چاپ جدید کتاب مجموعه تبادل نظر های آیدا شاملو به بازار آمد

به گزارش تور کیش، چاپ جدید کتاب بام بلند هم چراغی (با آیدا درباره احمد شاملو) اثر سعید پورعظیمی توسط نشر نو منتشر و راهی بازار نشر شد.

چاپ جدید کتاب مجموعه تبادل نظر های آیدا شاملو به بازار آمد

جهت دریافت مشاوره خدمات چاپ کاتالوگ قیمت از بهترین و مجربترین طراحان کشور همراه ما باشید. از طراحی تا چاپ کاتالوگ های تبلیغاتی حرفه ای را با بهترین قیمت از ما بخواهید.

به گزارش گروه فرهنگی خبرنگاران، چاپ جدید کتاب بام بلند هم چراغی (با آیدا درباره احمد شاملو) اثر سعید پورعظیمی به تازگی توسط نشر نو منتشر و راهی بازار نشر شده است. این کتاب یکی از عناوین مجموعه کتابخانه یاد ها و خاطره ها است که این ناشر چاپ می نماید و همزمان با چاپ جدید کتاب دیگر پورعظیمی یعنی من بامدادم خاتمه (مجموعه مقالات درباره احمد شاملو) چاپ شده است.

این، چاپ جدید کتاب موردنظر است که توسط نو منتشر شده و به گفته نویسنده اش، تمایز چندانی با چاپ های پیشین ندارد به جز این که با همکاری آیدا شاملو (سرکیسیان) ویرایش شده است. پورعظیمی می گوید بخشی از پرسش وپاسخ های کتاب و شرح تعداد اندکی از تصاویر در این نوبت چاپ اصلاح یا دقیق تر شده اند و بعضی خطا های چاپی متن و نمایه ها هم بازبینی و تصحیح شده اند. در چاپ های پیشین این کتاب، نقاشی طرح جلد به قلم علیرضا اسپهبد کشیده شده بود، اما در چاپ جدید کتاب، طرح امیرمحمد قاسمی زاده روی جلد آمده است.

عناوین بخش های اصلی این کتاب به ترتیب عبارت اند از:

یادداشتی بر چاپ تازه، پیش درآمد، آه ای یقین یافته! بازم نمی نهی؟، در به درتر از باد زیستم، پای گارسه، سر جدتان اسمشان را نگذارید فیلم، از شیراز تا غرناطه، گلوله ای که به انجام کار شلیک می گردد، بر خاکی از براده الماس و رعشه درد، شعر تو قلب دنیا را لمس می نماید، بذا خلایق دو کلوم حرف بزنن، دیالوگ طهرونی در رومانیْ قزاق ها در پامنار، جادوی آن صدای غریب، پیش از آنکه خشم صاعقه خاکسترش کند، درآینه.

کتاب بام بلند هم چراغی پیوست های زیادی هم دارد که به این ترتیب اند:

نامه هایی منتشر نشده از احمد شاملو به: احسان یارشاطر، حسن فیاد، حسین قاضیان، علیرضا اسپهبد، کلارا خانس، متن سخنرانی در کنفرانس مشترک دانشگاه پرینستون و انجمن قلم آمریکا، گزارش هیئت ژوری جایزه واژه آزاد، وصیت شاملو درباره سرپرستی و حق التالیف آثارش، نامه یدالله رویایی به سعید پورعظیمی، نامه احمد کریمی حکاک به سعید پورعظیمی.

پس از پیوست ها هم 3 بخش دیگر در انتهای کتاب هستند که از این قرارند: یادداشت ها و شرحات جا افتاده در مجموعه اشعار شاملو و یک ترانه، نظر در تو می کنم ای بامداد، نمایه

در بخشی از این کتاب می خوانیم:

* از قول مادر شاملو نقل کردید که شاملو از کلاس پنجم یا ششم ابتدایی شعر می گفته. اولین شعری که از او منتشر شد کی و کجا چاپ شده؟

سال 1321 در نشریه اطلاعات هفتگی چند قطعه ادبی از او منتشر شده که در کنار تعدادی قطعات منثور دیگر سال 1326 در مجموعه آهنگ های فراموش شده چاپ شد.

* گذشته از قوت و ضعف شعرها، به هرحال تعدادی از اولین سروده های شاملو در زندان نوشته شده؛ بنابراین، پرداختن به این فصل از زندگی اش اهمیت بسیار دارد؛ چون شخصیت و اندیشه و شعر او در همین سال ها شکل می گیرد. شاملو چندبار و به چه دلایلی زندان رفته است؟

دو بار به خاطر مسائل سیاسی زندان بلندمدت رفته. زندان اولش در هفده سالگی بود. نوجوان بود و تصور می کرد که دشمنِ دشمن ما، دوست ماست و آلمان که دشمن روس و انگلیس است دوست ماست؛ بنابراین، آغاز کرد به فعالیت ضد متفقین و به همین دلیل در تهران بازداشت شد و او را به بازداشتگاه سیاسی شهربانی در تهران منتقل کدند و تحویل ارتش سرخ دادند، بعد هم که به بازداشتگاه شوروی در رشت منتقل شد.

منبع: خبرگزاری دانشجو
انتشار: 24 آبان 1399 بروزرسانی: 7 اردیبهشت 1400 گردآورنده: toure-kish.ir شناسه مطلب: 1218

به "چاپ جدید کتاب مجموعه تبادل نظر های آیدا شاملو به بازار آمد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "چاپ جدید کتاب مجموعه تبادل نظر های آیدا شاملو به بازار آمد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید