کارآفرینی با رایحه گل محمدی در چهارمحال و بختیاری ، ارزآوری توسط محصولی که خواهان زیادی دارد

به گزارش تور کیش، جوانان چهارمحال و بختیاری در سال موسوم به جهش تولید یک بار دیگر دست به تولید زده و گلاب را که خواهان زیادی در ایران و دنیا دارد را تولید می کنند.

کارآفرینی با رایحه گل محمدی در چهارمحال و بختیاری ، ارزآوری توسط محصولی که خواهان زیادی دارد

به گزارش خبرنگاران به نقل از تسنیم، گل محمدی یکی از گیاهانی است که در کشاورزی برخی مناطق ایران مورد توجه قرار گرفته است. محصول عمده این گل خوش بو و خوش عطر، عموما گلاب، اسانس و گلبرگ خشک است که از آن ها در صنایع دارویی، عطرسازی، فرآورده های بهداشتی و آرایشی و صنایع غذایی استفاده می شود.

گفتنی است مصرف گلاب بیشتر در ایران و کشورهای هم جوار رایج است و اسانس این محصول به طور گسترده در کشورهای اروپایی، امریکا و کانادا مصرف می شود. همچنین بیشترین کارگاه های تولید گلاب دنیا در ایران برپا هستند.

این گونه از رز مقاومت بالایی در مقابل کم آبی دارد و مناطق مورد کشت گل محمدی اغلب مناطق کوهپایه ای و اقلیم های خشک و نیمه خشک با تابستان های معتدل و خشک و زمستان های سرد است. چهارمحال و بختکمک یکی از این مناطقی است که برخی از مردم استان به کشت گل محمدی توجه می کنند. این بار عطر گل و گلاب را نه از کاشان و قمصر که از دشت های بام ایران استشمام می کنیم.

چند سالی است که به کشت گل محمدی در استان چهارمحال و بختکمک، توجه ویژه ای شده است به گونه ای که حدود 600 هکتار از اراضی استان به کشت این گل خوش بو اختصاص دارد. مقاومت بالای این گل نسبت به کم آبی، نیاز کشورهای مختلف به محصولات این گل، هزینه پایین کشت و همچنین برداشت آسان آن از جمله دلایلی است که می توان بخاطر آن، به کشت بیشتر این محصول رو آورد و جهش تولید را رقم زد.

در میان افراد مختلف که به کشت این محصول کشاورزی مشغول هستند، جوانانی هستند که که دستشان را به زانوی خود گرفته و به سوی روزنه های امید در حرکت هستند تا باز هم یک پله از پله های اشتغال را به سوی کارآفرینی و جهش تولید طی کنند. این جوانان، گلاب سنتی تولید کرده و قصد گسترش آن را دارند.

به سراغ تولیدکننده سنتی گلاب رفتیم، محل کار در دشت های مصفای شهرکرد است و گلاب گیری در حال اجراست. محمد قلی پور مجری این طرح از پستی و بلندی راه تولید می گوید.

قلی پور اظهار کرد: تا به امروز از هیچ تسهیلات بانکی استفاده نکرده ایم و با سرمایه اندکی که داشتیم، توانستیم این کار را شروع کنیم.

وی ادامه داد: با توجه به تجربه کمی که خودم در کشاورزی و باغداری داشتم و همکاری جهاد کشاورزی از اواخر سال 98، اقدامات اولیه و مراحل اداری کار را انجام دادیم و در ابتدای سال 99 تولید گل داشتیم.

قلی پور بیان نمود: بسکمک از مراحل تولید گل خشک و بسته بندی به صورت سنتی انجام می شود، این واحد گلاب گیری سنتی است و گلاب تازه را با طی مسافتی اندک به دست مصرف کنندگان هم استانی می رسانیم.

وی خاطرنشان کرد: تولید گلاب در مرحله اول برای متقاضیان استانی و کشوری و در مرحله بعد برای صادرات انجام می شود که هنوز در ابتدای کار بوده و در حال طی مراحل لازم برای صادرات خارجی و ارزآوری هستیم.

قلی پور افزود: گل محمدی یک گل بومی چهارمحال و بختکمک است که به دلیل بی آفت بودن، 100 برگ بودن و رنگ و بوی خوش، کیفیت بسیار بالایی دارد.

گلاب گیری می تواند در اقتصاد و ارزآوری استان تاثیر فراوانی داشته باشد

طهمورث فتاحی، مدیر صنایع تبدیلی و تکمیلی جهاد کشاورزی چهارمحال و بختکمک اظهار کرد: صنایع تکمیلی و تبدیلی، یکی از ضروریات استان به ویژه در بخش کشاورزی است و گلاب گیری نیز که یکی از صنایع تبدیلی و تکمیلی محسوب می شود، می تواند در اقتصاد و ارزآوری استان تاثیر فراوانی داشته باشد.

وی افزود: محصولاتی که به صورت خام به سایر استان ها ارسال می شوند با صنایع تبدیلی و تکمیلی دارای ارزش اضافه کرده شده و ضمن کاهش ضایعات محصولات کشاورزی، به اشتغال و معیشت مردم کمک و زنجیره تولید را تکمیل می کند.

مدیر صنایع تبدیلی و تکمیلی جهادکشاورزی استان بیان نمود: 2 واحد گلاب گیری در دانشگاه آزاد شهرکرد و شهرستان سامان با تکنولوژی بالا در استان فعال هستند و تا به امروز درمجموع 5 واحد گلاب گیری صنعتی و نیمه سنتی در استان وجود دارد که تولید اسانس، گیاهان و عرقیات دارویی انجام می دهند.

وی بیان نمود: قبلا گل و گیاهان دارویی برای فرآوری به استان های اصفهان و تهران صادر می شد، اما با راه اندازی واحدهای تولیدی و تکمیلی در استان، امکان تبدیل و تکمیل زنجیره تولید بیش از پیش فراهم شده است.

منبع: همشهری آنلاین
انتشار: 11 شهریور 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: toure-kish.ir شناسه مطلب: 1063

به "کارآفرینی با رایحه گل محمدی در چهارمحال و بختیاری ، ارزآوری توسط محصولی که خواهان زیادی دارد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "کارآفرینی با رایحه گل محمدی در چهارمحال و بختیاری ، ارزآوری توسط محصولی که خواهان زیادی دارد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید