بازسازی منزل: سرانجام فاز نخست بازسازی سرای ایکی قاپیلی بازار تبریز تا مهرماه

به گزارش تور کیش، طبق اعلام مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی آذربایجان شرقی فاز نخست بازسازی سرای ایکی قاپیلی بازار تاریخی تبریز تا سرانجام مهر ماه امسال به سرانجام خواهد رسید.

بازسازی منزل: سرانجام فاز نخست بازسازی سرای ایکی قاپیلی بازار تبریز تا مهرماه

جهت دریافت خدمات بازسازی منزل با گروه ساختمانی آبان در ارتباط باشید. از طراحی پلن بازسازی تا اجرای جز به جز بازسازی منزل، ویلا و ساختمان اداری تخصص ماست.

مرتضی آبدار، مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی آذربایجان شرقی، ضمن اعلام خبر اتمام فاز نخست پروژه بازسازی سرای ایکی قاپیلی بازار تاریخی تبریز تا مهر ماه امسال اظهار کرد که:

بازسازی بخش های آسیب دیده سرای ایکی قاپیلی بازار تاریخی تبریز از مورخ 13 خرداد 98 ا نظارت متخصصان و کارشناسان اداره کل میراث فرهنگی استان به طور مستمر ادامه دارد و فاز نخست این عملیات تا انتها مهر ماه امسال به اتمام خواهد رسید.

وی در ادامه با بیان اینکه در حادثه اخیر آتش سوزی سرای ایکی قاپیلی بازار تبریز، سه عنصر اصلی این سرای به طور کامل دچار حریق شده و دالان میانی با تخریب 50 درصدی همراه بود، ادامه داد:

در حال حاضر بر اساس ضوابط اصولی میراث فرهنگی بازسازی سَبکی دالان میانی با کوشش گروه های بازسازیی مستقر در این سرای در حال اجرا است، به طوری که روزانه قریب به 40 نیروی کار بازسازی گر در این مکان مشغول فعالیت مستمر هستند.

مدیرکل میراث فرهنگی استان، با اشاره به اینکه در حال حاضر بازسازی سرای ایکی قاپیلی با پیشرفت بیش از 60 درصد همراه است، در ادامه سخنانش اضافه کرد:

اولین مرحله از عملیات بازسازی که مربوط به بخش سرای اصلی است تا انتها مهرماه امسال به اتمام خواهد رسید و باقی عملیات که به بخش های دالان میانی و سقط فروشان مربوط است ادامه خواهد داشت.

آبدار در پایان اظهار داشت:

بازسازی این سرای به صورت کامل تحت نظر پایگاه جهانی بازار تبریز و معاونت میراث فرهنگی استان صورت می پذیرد و با اخذ اعتبار لازم بازسازی تکمیلی سرای انجام خواهد گرفت.

لازم به ذکر است 18 اردیبهشت ماه امسال سرای ایکی قاپیلی بازار در اثر اتصال برق دچار آتش سوزی شد و در اثر این حادثه بخش هایی از بازار دچار آسیب شدند. بازار تاریخی تبریز یکی از مهم ترین جاهای دیدنی تبریز محسوب می گردد که به عنوان بزرگ ترین بازار سرپوشیده جهان در لیست آثار ملی ایران و میراث جهانی یونسکو به ثبت رسیده است.

منبع: کجارو / خبرگزاری مهر
انتشار: 19 اسفند 1400 بروزرسانی: 19 اسفند 1400 گردآورنده: toure-kish.ir شناسه مطلب: 1945

به "بازسازی منزل: سرانجام فاز نخست بازسازی سرای ایکی قاپیلی بازار تبریز تا مهرماه" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "بازسازی منزل: سرانجام فاز نخست بازسازی سرای ایکی قاپیلی بازار تبریز تا مهرماه"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید