واکنش فرانسه به گزارش جدید آژانس اتمی درباره برنامه هسته ای ایران

به گزارش تور کیش، سخنگوی وزارت خارجه فرانسه به گزارش جدید آژانس بین المللی انرژی اتمی درباره برنامه هسته ای ایران واکنش نشان داد.

واکنش فرانسه به گزارش جدید آژانس اتمی درباره برنامه هسته ای ایران

به گزارش گروه بین الملل خبرنگاران، سخنگوی وزارت خارجه فرانسه از اظهارنظر درباره اینکه آیا سه کشور اروپایی قصد دارند در واکنش به گزارش جدید آژانس بین المللی انرژی اتمی اقدام به صدور قطعنامه ای علیه ایران از طریق شورای حکام آژانس کنند کنند طفره رفت.

یک خبرنگار با اشاره به عقب نشینی چند ماه پیش تروئیکای اروپا از صدور قطعنامه شورای حکام آژانس علیه ایران از آگنس ون در مول سخنگوی وزارت خارجه فرانسه پرسید آیا کشورهای اروپایی این بار قصد دارند قطعنامه مذکور را مجدداً صادر کنند یا خیر.

او در پاسخ به این سوال گفت: ما با نگرانی متوجه گزارش مدیر کل آژانس بین المللی انرژی اتمی درباره اجرای قراردهای پادمانی در ایران شده ایم.

وی اضافه کرد: این گزارش تأیید می کند که هیچ پیشرفتی در گفت وگوهای میان ایران و آژانس در زمینه ارائه پاسخ های اساسی به سئوالات آژانس درباره وجود مواد هسته ای غیراعلام نشده در چند سایت حاصل نشده است.

سخنگوی دستگاه دیپلماسی فرانسه گفت: قویاً از ایران می خواهیم این پاسخ ها را در اسرع وقت فراهم کنند. بار دیگر حمایت کامل خود از اقدامات مستقل و بی طرفانه آژانس بین المللی انرژی اتمی و مدیر کل آن را اعلام می کنیم.

رافائل گروسی، مدیر کل آژانس بین المللی انرژی اتمی دیروز (دوشنبه) در گزارش فصلی جدید این نهاد بین المللی مدعی شده بود ایران هنوز درباره ذرات اورانیوم فراوری شده در چند سایت اعلام نشده توضیحاتی ارائه نکرده است.

ایران تأکید می کند به عنوان یکی از امضاکنندگان پیمان منع گسترش سلاح های اتمی (ان پی تی) و عضوی از آژانس بین المللی انرژی اتمی، حق دستیابی به فناوری هسته ای را برای مقاصد صلح آمیز دارد.

علاوه بر این، بازرسان آژانس بین المللی انرژی اتمی تا به امروز بارها از تاسیسات هسته ای ایران بازدید کرده اند اما هرگز مدرکی که نشان دهد برنامه صلح آمیز انرژی هسته ای این کشور به سمت مقاصد نظامی انحراف داشته باشد، پیدا نکرده اند.

ایران علاوه بر این در سال 2015 به توافقی با کشورهای موسوم به گروه 1+5 برای حل و فصل تنش ها بر سر برنامه هسته ای خود دست پیدا کرد. لی رغم اذعان آژانس بین المللی انرژی اتمی به پایبندی ایران به تمامی تعهداتش، دولت آمریکا در اردیبهشت ماه سال 1397 به صورت یکجانبه از این توافق خارج شد.

آژانس اتمی در گزارش جدید تصریح کرده از تاریخ 23 فوریه (پنجم اسفندماه) به داده های مانیتورهای آنلاین نظارت بر غنی سازی و مهر و موم های الکترونیک دسترسی نداشته است. این نهاد بین المللی همچنین گفته به اطلاعات اندازه گیری که توسط دستگاه های نصب شده به دست می آیند نیز دسترسی نداشته است.

ایران و آژانس بین المللی انرژی اتمی اسفندماه سال گذشته به توافقی برای ارائه دسترسی های داوطلبانه از سوی ایران به دو مکان مشخص شده و تسهیل فعالیت های راستی آزمایی آژانس دست یافتند. این توافق هفته پیش به مدت یک ماه دیگر (تا تاریخ 24 ژوئن مصادف با سوم تیرماه) تمدید شد.

آژانس بین المللی انرژی اتمی می گوید پروتکل الحاقی به این نهاد بین المللی اجازه دسترسی گسترده تر به اطلاعات و اماکن موجود در ایران را می دهد.

سال گذشته مجلس شورای اسلامی ایران قانونی را به تصویب رساند که دولت را ملزم می کند در صورت عدم رفع تحریم ها علیه ایران بازرسی های آژانس اتمی در ایران را معلق کند.

خبرگزاری آسوشیتدپرس نوشته با آنکه ایران و آژانس اتمی در توافق اسفندماه به محدود شدن دسترسی های آژانس به دوربین های نظارتی در تأسیسات هسته ای ایران اذعان کرده بود گزارش فصلی جدید نشان می دهد محدود شدن دسترسی های آژانس فراتر از آن چیزی بوده که تصور می شده است.

طبق گزارش آسوشیتدپرس، آژانس برای نخستین بار گفته که تنها می تواند برآوردی از میزان ذخایر اورانیوم ایران ارائه دهد و قادر به اعلام میزان دقیق این مواد نیست.

این گزارش در شرایطی به اعضای شورای حکام آژانس ارائه شده که دولت آمریکا مدعی است از طریق مذاکرات جاری در شهر وین به دنبال بازگشت به توافق هسته ای برجام است. واشنگتن با وجود این به تعهدات لازم جهت بازگشت به این توافق هسته ای عمل نکرده است.

منبع: خبرگزاری فارس
انتشار: 31 خرداد 1400 بروزرسانی: 31 خرداد 1400 گردآورنده: toure-kish.ir شناسه مطلب: 1626

به "واکنش فرانسه به گزارش جدید آژانس اتمی درباره برنامه هسته ای ایران" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "واکنش فرانسه به گزارش جدید آژانس اتمی درباره برنامه هسته ای ایران"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید