قرصی که ابتلای به امراض قلبی را کاهش می دهد

به گزارش تور کیش، استفاده روزانه از قرص چند منظوره می تواند ابتلای به امراض قلبی را کاهش دهد

قرصی که ابتلای به امراض قلبی را کاهش می دهد

تحقیقات اجرا شده در ایران و بریتانیا نشان داده که ترکیبی از قرص حاوی چهار ماده می تواند موارد حمله قلبی را تا یکسوم کاهش دهد.

این قرص چند منظوره حاوی آسپرین برای رقیق کردن خون، ماده استاتین برای کاهش کلسترول و دو ماده دیگر برای کاهش فشار خون است. هزینه فراوری یک چنین قرصی برای مصرف روزانه بسیار اندک است.

پژوهشگران این تحقیق که در ایران و بریتانیا اجرا شده، توصیه نموده اند که چنین قرصی فراوری گردد و در کشور های کم درآمد دنیا که پزشکان امکانات کمتری برای رسیدگی و ارزیابی شرایط بیماران دارند، در اختیار پزشکان قرار گیرد.

بیماری های قلبی و حمله قلبی یکی از دو عامل اصلی مرگ و میر در دنیا است و هر سال بیش از پانزده میلیون نفر به همین خاطر جان خود را از دست می دهند. چاقی، سیگار و کمبود تحرک بدنی نیز خطر بروز امراض قلبی را بیشتر می نماید.

معاینه بیمار روستایی ایران - قرص چند منظوره برای جبران کمبود های درمانی در کشور های کم درآمد دنیا مناسب است

این تحقیقات، که نتیجه آن در نشریه لانسلت منتشر شده، در یکصد روستای ایران اجرا شده و حدود شش هزار و هشتصد نفر در آن مشارکت داشتند. به نیمی از این افراد قرص چند منظوره داده شد و به آن ها توصیه شد که شیوه زندگی سالم تری را انتخاب نمایند و نیم دیگر فقط توصیه به شیوه زندگی سالم تر را دریافت کردند.

این افراد بیش از پنجاه سال سن داشتند و ابتلا یا عدم ابتلای قبلی به عارضه قبلی مورد توجه نبود.

این آزمایش پنج سال به طول انجامید و نتیجه آن بروز 202 عارضه عمده قلبی در میان 3421 نفری بود که قرص چند منظوره را هم مصرف می کردند. تعداد مبتلایان در میان 3417 نفری که قرص مصرف نمی کردند 301 نفر بود.

کشور های پیشرفته امکانات بیشتری برای ارزیابی تک تک بیماران و تجویز دقیق تر دارو دارند

براساس نتیجه این تحقیق، تجویز قرص چند منظوره از ابتلای یک نفر در هر 35 به عارضه جدی قبلی ظرف پنج سال جلوگیری می گردد.

تام مارشال، از پژوهشگران دانشگاه برمینگام در بریتانیا، گفته است که این تحقیق نشان داد که استفاده از این قرص یک استراتژی قابل آنالیز در کشور های کم درآمد و یا با درآمد متوسط دنیا است.

در این تحقیقات معین شد که استفاده از این قرص باعث کاهش قابل توجه در کلسترول بد می گردد، اما فشار خون را فقط اندکی کاهش می دهد.

دکتر نضال صراف زادگان، پژوهشگر دانشکده پزشکی دانشگاه اصفهان، گفته است که با توجه به هزینه اندک قرص چند منظوره، امکان قابل توجهی برای استفاده از آن برای بهبود بهداشت قلب و عروق و کاهش مرگ و میر در نتیجه ابتلای به این بیماری ها وجود دارد.

فکر فراوری و استفاده از قرص چند منظوره در سال 2001 مطرح شد، اما این اولین آزمایش عمده در این زمینه بوده است.

در کشور های ثروتمندی مانند بریتانیا، پزشکان فرصت و امکانات لازم را دارند تا احتیاج بیماران را به طور فردی ارزیابی نموده و تعداد قابل توجهی از داروها، مانند استاتین های کاهش کلسترول، را تجویز نمایند.

پرفسور مارشال گفته است که استفاده از قرص چند منظوره در بریتانیا احتمالا تغییر چندان زیادی را در مقایسه با وضعیت کنونی ایجاد نخواهد کرد.

علاوه بر این، این دارو در بریتانیا مجوز فراوری ندارد و اخذ مجوز برای آن ممکن است آسان نباشد. به گفته او، مهمترین اولویت برای کشوری مثل بریتانیا این است که افرادی را که دارای فشار خود و کلسترول بالا هستند، اما از آن آگاهی ندارند شناسایی و دارو های مناسب را برای آنان تجویزکرد.

منبع: فرادید
انتشار: 11 مهر 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: toure-kish.ir شناسه مطلب: 299

به "قرصی که ابتلای به امراض قلبی را کاهش می دهد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "قرصی که ابتلای به امراض قلبی را کاهش می دهد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید