گالیپولی کجاست؟

به گزارش تور کیش، امروز، منطقه ها جنگی گالیپولی نواحی حفاظت شده ای هستند پر از درختان کاج که دور تا دورشان را سواحل و خلیج های رویایی گرفته. اما یاد و خاطره اتفاق هایی که در سال 1915 در این منطقه ها رخ داد هنوز در فکر مردم ترکیه و دیگران زنده است و نقشی پررنگ در خاطرات ملی اهالی ترکیه، استرالیا و نیوزیلند دارد. اما ماجرای گالیپولی چیست؟

گالیپولی کجاست؟

گالیپولی منطقه تاریخی مهمی در ترکیه است که امروز به یک پارک ملی حفاظت شده تبدیل شده است. هزاران نفر از اهالی استرالیا و نیوزلند هرساله به یاد کسانی که در نبرد گالیپولی بوده اند برای بازدید به این منطقه می آیند. اما تعداد مسافرها و گردشگرهای ترکیه هم که هر سال برای ادای احترام در گالیپولی جمع می شوند کم نیست.

چرا گالیپولی خاص است؟

گالیپولی همواره منطقه ایدئالی برای جهانگردها و جنگجویان بوده زیرا به وسیله آن می توانسته اند بین اروپا و آسیا رفت و آمد نمایند. خشایارشاه در سال 481 قبل از میلاد با کشتی هایش از این منطقه گذشت و اسکندر کبیر هم یک قرن و نیم بعد پا جا پای او گذاشت. در دوره بیزانس، گالیپولی خط مقدم دفاعی قسطنطنیه بود و در قرن 15 این منطقه تحت کنترل سلطان بایزید عثمانی نهاده شد. اما مهم ترین اتفاق تاریخی در زمان جنگ جهانی اول در گالیپولی رخ داد. عثمانی ها در این جنگ اعلام بی طرفی نموده بودند اما در اکتبر سال 1914 به نیروهای مرکزی پیوستند و راه اصلی مهمات رسانی متفقین از بریتانیا و فرانسه به هم پیمان شان روسیه را بستند. در مقابل، چرچیل به دست گرفتن کنترل تنگه داردانل و بسفر را برای متفقین حیاتی می دید که معنایش اشغال استانبول بود. به همین علت نبردی میان متفقین و عثمانی ها در این منطقه رخ داد. نیروهای بریتانیایی، استرالیایی، نیوزلندی و هندی وارد شبه جزیره گالیپولی شدند و نیروهای فرانسوی به کوم کاله در نزدیکی چناق قلعه رفتند. در نهایت، بعد از 9 ماه نبرد سخت، نیروهای متفقین بدون پیشروی در دسامبر 1915 و ژانویه 1916 این منطقه را ترک کردند.

در گالیپولی چه می بینیم؟

مساحت پارک ملی گالیپولی 33.500 هکتار از شبه جزیره است. در این منطقه علائم راهنمای زیادی وجود دارد. تعدادی از آنها تابلوهای راهنمای اتوبان هستند، تعداد دیگرشان تابلوهای راهنمای پارکی ملی و بقیه هم علائم چوبی مربوط به منطقه ها نظامی حفاظت شده. تعداد زیاد تابلوها ممکن است کمی گیج تان کند. در حال حاضر 40 بخش یادمان جنگی در این منطقه است که 20 تای آنها ترکی هستند. نبردهای اصلی در ساحل غربی شبه جزیره و در تپه های شرقی خلیج رخ داد. اگر این منطقه را می شناسید و می خواهید یادمان خاصی را ببینید می توانید از وبسایت کمیسیون یادمان های جنگی کشورهای مشترک المنافع یاری بگیرید. اما به طور کلی بهتر است این جاذبه را با یک راهنمای آشنا به منطقه ببینید.

کِی به گالیپولی برویم؟

دو تاریخ در سال جمعیت زیادی به گالیپولی می آیند: یکی در تاریخ 18 مارس، که مراسم بزرگداشت پیروزی نیروی دریایی ترکیه در تنگه داردانل در چناق قلعه جشن گرفته می گردد و یکی هم در 25 آوریل که یادمان تاریخ ورود متفقین به این منطقه است. در این تاریخ ها، سیاست مداران سخنرانی می نمایند و به یاد وقایع تاریخی پرچم برافراشته می گردد.

برگرفته از کتاب lonely planet

ترجمه آزاد: تحریریه خبرنگاران

لطفا در نشر دانسته های خود کوشا باشید.

برداشت و استفاده غیرتجاری از مطالب این وب سایت، حتی بدون ذکر منبع آزاد است.

منبع: دالاهو
انتشار: 30 شهریور 1401 بروزرسانی: 30 شهریور 1401 گردآورنده: toure-kish.ir شناسه مطلب: 2101

به "گالیپولی کجاست؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "گالیپولی کجاست؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید