عرضه انسولین با کارت ملی؛ سهمیه متخلفان حذف می گردد

به گزارش تور کیش، تهران (پانا) - مدیرکل دارو و مواد تحت کنترل سازمان غذا و دارو با تاکید بر اینکه اخیرا عرضه انسولین با ثبت کد ملی بیمار به همراه UID دارو در سامانه تیتک صورت می گیرد، گفت با این روش دارو تنها در اختیار بیماران قرار گرفته و نشت دارو به حداقل می رسد.

عرضه انسولین با کارت ملی؛ سهمیه متخلفان حذف می گردد

به گزارش روابط عمومی سازمان غذا و دارو، سید حیدر محمدی علت کمبود انسولین را مشکل فراوریکننده داخلی در تامین ماده اولیه مطرح نمود و گفت: در حال حاضر مواد اولیه تامین و دارو در حال فراوری است، همچنین مجوز واردات حجم زیادی انسولین قلمی صادر شده و گره اصلی آن انتقال ارز است که در صورت حل این مشکل، با واردات این حجم انسولین، کمبودها در این زمینه نیز برطرف خواهد شد.

وی اضافه کرد: همچنین با برند اصلی فراوری انسولین قلمی توافق هایی اجرا شده است که بزودی در تامین این نوع انسولین مسئله ای پیش رو نخواهیم داشت.

به گفته مدیرکل دارو سازمان غذا و دارو، چند شرکت فراوری داخل نیز به حوزه فراوری انسولین قلمی وارد خواهند شد که در صورت تحقق این مهم، وابستگی به واردات و مسائل تامین این داروی حیاتی تا حدود زیادی حل می گردد.

وی اظهار داشت: به منظور پیشگیری از نشت انسولین به بازار آزاد و به تبع آن جلوگیری از قاچاق معکوس این دارو به کشورهای همسایه، داروخانه های سراسر کشور ملزم به ثبت کد ملی بیمار به همراه UID دارو در سامانه تی تک شده اند که خروج دارو از سیستم را به حداقل می رساند.

محمدی با تاکید براینکه ثبت کد ملی بیمار به همراه UID در سامانه تیتک در خصوص بعضی از داروها از قبیل رمدسیویر، فاویپیراویر و دوسلیزومپ(اکتمرا) نیز اجرا شده است، توضیح داد: پس از اجرای این روش، مصرف این داروها تا حد قابل ملاحظه ای کاهش پیدا کرد.

وی با تاکید بر اینکه قیمت انسولین در داخل یک پنجم قیمت در کشورهای همسایه است و قبلا افراد سودجو با مراجعه به داروخانه آن را به راحتی تهیه و قاچاق می کردند، گفت: با اجرای این روش، درصورتی که تعداد داروی توزیع شده با داروی عرضه شده به بیمار، مغایرت داشته باشد، سهمیه انسولین متخلفان قطع خواهد شد.

به گفته وی، ثبت کد ملی بیمار به همراه UID درمورد داروی ivig نیز به زودی اجرایی خواهد شد.

منبع: خبرگزاری پانا
انتشار: 14 دی 1399 بروزرسانی: 14 دی 1399 گردآورنده: toure-kish.ir شناسه مطلب: 1324

به "عرضه انسولین با کارت ملی؛ سهمیه متخلفان حذف می گردد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "عرضه انسولین با کارت ملی؛ سهمیه متخلفان حذف می گردد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید