیاری نبود

محمد جواد ظریف روز آدینه پس از حضور در کاخ الیزه و دیدار با امانوئل ماکرون رئیس جمهوری فرانسه در گفت وگو با شبکه خبری یورونیوز اضافه کرد: آمریکا یکی از طرف های توافق هسته ای بود و این کشور در مورد توافق مذاکره نموده بود. برجام توافق اختیاری نبود بلکه توافقی بود که به تائید شورای امنیت سازمان ملل متحد رسیده بود.

خروج آمریکا از برجام در اردیبهشت ماه سال گذشته و بازگشت تحریم های مالی علیه ایران، نقطه آغاز دوباره تنش ها بین تهران و واشنگتن بود که با لغو معافیت چند کشور از خرید نفت ایران اوج گرفت.

ظریف ادامه داد: این توافق یک شبه به پایان نرسیده و در مورد هر لغت آن بحث زیادی اجرا شده بود.

به گفته وزیر امور خارجه ایران، ساز و کار نقض برجام در این توافق آمده است و اگر اتحادیه اروپا همراه با آمریکا یا بدون آمریکا تصمیم بگیرند که تعهدات خود در برجام را اجرا نمایند، می توانیم در عرض چند ساعت به اجرای کامل برجام بازگردیم.

اقدام آمریکا در مورد خروج از برجام باعث شد تا ایران در نخستین سالگرد خروج دولت ترامپ از برجام، تعهدات خود را طبق بندهای برجام به صورت قانونی کاهش دهد.

ظریف روز گذشته پیش از سفرش به پاریس در موسسه امور بین الملل نروژ، گفته بود که ایران همواره آمده است که با طرف های باقی مانده در برجام گفت وگو کند و در این راستا پیشنهادهای فرانسه را هم آنالیز می نماید.

رئیس جمهوری فرانسه یک روز پیش از سخنان ظریف پیشنهادهایی برای یاری به کاهش تنش در خلیج فارس ارائه نموده و گفته بود که پیش از این به ایران پیشنهادهایی مبنی بر کاهش تحریم ها یا جبران خسارت های ناشی از تحریم ارائه نموده است.

ظریف قرار است در ادامه سفر خود به فرانسه با ژان ایو لودریان همتای فرانسوی خود دیدار و گفت وگو کند.

تعهدات برجامی اروپا محور اصلی این گفت و گوها است.

ظریف که شب گذشته وارد پاریس شده است، در روزهای قبل به هلسینکی، استکلهم و اسلو سفر نموده و با مقامات ارشد فنلاندی، سوئدی و نروژی دیدار و گفت و گو نموده بود.

310 310

منبع: خبرآنلاین
انتشار: 5 مهر 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: toure-kish.ir شناسه مطلب: 284

به "ظریف: برجام توافق اختیاری نبود" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ظریف: برجام توافق اختیاری نبود"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید