مصوبه نو دوگانه سوز کردن خودرو های عمومی

به گزارش تور کیش، خبرگزاری خبرنگاران-بر اساس مصوبه تازه شورای اقتصاد، هزینه لازم برای دوگانه سوز کردن 200 هزار خودرو، برای احداث 700 جایگاه CNG تازه صرف خواهد شد.

مصوبه نو دوگانه سوز کردن خودرو های عمومی

به گزارش خبرنگاران؛ محمدحسین باقری درباره جزئیات مصوبه تازه شورای اقتصاد مبنی بر اصلاح طرح حمایت از تولید و تبدیل کارگاهی یک میلیون و 464 هزار دستگاه خودروی تاکسی، ون (تاکسی)، وانت و مسافربر شخصی بنزینی به CNG سوز اضافه کرد: این مصوبه هنوز رسما به ما ابلاغ نشده، اما اصل بحث این بوده که بخشی از تعداد تبدیل خودرو ها که یک میلیون و 464 هزار خودرو بوده یعنی حدود 200 هزار خودرو را کاهش دهیم و هزینه آن را برای احداث جایگاه های CNG مصرف کنیم.

مدیر طرح سی ان جی شرکت ملی پخش فرآورده های نفتی ایران اضافه کرد: این 200 هزار خودرو کاهش یافته، ترکیب متناسبی از همه این خودروهاست و دلیل این کاهش هم، استقبال نکردن مالکان خودرو از این طرح بوده است. دلیل عدم استقبال هم شاید این طور باشد که به نظر می رسد سهمیه بنزین آن ها زیاد است. یک بخش از دلیل عدم استقبال هم شاید مربوط به قیمت بنزین باشد.

باقری ادامه داد: زمانی که این مصوبه ابلاغ شد، قیمت بنزین یک هزار و 500 تومان و گاز 450 تومان بود و این اختلاف قیمت برای مردم معنادار بود، اما پس از افزایش قیمت بنزین، اکنون با این تورم قیمتی، دیگر کسی بنزین یک هزار و 500 تومانی را احساس نمی کند.

این مقام مسئول در زمینه سی ان جی تاکید کرد: هم اکنون این مصوبه برای خودرو های عمومی و مسافربر های شخصی تدوین شده که سهمیه بنزین هم دارند. یعنی، بیش از سهمیه بنزینی که دریافت می کنند، به دلیل انجام حمل و نقل بار و مسافر کشور، یک سهمیه جداگانه هم دارند. این سهمیه به مقدار ای است که شاید سبب شده باشد که رغبتی برای دوگانه سوز کردن خودرو های خود نداشته باشند.

مدیر طرح سی ان جی شرکت ملی پخش فرآورده های نفتی ایران اضافه کرد: مصوبه مربوط به یک میلیون و 464 هزار خودرو با 6 پیمانکار پیش می رود که تا به امروز در تمام کشور، 297 کارگاه از طریق این پیمانکاران تجهیز شده است. خودرو های عمومی و مسافربر های شخصی که در حال حاضر مشمول این مصوبه اند، با مراجعه به سایت GCR.NIOPDC.IR برای استفاده از مزایای این طرح ثبت نام کرده اند.

وی گفت: آخرین آمار مربوط به ثبت نام این دسته از خودرو ها در سایت، نشان می دهد که تا به امروز 350 هزار خودرو ثبت نام کرده اند که از این تعداد، تنها 144 هزار و 600 عدد خودرو مشمول طرح هستند و مابقی بدون داشتن شرایط لازم، ثبت نام کرده اند؛ یعنی، جزو خودرو های عمومی یا مسافربر های شخصی نیستند و سیستم اجازه ادامه کار را به آن ها نداده است.

باقری اضافه کرد: از میان خودرو های ثبت نامی که مشمول طرح هستند هم 114 هزار و 600 خودرو تا به امروز تبدیل شده اند، 13 هزار و 600 خودرو نوبت کارگاه گرفته اند و در انتظار تبدیل هستند، 16 هزار و 200 خودرو هم ثبت نام کرده اند، اما هنوز کارگاه انتخاب نکرده اند.

وی در مورد تولید خودرو های دوگانه سوز یا پایه گاز سوز از ابتدا و در کارخانه، اظهار کرد: این یک آرزو و آمالی است که باید خودروساز ها به آن جامه عمل بپوشانند. مهم تر از تولید خودرو دوگانه سوز، تولید خودرو های پایه گاز سوز است؛ یعنی، زمانی که خودرو از کارخانه خارج می شود، طراحی آن بر اساس پایه گازسوز باشد.

این مقام مسئول گفت: آمار و ارقام مربوط به تولید این دسته از خودرو ها در شرکت های خودروسازی در اختیار ما نیست، اما اگر خودرو ها با موتور گازسوز مانند موتور EF 7 که روی خودرو های مختلفی مانند سمند، پژو و دنا در حال نصب است طراحی شوند، بهترین حالت و به نفع جامعه است.

به گفته مدیر طرح سی ان جی شرکت ملی پخش فرآورده های نفتی ایران حدود دو هزار و 500 جایگاه سوخت سی ان جی در کشور داریم که مصرف روزانه آن ها، حدود 23 میلیون متر مکعب است در حالی که این جایگاه ها، قابلیت ارائه خدمات تا 40 میلیون مترمکعب در روز را دارند؛ یعنی، نیمی از ظرفیت آن ها استفاده نمی شود. احداث جایگاه های تازه هم در حال انجام است و بخش خصوصی می تواند در این زمینه سرمایه گذاری کند.

باقری ضمن بیان اینکه مشکل این طرح در حال حاضر، مراجعه نکردن خودرو های عمومی مشمول طرح برای دوگانه سوز شدن است، گفت: با توجه به محدودیت زمانی مصوبه از مالکان خودرو های عمومی و مسافربر های شخصی درخواست می شود که تا انتها مهلت استفاده از این طرح، از آن استقبال کرده و خودرو های خود را به صورت رایگان دوگانه سوز کنند، زیرا اختلاف قیمت سوخت میان خودرویی که بنزین سوز باشد با خودرویی که تبدیل به دوگانه سوز شده، حدود 75 درصد است.

مدیر طرح سی ان جی شرکت ملی پخش فرآورده های نفتی ایران در انتها ن گفت: این مسئله هم به نفع مالکان خودروهاست، هم از نظر کاهش آلایندگی هوا به نفع مردم خواهد بود؛ همچنین به مقداری که سی ان جی در خودرو ها استفاده شود، مصرف بنزین هم کاهش می یابد و امکان صادرات و ارزآوری برای کشور را هم خواهد داشت.

منبع: خبرگزاری آریا
انتشار: 27 تیر 1400 بروزرسانی: 27 تیر 1400 گردآورنده: toure-kish.ir شناسه مطلب: 1673

به "مصوبه نو دوگانه سوز کردن خودرو های عمومی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "مصوبه نو دوگانه سوز کردن خودرو های عمومی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید