میزان سرب هوای تهران در چه فصل هایی بیشتر است؟

به گزارش تور کیش، پژوهشگران با بررسی غلظت سرب گرد و غبار هوای تهران در بازه زمانی زمستان 1397 تا پاییز 1398، عنوان کردند که میزان این آلاینده در همه فصل ها به غیر از زمستان برای بچه ها بالاتر از حد مجاز بود.

میزان سرب هوای تهران در چه فصل هایی بیشتر است؟

به گزارش خبرنگاران، ذرات معلق یکی از عوامل مهم آلودگی هوا هستند که اندازه، غلظت، ترکیب شیمیایی و سمیت این ذرات بر میزان تاثیرات سلامت آن ها موثر است. این ذرات توانایی جذب فلزات سنگین و آلاینده های دیگر مثل آفت کش ها را نیز دارند.

فلزات سنگین مانند آرسنیک، آهن، روی، سرب، کادمیوم، کروم، مس، منگنز و نیکل در هوا می توانند از طریق تنفس، بلعیدن و تماس پوستی وارد بدن انسان شوند و مشکلاتی مثل بیماری های کلیوی، اختلال در سیستم اعصاب، اختلال در عملکرد غدد درون ریز و ... ایجاد کنند.

با توجه به مشکلاتی که فلزات سنگین ایجاد می کنند، پژوهشگران با انجام مطالعه ای میزان فلز سنگین سرب را در فصول مختلف شهر تهران بررسی کردند.

برای انجام این تحقیق و ارزیابی ریسک سلامت فلزات سنگین در گرد و غبارهای اتمسفری، از چهار منطقه 9، 11، 10 و 12 واقع در غرب و مرکز تهران در طی فصل های زمستان 1397 و بهار، تابستان و پاییز 1398 نمونه گیری انجام شد.

به منظور جمع آوری نمونه های گرد و غبار اتمسفری در هر نقطه سه تله گرد و غبار قرار داده شد و پس از انتقال به آزمایشگاه مورد بررسی قرار گرفتند.

بررسی های این مطالعه نشان داد که کم ترین غلظت فلز سرب در فصل زمستان و در منطقه تهرانسر بود و بیشترین غلظت سرب مربوط به فصل پاییز و در خیابان وحدت اسلامی بود.

به علت غربی بودن بادهای غالب تهران و استقرار بخش مهمی از صنایع استان تهران در غرب شهر، بیشتر آلودگی های ناشی از صنایع از غرب به سمت مرکز رانده می شوند. همچنین کوه های شمال و شمال شرق تهران مانع از خروج آلودگی ها از طریق جریان باد هستند.

نتایج این بررسی حاکی از این بود که بلعیدن گرد و غبارهای اتمسفری اصلی ترین راه قرارگیری در معرض سرب است و بیش از 90 در صد از شاخص های خطر بیماری های غیر سرطانی فلزات سرب، مربوط به بلع بود.

همچنین یافته های این پژوهش نشان داد که در فصل زمستان به دلیل بارندگی های زمستان 1397 میزان خطر سرب برای افراد بالغ و بچه ها کم تر از حد مجاز بود و خطری سلامت افراد را تهدید نمی کرد اما در بهار، تابستان و پاییز مقدار شاخص خطر سرب برای بچه ها بالاتر از حد مجاز بود و ریسک ابتلا به بیماری های غیر سرطانی در بچه ها تمام مناطق نمونه برداری شده، بالا بود.

در انجام این مطالعه مریم سامانی و احمد گلچین؛ پژوهشگران گروه علوم خاک دانشگاه زنجان، حسینعلی علیخانی؛ پژوهشگر گروه علوم خاک پردیس کشاورزی و منابع طبیعی دانشگاه تهران و احمد بایبوردی؛ پژوهشگر سازمان تحقیقات آموزش و ترویج کشاورزی تبریز؛ مشارکت داشتند.

یافته های این پژوهش پاییز سال جاری به صورت مقاله علمی پژوهشی با عنوان ارزیابی خطر سلامت سرب در گرد و غبارهای اتمسفری شهر تهران در فصل های مختلف در مجله دانشکده بهداشت و انستیتو تحقیقات بهداشتی منتشر شده است.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 5 فروردین 1400 بروزرسانی: 5 فروردین 1400 گردآورنده: toure-kish.ir شناسه مطلب: 1478

به "میزان سرب هوای تهران در چه فصل هایی بیشتر است؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "میزان سرب هوای تهران در چه فصل هایی بیشتر است؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید