وحشت از موش های پرنده در تهران

به گزارش تور کیش، خبرنگاران: فیلمی از موش های تهران منتشر شده که به راحتی و به تعداد زیاد در بالای درخت حرکت می کنند اما مدیرعامل شرکت ساماندهی مشاغل شهر تهران تاکید دارد که این فیلم مربوط به چند سال گذشته و درختان در خیابان طالقانی هرس شده و اصلاً تصاویر با هم تطبیق ندارد.

وحشت از موش های پرنده در تهران

فیلمی مبنی بر جولان موش ها بر روی شاخه های درخت در خیابان طالقانی در فضای مجازی منتشر شد. برخی رسانه ها نوشتند که گاهی در گوشه و کنار خیابان در جوی های آب موش هایی را می بینیم که برای دیدن آنها نیاز به چشم مسلح و یا ابزار خاصی نیست. وجود این موش ها در حاشیه پیاده روها، نهرهای آب و پریدن آن ها به داخل مخازن زباله و رفت و آمدشان در لوله های فاضلاب به یک امر عادی تبدیل شده اما حالا موش ها به بالای درخت رفته اند.

فیلم برای چند سال پیش است

برای صحت و سقم این موضوع به سراغ قدرت محمدی مدیر عامل شرکت ساماندهی مشاغل شهر تهران رفتیم. وی در این باره به فارس گفت: فیلمی که در حال حاضر در فضای مجازی در حال نشر است مربوط به چند سال گذشته است. درختان در این خیابان هرس شده و تصاویر تمام آنها موجود است و حتی می توانید به خیابان طالقانی بروید و ببیند که فیلم منتشره با درختان در حال حاضر تطابق ندارد.

وی با بیان اینکه در سال 1400 سم خاصی برای کاهش موش ها مورد استفاده قرار گرفت و همین امر باعث شد که تعداد موش ها به مقدار قابل توجهی کاهش یابد. در سامانه 137 و 1888 ما شاهد کاهش 35 درصدی تماس ها در خصوص موش هستیم.

محمدی با تاکید بر این موضوع که در سال 98 یک مدل سم مورد استفاده قرار گرفت که خیلی بر روی موشها تاثیرگذار نبود اما در سال جاری با هماهنگی با سازمان حفظ و نباتات جهاد کشاورزی یک سم مورد تایید قرار گرفت و برای موش ها استفاده کردیم، گفت: سم مناسب بود و تعداد موش ها را در تهران کاهش داد.

مدیر عامل شرکت ساماندهی مشاغل شهر تهران افزود: همکاران مبارزه با جانوارن موذی در منطقه ها هم از این سم رضایتمندی داشتند. بر روی موش های موجود در سطح شهر تهران هرسمی تاثیر گذار نیست.

وی در پاسخ به این پرسش که قبلا اعلام شده بود برخی از موشها خارجی هستند، گفت: نمی دانم خارجی است یا ایرانی اما موش ها تولید مثل می کنند و زاد و ولدشان به شکلی است که به سرعت مقدار آنها زیاد می شود اما همین جا تاکید می کنم فیلمی که در فضای مجازی در حال نشر است برای چند سال گذشته است.

بر اساس این گزارش، برخی کارشناسان می گویند که یک موش ماده در عرض یک سال تا 10 بار زایمان کرده و هر بار بین 5 تا 6 نوزاد به دنیا می آورد. این 60 موش هم پس از شش هفته زاد و ولد می کنند. بنابراین پس از چند ماه شاهد جمعیت زیادی از موش ها خواهید بود.هیچ وقت نمی توان جمعیت موش را به صفر رساند اما می توان مقدار آن را کنترل کرد.

در گذشته مأموریت مبارزه با جانوران موذی از طریق سازمان مدیریت پسماند شهر تهران انجام می شد اما در چند سال گذشته این وظیفه به شرکت ساماندهی مشاغل شهر تهران واگذار شده است اما شنیده ها حاکی از این است که قرار است این مسئولیت دوباره به سازمان پسماند بازشود.

مسوولیت مبارزه با جانوران موذی در یک ماه آینده به سازمان پسماند واگذار می شود

علی اصغر عطایی مدیر کل خدمات شهری شهرداری تهران گفت: ماموریت مبارزه با جانوران موذی در حال حاضر از طریق شرکت ساماندهی مشاغل انجام می شود اما قرار است دوباره این مسئولیت به سازمان مدیریت پسماند واگذار شود.

وی ادامه داد: قرار است که مدیریت یکپارچه شود. مقدمات کار اجرا شده است و در حوزه ستادی و معاونت کارهای اولیه اجرا شده و تا یک ماه آینده این ماموریت به صورت 100 درصد به سازمان پسماند شهر تهران منتقل می شود.

وی در پاسخ به این پرسش که فیلمی در فضای مجازی در خصوص حضور موش ها بر روی درختی در خیابان طالقانی منتشر شده است، گفت: در این باره مدیرعامل شرکت ساماندهی مشاغل توضیحاتی ارائه کردند من از یک بعد دیگر به موضوع می پردازم در حال حاضر مقدار موش نسبت به گذشته کاهش پیدا کرده است و با توجه به حساسیت ها و لایروبی انهار و آموزش هایی که به شهفرایندان داده شده مقدار موش کاهش یافته است.

عطایی به آموزش هایی که به کسبه و اصناف در این زمینه داده شده اشاره کرد و گفت: در گذشته برخی از اصناف پسماندها را رها می کردند موش ها هم در این پسماندها جولان می دادند و کلونی های مختلفی داشتند اما با توجه به آموزش های اجرا شده و عدم تجمع پسماندها و جمع آوری منظم زباله مقدار موش کاهش یافته است.

مدیر کل خدمات شهری شهرداری تهران گفت: همه منطقه ها و دستگاه های نظارتی در این زمینه نسبت به موضوع حساس هستند. در حال حاضر مرتب مخازن زباله تخلیه می شود و لایروبی انهار هم صورت می گیرد حتی در زمین های بایر و محله های که قبلا پسماند رها می شد در حال حاضر کنترل های لازم اجرا شده و دیگر موشی در آنجا جولان نمی دهد. البته شرکت ساماندهی مشاغل شهر تهران هم اقداماتی انجام داده است و در تمام منطقه ها پیمانکاران مبارزه با حیوانات موذی وجود دارند.

بر اساس این گزارش مدتی است که تعداد موش ها در تهران به دلیل نوع سم خاصی که استفاده می شود کاهش پیدا کرده است .مقدار تماس های مردم هم با شهرداری در این زمینه حدود 35 % کم شده است. قرار است که مسئولیت مبارزه با جانوران موذی هم در شهرداری به سازمان پسماند واگذار شود تا یک مدیریت یکپارچه ایجاد شود چرا که موش ها بیشتر در بین زباله ها هستند و پیمانکاران جمع آوری پسماند می توانند در این زمینه اقدامات بهتری برای کنترل جمعیت موش انجام دهند.

زاد و ولد موش زیاد است و هیچگاه به طور کامل از بین نمی فرایند اما می توان با تدابیر اندیشیده شده جمعیت آنها را کاهش داد. در گذشته روش های مختلفی برای مبارزه با موش در نظر گرفته شده بود که خیلی جوابگو نبود حال می گویند سم جدیدی آمده که موش ها را از پای در می آورد؟

همشهری آنلاین

منبع: رکنا
انتشار: 4 اسفند 1400 بروزرسانی: 4 اسفند 1400 گردآورنده: toure-kish.ir شناسه مطلب: 1929

به "وحشت از موش های پرنده در تهران" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "وحشت از موش های پرنده در تهران"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید