گردوک؛ پرآب ترین چشمه مازندران

به گزارش تور کیش، چشمه گردوک که با نام چشمه گردو نیز شناخته می شود، در فاصله چهار کیلومتری جنوب نوشهر، در روستایی به نام سنگ تجن قرار گرفته است و از دیدنی های نوشهر به شمار میرود. با برخورداری از آبی زلال و پاک، آب شرب نوشهر، چالوس و بیشتر روستاهای اطراف از این چشمه و چشمه اسپی یو تامین می شود.

گردوک؛ پرآب ترین چشمه مازندران

همچنین از گردوک به عنوان پرآب ترین چشمه در منطقه غربی استان مازندران یاد می شود. نام چشمه به وجود باغ های فراوان گردو در این منطقه در گذشته اشاره دارد که امروزه دیگری اثری از آن ها نیست.

چشمه گردو و اسپی یو از چشمه های معروف و تفرجگاه های منطقه سنگ تجن نوشهر هستند. در این بخش به معرفی چشمه گردو میپردازیم.

چشمه گردو یکی از پر آب ترین چشمه های استان است که در نوشهر واقع شده است. دلیل نامگذاری این چشمه با عنوان گردو، وجود باغهای فراوان گردو در گذشته ها در این منطقه بوده است که به دلیل افزایش جمعیت و حضور شرکت آب و فاضلاب شهرستان نوشهر و چالوس در این منطقه به مرور این باغ ها از بین رفته اند و فقط نام آن بر روی این چشمه به جای مانده است.

پوشش گیاهی

اطراف این چشمه پوشیده از گونه های مختلف گیاهی می باشد و در گذشته در میان جنگل های انبوه واقع شده بود که این امر باعث فراوانی حجم آب این چشمه می شد ولی متاسفانه در سالهای اخیر به دلیل برداشت غیر اصولی و غیر مسئولانه عده ای سودجو و انجام پروژه هایی از قبیل انتقال آب جاده چالوس به منطقه ها شرقی استان جهت استفاده کشاورزی، انتقال لوله گاز، انتقال برق فشار قوی، احداث راههای جنگل جهت برداشت چوب و زغال، آب این چشمه به طور چشمگیری کاهش یافته است.

شایان ذکر است که دیو چشمه نیز از چشمه های معروف و تفرجگاههای استان مازندران است.

منبع: گردشبان
انتشار: 26 شهریور 1401 بروزرسانی: 26 شهریور 1401 گردآورنده: toure-kish.ir شناسه مطلب: 2099

به "گردوک؛ پرآب ترین چشمه مازندران" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "گردوک؛ پرآب ترین چشمه مازندران"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید